Pałac w Koszęcinie

Koszęcin pałac
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Pałac w Koszęcinie swymi początkami sięga daleko w przeszłość. Pierwsze pisemne wzmianki pochodzą z 1275 roku. Początkowo panowie Koszęcina rezydowali na drewnianym zamku, który w 1595 roku został podpalony przez wojska lisowczyków. Na przestrzeni dziejów koszęciński zamek, a potem pałac przechodził z rąk do rąk, zmieniając swe oblicze. W 1609 roku powstała przy pałacu murowana kaplica, która stała się pierwszym kościołem w Koszęcinie.

Sobieski w zamku

Za czasów Mikołaja Filipa von Rautchen - właściciela koszęcińskiego zamku, gościł tu król Jan III Sobieski, a jego żona Marysieńka rezydowała tu, gdy Sobieski udał się pod Wiedeń przeciw Turkom.

Koszęcin pałac
Koszęcin pałac


Ród Hohenlohe - Ingelfingen

W latach 1805-1945 pałac w Koszęcinie wraz z przyległymi dobrami był własnością książęcego rodu Hohenlohe - Ingelfingen. Ludwik Filip von Hohenlohe w 1829 roku rozpoczął przebudowę obiektu w stylu późnoklasycystycznym i w takiej formie pałac przetrwał do dziś. Z okresu tego pochodzą malowidła ścienne i niektóre elementy wystroju sal oraz epitafia nagrobne w Kaplicy Zamkowej. Ostatni właściciel pałacu - Karol Gotfried wyemigrował do Austrii, gdzie zmarł bezpotomnie.

Zespół Śląsk

Od 1953 roku pałac w Koszęcinie jest siedzibą słynnego w całej Polsce Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny. To tutaj toczy się życie zespołu, w pałacowych salach odbywają się zajęcia, koncerty oraz imprezy. Obecnie pałac jest wspaniale odremontowany, po kilku latach prowadzonych tu prac. Na dziedzińcu pałacu stoi Ławeczka profesorska - pomnik Stanisława Hadyny, założyciela zespołu. Profesor wita turystów siedząc na ulubionej ławeczce, paląc fajkę i trzymając w ręku nuty słynnej pieśni "Helokanie". 

Koszęcin pałac
Koszęcin pałac

Pałac otacza XIX-wieczny park krajobrazowy z malowniczym oczkiem wodnym i pomnikowymi drzewami. Rosną tu lipy drobnolistne, kasztanowce, klony, buki, dęby, jawory oraz jesiony wyniosłe. Jest też parę gatunków egzotycznych, np. sosna wejmutka, sosna kanadyjska i sosna czarna, choina kanadyjska, platan klonolistny czy jesion amerykański.

Pałac - Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny
ul. Zamkowa 3, Koszęcin
tel. 34/ 310-64-15
www.zespolslask.pl

Pałac w Koszęcinie
Koszęcin kaplica zamkowa
Koszęcin


Noclegi w Koszęcinie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Koszęcin
Klatka schodowa
Kominek w Sali Kominkowej
 Żyrandol w Sali balowej
(4.2 głosów: 13)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 13)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Kamil Kamiński
Kamil Kamiński
Bardzo fajny pałac. Blisko mojego domu i jeszcze raz polecam podróż do Koszęcina. Fajny jest też Fortepian, to taka fontanna. Warto też odwiedzić Boogie Woogie, salę zabaw dla dzieci.
Avatar użytkownika ryjekstowyjek
ryjekstowyjek

Sam obiekt nie powali na kolana, do tego lwia jego część jest niestety niedostępna dla zwiedzających. Jednak jeśli dołożyć do tego ogromny park otaczający pałac, szeroki wachlarz organizowanych tam imprez i okoliczne lasy przejezdne dla rowerzysty, to miejsce staje się godne polecenia - żyje.

Dodatkowo, będąc tam niedawno (luty 2017) załapaliśmy się na darmowe zwiedzanie organizowane w soboty (i zdaje się, że także w niedziele) o 15, gdzie poza zwiedzaniem pałacu dowiedzieliśmy się sporo o Zespole Pieśni i Tańca "Śląsk". Zmieniło się nieco nasze wyobrażenie o tym jak działa taki zespół i, wcześniej wogóle nie zainteresowani jego działalnością, teraz chętnie wybralibyśmy się na taki występ. Choć lat na karku dopiero 25! Warto zahaczyć.

Ostatnio edytowany: 2017-02-16 00:25

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024