Koszęcin pałac

Pałac w Koszęcinie

Pałac w Koszęcinie swymi początkami sięga daleko w przeszłość. Pierwsze pisemne wzmianki pochodzą z 1275 roku. Początkowo panowie Koszęcina rezydowali na drewnianym zamku, który w 1595 roku został podpalony przez wojska lisowczyków. Na przestrzeni dziejów koszęciński zamek, a potem pałac przechodził z rąk do rąk, zmieniając swe oblicze. W 1609 roku powstała przy pałacu murowana kaplica, która stała się pierwszym kościołem w Koszęcinie.Sobieski w zamku

Za czasów Mikołaja Filipa von Rautchen - właściciela koszęcińskiego zamku, gościł tu król Jan III Sobieski, a jego żona Marysieńka rezydowała tu, gdy Sobieski udał się pod Wiedeń przeciw Turkom.

Koszęcin pałac
Koszęcin pałac

Ród Hohenlohe - Ingelfingen

W latach 1805-1945 pałac w Koszęcinie wraz z przyległymi dobrami był własnością książęcego rodu Hohenlohe - Ingelfingen. Ludwik Filip von Hohenlohe w 1829 roku rozpoczął przebudowę obiektu w stylu późnoklasycystycznym i w takiej formie pałac przetrwał do dziś. Z okresu tego pochodzą malowidła ścienne i niektóre elementy wystroju sal oraz epitafia nagrobne w Kaplicy Zamkowej. Ostatni właściciel pałacu - Karol Gotfried wyemigrował do Austrii, gdzie zmarł bezpotomnie.Zespół Śląsk

Od 1953 roku pałac w Koszęcinie jest siedzibą słynnego w całej Polsce Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny. To tutaj toczy się życie zespołu, w pałacowych salach odbywają się zajęcia, koncerty oraz imprezy. Obecnie pałac jest wspaniale odremontowany, po kilku latach prowadzonych tu prac. Na dziedzińcu pałacu stoi Ławeczka profesorska - pomnik Stanisława Hadyny, założyciela zespołu. Profesor wita turystów siedząc na ulubionej ławeczce, paląc fajkę i trzymając w ręku nuty słynnej pieśni "Helokanie". 

Pałac otacza XIX-wieczny park krajobrazowy z malowniczym oczkiem wodnym i pomnikowymi drzewami. Rosną tu lipy drobnolistne, kasztanowce, klony, buki, dęby, jawory oraz jesiony wyniosłe. Jest też parę gatunków egzotycznych, np. sosna wejmutka, sosna kanadyjska i sosna czarna, choina kanadyjska, platan klonolistny czy jesion amerykański.Pałac - Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny
ul. Zamkowa 3, Koszęcin
tel. 34/ 310-64-15
www.zespolslask.pl

Koszęcin
Koszęcin

Koszęcin noclegi

Koszęcin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

ryjekstowyjek
16 luty 2017 00:08

Sam obiekt nie powali na kolana, do tego lwia jego część jest niestety niedostępna dla zwiedzających. Jednak jeśli dołożyć do tego ogromny park otaczający pałac, szeroki wachlarz organizowanych tam imprez i okoliczne lasy przejezdne dla rowerzysty, to miejsce staje się godne polecenia - żyje.

Dodatkowo, będąc tam niedawno (luty 2017) załapaliśmy się na darmowe zwiedzanie organizowane w soboty (i zdaje się, że także w niedziele) o 15, gdzie poza zwiedzaniem pałacu dowiedzieliśmy się sporo o Zespole Pieśni i Tańca "Śląsk". Zmieniło się nieco nasze wyobrażenie o tym jak działa taki zespół i, wcześniej wogóle nie zainteresowani jego działalnością, teraz chętnie wybralibyśmy się na taki występ. Choć lat na karku dopiero 25! Warto zahaczyć.

Ostatnio edytowany: 2017-02-16 00:25

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację