Góra Dorotka

Góra Dorotka w Będzinie

(4.2 głosów: 33)

Góra Świętej Doroty

Góra Świętej Doroty (381,3 m n.p.m.) to popularna Dorotka w Będzinie - charakterystyczne wzniesienie na terenie dzielnicy Grodziec, o wysokości 382 m n.p.m. Na terenie całego Wzgórza Dorotki powstał Obszar Chronionego Krajobrazu Wzgórze Doroty, gdzie można zobaczyć takie drzewa jak dęby, buki, klony czy brzozy brodawkowate, robinie akacjowe lub jesiony.Kościół Św. Doroty i grodzisko

Na niewielkiej polanie na tym wzgórzu stoi kościół Św. Doroty z 1635 roku, a za czasów epoki żelaza w kulturze łużyckiej, około IV- III wieku p.n.e. istniała na wzgórzu osada, a według legend nawet grodzisko, co potwierdzają dokonane na wzgórzu wykopaliska archeologiczne z 1805 roku. Wówczas wykopano tu ceramikę, wyroby z brązu itp. Góra stała się bardzo sławna od 1895 roku za sprawą objawienia się jednemu z mieszkańców Matki Boskiej Piekarskiej. Biegnie tędy Szlak Św. Jakuba.

Góra Dorotka w Będzinie, Roman Świątkowski
Góra Dorotka w Będzinie, Roman Świątkowski

Góra Dorotka
ul. Fryderyka Chopina, Będzinw oddali widać Górę Dorotkę w Będzinie - Grodziec, Roman Świątkowski

Będzin noclegi

Będzin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Będzin
Parki Narodowe i rezerwaty
Normalna
wzgórza szczyty góry
50°21'5N, 19°6'0E
04 marzec 2015
02 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację