Romańska kolegiata w Kruszwicy

Kolegiata w Kruszwicy

(4.6 głosów: 25)

Majstersztyk sztuki romańskiej

W legendarnej Kruszwicy, na wschodnim brzegu jeziora Gopło wznosi się okazała kolegiata Św. Piotra i Pawła - nie tylko wspaniały zabytek romański, ale najlepiej zachowany do dzisiejszych czasów zabytek sztuki romańskiej w całej Polsce. To prawdziwa duma mieszkańców Kujaw, znana zresztą każdemu Polakowi za sprawą legendy o myszach i królu Popielu. Kolegiata w Kruszwicy zbudowana została na początku XII wieku z kamienia, co czyni ją wielkim unikatem, bo niewiele polskich obiektów sakralnych z tego okresu zachowało się do dzisiaj, a ponadto niewiele też budowli w tym czasie kamiennych powstawało! To trójnawowa, filarowa bazylika, zaprojektowana na planie krzyża łacińskiego. Romański charakter budowli podkreślają grube mury, półkoliste łuki oraz proste, geometryczne kształty. Od strony południowej kolegiatę zdobią trzy romańskie portale. Kolegiata w Kruszwicy bywa też nazywaną katedrą w Kruszwicy.

wnętrze kolegiaty w Kruszwicy
wnętrze kolegiaty w Kruszwicy

Wnętrze kolegiaty w Kruszwicy

Wnętrze kościoła jest bardzo surowe, wręcz ascetyczne. Nawy, transept oraz prezbiterium przykryte są belkowym stropem, sklepienia absyd wykonano z drobnych kamieni, a w wieżowych kruchtach zachowały się najstarsze w Polsce sklepienia na skrzyżowanych kamiennych gurtach.We wnętrzu kruszwickiej kolegiaty zachowały się cenne zabytki: 2 chrzcielnice - piaskowcowa z XI wieku i granitowa z XII wieku, fragmenty romańskich i barokowych ołtarzy oraz późnogotyckie rzeźby. W absydach bocznych mieszczą się XVII-wieczne obrazy: Matki Boskiej Częstochowskiej oraz Świętego Krzyża. Cenna jest też XVI-wieczna, późnogotycka rzeźba Ukrzyżowanie, widniejąca na belce tęczowej.

Warto wspomnieć też o niecodziennych żyrandolach w nawie świątyni - jeden z nich pochodzi z 1643 roku, jest mosiężny i ma 16 ramion, zaś drugi podarowano świątyni w 1929 roku, jest pozłacany i ma 20 ramion.Biblioteka

Niegdyś przy kruszwickiej świątyni należącej pierwotnie do zakonu benedyktynów istniała biblioteka, w której przechowywano bogato ilustrowany "Ewangeliarz kruszwicki" - pergaminowy kodeks benedyktynów pochodzący z lat 1160-70. Obecnie ten cenny zabytek rękopiśmiennictwa oraz wiele innych pamiątek znajduje się w zbiorach Archiwum Archidiecezji w Gnieźnie. Kolegiata w Kruszwicy leży na Szlaku Romańskim oraz na Szlaku Piastowskim.

Kolegiata w Kruszwicy - zwiedzanie

Unikatowa, romańska kolegiata w Kruszwicy jest obiektem zwykle zamkniętym. Oczywiście jest udostępniona dla turystów, ale na zwiedzanie trzeba się wcześniej umówić (tel. 534-032-613). Ewentualnie można mieć szczęście, jak nam się trafiło, że świątynia była akurat otwarta, bo zwiedzała ją inna grupa zorganizowana i mogliśmy podziwiać wnętrza przy okazji. Polecam wejście do środka, bo wnętrze, choć surowe i skromne, robi spore wrażenie, przynajmniej ja bardzo gustuję w takich kamiennych, ascetycznych wnętrzach świątyń.

Zalety
  • Piękna architektura
  • Niecodzienny styl romański
  • Długie dzieje świątyni
  • Unikatowe, ascetyczne wnętrze
Wady
  • Konieczność umawiania się na zwiedzanie
kolegiata w Kruszwicy, Danusia

Adres

Kolegiata św. Piotra i Pawła
ul. Kolegiacka 26, Kruszwica
tel. 534-032-613
www.kolegiatakruszwica.pl

GPS: 52°40'47N, 18°19'39E

Kruszwica noclegi

Kruszwica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Kruszwica Kujawy
Kościoły i obiekty sakralne
Perełka
udostępnione kościoły romańskie
52°40'47N, 18°19'39E
22 sierpień 2017
07 kwiecień 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację