Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Pałac w Koszęcinie swymi początkami sięga daleko w przeszłość. Pierwsze pisemne wzmianki pochodzą z 1275 roku. Początkowo panowie Koszęcina rezydowali na drewnianym zamku, który w 1595 roku został podpalony przez wojska lisowczyków. Na przestrzeni dziejów koszęciński zamek, a potem pałac przechodził z rąk do rąk, zmieniając swe oblicze. W 1609 roku powstała przy pałacu murowana kaplica, która stała się pierwszym kościołem w Koszęcinie.



Sobieski w zamku

Za czasów Mikołaja Filipa von Rautchen - właściciela koszęcińskiego zamku, gościł tu król Jan III Sobieski, a jego żona Marysieńka rezydowała tu, gdy Sobieski udał się pod Wiedeń przeciw Turkom.

Koszęcin pałac
Koszęcin pałac


Ród Hohenlohe - Ingelfingen

W latach 1805-1945 pałac w Koszęcinie wraz z przyległymi dobrami był własnością książęcego rodu Hohenlohe - Ingelfingen. Ludwik Filip von Hohenlohe w 1829 roku rozpoczął przebudowę obiektu w stylu późnoklasycystycznym i w takiej formie pałac przetrwał do dziś. Z okresu tego pochodzą malowidła ścienne i niektóre elementy wystroju sal oraz epitafia nagrobne w Kaplicy Zamkowej. Ostatni właściciel pałacu - Karol Gotfried wyemigrował do Austrii, gdzie zmarł bezpotomnie.

Zespół Śląsk

Od 1953 roku pałac w Koszęcinie jest siedzibą słynnego w całej Polsce Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny. To tutaj toczy się życie zespołu, w pałacowych salach odbywają się zajęcia, koncerty oraz imprezy. Obecnie pałac jest wspaniale odremontowany, po kilku latach prowadzonych tu prac. Na dziedzińcu pałacu stoi Ławeczka profesorska - pomnik Stanisława Hadyny, założyciela zespołu. Profesor wita turystów siedząc na ulubionej ławeczce, paląc fajkę i trzymając w ręku nuty słynnej pieśni "Helokanie". 

Koszęcin pałac
Pałac w Koszęcinie
Koszęcin kaplica zamkowa

Pałac otacza XIX-wieczny park krajobrazowy z malowniczym oczkiem wodnym i pomnikowymi drzewami. Rosną tu lipy drobnolistne, kasztanowce, klony, buki, dęby, jawory oraz jesiony wyniosłe. Jest też parę gatunków egzotycznych, np. sosna wejmutka, sosna kanadyjska i sosna czarna, choina kanadyjska, platan klonolistny czy jesion amerykański.



Pałac - Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny
ul. Zamkowa 3, Koszęcin
tel. 34/ 310-64-15
www.zespolslask.pl

Koszęcin
Koszęcin
Koszęcin  Żyrandol w Sali balowej Klatka schodowa Kominek w Sali Kominkowej

Koszęcin noclegi

Koszęcin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134075 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
ryjekstowyjek Domator 8 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-02-16 na

Sam obiekt nie powali na kolana, do tego lwia jego część jest niestety niedostępna dla zwiedzających. Jednak jeśli dołożyć do tego ogromny park otaczający pałac, szeroki wachlarz organizowanych tam imprez i okoliczne lasy przejezdne dla rowerzysty, to miejsce staje się godne polecenia - żyje.

Dodatkowo, będąc tam niedawno (luty 2017) załapaliśmy się na darmowe zwiedzanie organizowane w soboty (i zdaje się, że także w niedziele) o 15, gdzie poza zwiedzaniem pałacu dowiedzieliśmy się sporo o Zespole Pieśni i Tańca "Śląsk". Zmieniło się nieco nasze wyobrażenie o tym jak działa taki zespół i, wcześniej wogóle nie zainteresowani jego działalnością, teraz chętnie wybralibyśmy się na taki występ. Choć lat na karku dopiero 25! Warto zahaczyć.

Ostatnio edytowany: 2017-02-16 00:25

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020