Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Konkatedra w Kołobrzegu

Bazylika w Kołobrzegu

(4.3 głosów: 47)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Bazylika Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu to przepiękna, ogromna, pięcionawowa konkatedra, wzniesiona w stylu gotyckim w XIV wieku, w miejscu dawnego kościoła Św. Mikołaja. Pierwszą mszę św., jeszcze na placu budowy, odprawiono tu już w 1321 roku. Przez lata kolegiata była rozbudowywana i upiększana. Od XVI wieku stała się świątynią protestancką. Trzykrotnie uległa zniszczeniu na skutek działań wojennych. Po II wojnie światowej były plany, by ruiny świątyni rozebrać, jednak w 1957 roku kołobrzeska świątynia mariacka wróciła do katolików i postanowiono ją odbudować. W latach 60. XX wieku w jej niewyremontowanej części, przez jakiś czas mieścił się magazyn Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Dziś wspaniale zrewitalizowana konkatedra prezentuje się bardzo dobrze, jest cennym śladem przeszłości i ozdobą "starówki" Kołobrzegu. Robi kolosalne wrażenie i zdecydowanie warto wejść do jej nieco mrocznego wnętrza.Konkatedra w Kołobrzegu
Konkatedra w Kołobrzegu

Wystrój bazyliki

Do najcenniejszych zabytków bazyliki należą: krucyfiks z 1330 roku, chrzcielnica z 1355 roku, gotycki, ogromny świecznik z 1327 roku, dębowe stalle rajców miejskich - najstarsze w Polsce, gotycki świecznik Korona Holków czy gotycki świecznik Korona Schliffenów. Bardzo ciekawy jest też ołtarz, a nieco na prawo od niego, za wiekim świecznikiem na ścianie wisi niepozorny, ale interesujący obraz Cnotliwa Niewiasta.

Bazylika w Kołobrzegu
Bazylika w Kołobrzegu
Konkatedra w Kołobrzegu
Konkatedra w Kołobrzegu
Bazylika w Kołobrzegu
Bazylika w Kołobrzegu

Ciekawostką kołobrzeskiej katedry jest niezwykłe, bo aż o 60 cm odchylenie od pionu wielkich filarów podtrzymujących strop głównej nawy. Spowodowane jest to podmokłym gruntem, na którym stoi kościół. Jeden z filarów jest wymalowany freskami. Na wieży kościelnej powstał taras widokowy, dostępny odpłatnie dla turystów. Przed bazyliką stoi natomiast słynny i okazały Pomnik Tysiąclecia, nazywany w Kołobrzegu Marchewka, zobacz na kształt otworu, to zorientujesz się dlaczego 🙂Konkatedra w Kołobrzegu
Konkatedra w Kołobrzegu
Bazylika w Kołobrzegu
Bazylika w Kołobrzegu
Bazylika w Kołobrzegu
Bazylika w Kołobrzegu

Adres

Kościół Wniebowzięcia NMP
ul. Mariacka 5, Kołobrzeg
tel. 94/ 352-61-50
bazylika.kolobrzeg.pl

GPS: 54°10'34N, 15°34'28E

Bazylika w Kołobrzegu na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Kołobrzegu wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Kołobrzeg noclegi

Kołobrzeg to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Pomnik Tysiąclecia pod bazyliką
54°10'34N, 15°34'28E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Bazylika w Kołobrzegu na blogu

Kołobrzeg na weekend

Urokowi Kołobrzegu oprzeć się po prostu nie można, śliczna plaża zachęca do spacerów przez cały rok, a my po raz pierwszy zaznaliśmy jej magii nie w lecie, a poza sezonem. W październikowym świetle wygląda fantastycznie, wręcz zjawiskowo. Pod tym linkiem znajdziesz przewodnik po atrakcjach Kołobrzegu, ale zapraszam Cię też na naszą relację oraz film z tego cudnego miasta!

13 październik 2021 13:44
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021