Góra Świętej Doroty

Góra Świętej Doroty (381,3 m n.p.m.) to popularna Dorotka w Będzinie - charakterystyczne wzniesienie na terenie dzielnicy Grodziec, o wysokości 382 m n.p.m. Na terenie całego Wzgórza Dorotki powstał Obszar Chronionego Krajobrazu Wzgórze Doroty, gdzie można zobaczyć takie drzewa jak dęby, buki, klony czy brzozy brodawkowate, robinie akacjowe lub jesiony.Kościół Św. Doroty i grodzisko

Na niewielkiej polanie na tym wzgórzu stoi kościół Św. Doroty z 1635 roku, a za czasów epoki żelaza w kulturze łużyckiej, około IV- III wieku p.n.e. istniała na wzgórzu osada, a według legend nawet grodzisko, co potwierdzają dokonane na wzgórzu wykopaliska archeologiczne z 1805 roku. Wówczas wykopano tu ceramikę, wyroby z brązu itp. Góra stała się bardzo sławna od 1895 roku za sprawą objawienia się jednemu z mieszkańców Matki Boskiej Piekarskiej. Biegnie tędy Szlak Św. Jakuba.

Widok z Góry Dorotki
Widok z Góry Dorotki

Góra Dorotka
ul. Fryderyka Chopina, Będzin

Góra Dorotka w Będzinie w oddali widać Górę Dorotkę w Będzinie - Grodziec

Będzin noclegi

Będzin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70513 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021