Drewniany kościół w Grębieniu

Drewniany kościół w Grębieniu

Kościół Świętej Trójcy w Grębieniu niedaleko Wielunia to późnogotycki, drewniany kościół z około 1500 roku. Jest to budowla konstrukcji zrębowej, z wieżą i dachem pokrytym gontem. Portale wejściowe profilowane są w kształcie "oślego grzbietu", a drzwi mają okucia jeszcze z czasów budowy świątyni. Kościół w Grębieniu jest przedstawicielem tzw. stylu wieluńskiego, wybudowany jest z drzewa modrzewiowego.Wnętrze kościoła w Grębieniu

We wnętrzu kościoła Św. Trójcy w Grębieniu, w nawie i prezbiterium zachowała się niezwykle cenna późnogotycka polichromia na ścianach przedstawiająca sceny Męki Pańskiej oraz późnogotycko-renesansowa polichromia na stropach z około 1520 roku.

Grębień kościół Św. Trójcy
Grębień kościół Św. Trójcy

Ołtarz główny kryje gotycki tryptyk z polichromowanymi rzeźbami Matki Bożej z Dzieciątkiem, Św. Barbary i Św. Mikołaja.

Wnętrze świątyni w ostatnich latach odrestaurowano, dlatego dzisiaj kościół w Grębieniu to jeden z najwspanialszych zabytków drewnianej sztuki sakralnej w Polsce.​

Grębień
Grębień dzwonnica


W pobliżu warto też odwiedzić inne drewniane kościoły: w Popowicach, Wierzbiu, Kadłubie, Gaszynie i Łaszewie Rządowym.

Kościół Świętej Trójcy
Grębień 207, GrębieńWieluń noclegi

Wieluń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145583 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021