Nad jeziorem Gopło, u nasady Półwyspu Rzępowskiego, w centrum słynnej Kruszwicy, stoi samotnie jej najcenniejszy zabytek - Mysia Wieża - symbol miasta. Ta ceglana, ośmioboczna wieża gotycka o wysokości 32 m, wraz z fragmentami murów obronnych stanowi pozostałość kazimierzowskiego zamku obronnego z XIV wieku.
Kruszwicki zamek pełnił ważną funkcję strategiczną, ponieważ warownia strzegła granicy polsko-krzyżackiej. Zamek zbudowano tu z cegły na planie zbliżonym do prostokąta i otoczono kilkunastometrowym murem obronnym. W jego pn-zach narożu powstała ośmioboczna wieża - doskonały punkt obserwacyjny i miejsce ostatecznej obrony, czyli w sytuacji, kiedy zamek zajął by wróg, to właśnie w tej wieży chronili się jego mieszkańcy.
Z biegiem czasu zamek w Kruszwicy popadł w ruinę, a doszczętnie zburzyli go Szwedzi w XVII wieku. W XIX wieku odnowiono i udostępniono do zwiedzania najlepiej zachowaną wieżę, nazywaną Mysią.
Dziś każdy turysta przybywający do Kruszwicy zdobywa szczyt Mysiej Wieży, z którego roztacza się wspaniała panorama miasta, malowniczego jeziora Gopło i całej kujawskiej krainy. Po jeziorze natomiast organizowane są rejsy statkiem Rusałka. To niezwykle cenny obiekt wielkopolskiego Szlaku Piastowskiego.
Mysia Wieża
Wzgórze Zamkowe, ul. Podzamcze, Kruszwica
Godziny zwiedzania: V-IX codziennie 8.00-18.00, VII-VIII sb-nd 9.00-19.00, X codziennie 8.00-17.00
Bilety: normalny 6,50 zł, ulgowy 5,50 zł
Kruszwica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.