Bazylika w Kołobrzegu

Aktualizacja: 2024-06-12
Konkatedra w Kołobrzegu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Bazylika Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu to przepiękna, ogromna, pięcionawowa konkatedra, wzniesiona w stylu gotyckim w XIV wieku, w miejscu dawnego kościoła Św. Mikołaja. Pierwszą mszę św., jeszcze na placu budowy, odprawiono tu już w 1321 roku. Przez lata kolegiata była rozbudowywana i upiększana. Od XVI wieku stała się świątynią protestancką. Trzykrotnie uległa zniszczeniu na skutek działań wojennych. Po II wojnie światowej były plany, by ruiny świątyni rozebrać, jednak w 1957 roku kołobrzeska świątynia mariacka wróciła do katolików i postanowiono ją odbudować. W latach 60. XX wieku w jej niewyremontowanej części, przez jakiś czas mieścił się magazyn Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Dziś wspaniale zrewitalizowana konkatedra prezentuje się bardzo dobrze, jest cennym śladem przeszłości i ozdobą "starówki" Kołobrzegu. Robi kolosalne wrażenie i zdecydowanie warto wejść do jej nieco mrocznego wnętrza.

Konkatedra w Kołobrzegu
Konkatedra w Kołobrzegu

Wystrój bazyliki

Do najcenniejszych zabytków bazyliki należą: krucyfiks z 1330 roku, chrzcielnica z 1355 roku, gotycki, ogromny świecznik z 1327 roku, dębowe stalle rajców miejskich - najstarsze w Polsce, gotycki świecznik Korona Holków czy gotycki świecznik Korona Schliffenów. Bardzo ciekawy jest też ołtarz, a nieco na prawo od niego, za wiekim świecznikiem na ścianie wisi niepozorny, ale interesujący obraz Cnotliwa Niewiasta.

Bazylika w Kołobrzegu
Bazylika w Kołobrzegu
Konkatedra w Kołobrzegu
Konkatedra w Kołobrzegu
Bazylika w Kołobrzegu
Bazylika w Kołobrzegu

Ciekawostką kołobrzeskiej katedry jest niezwykłe, bo aż o 60 cm odchylenie od pionu wielkich filarów podtrzymujących strop głównej nawy. Spowodowane jest to podmokłym gruntem, na którym stoi kościół. Jeden z filarów jest wymalowany freskami. Przed bazyliką stoi natomiast słynny i okazały Pomnik Tysiąclecia, nazywany w Kołobrzegu Marchewka, zobacz na kształt otworu, to zorientujesz się dlaczego 🙂

Taras widokowy na wieży

Taras widokowy na wieży Bazyliki Mariackiej w Kołobrzegu udostępniony został zwiedzającym w 2013 roku. Wejście na wieżę jest płatne dla turystów. Na górę można wjechać windą, co jest wygodną opcją, zwłaszcza dla osób, które nie czują się na siłach, aby pokonać 216 schodów. Jednak dla tych, którzy zdecydują się na wspinaczkę, wspomniane schody prowadzą do dwóch hełmów wieżowych z trzema dzwonami oraz na poddasze nad sklepieniem kościoła.

Z okien tarasu widokowego rozciąga się przepiękna panorama Kołobrzegu. Widok z góry pozwala zobaczyć miasto z zupełnie nowej perspektywy, z jego malowniczymi uliczkami, zabytkami i rozległymi przestrzeniami nadmorskimi. To doskonałe miejsce na chwile wytchnienia i refleksji, a także na zrobienie pamiątkowych zdjęć.

Konkatedra w Kołobrzegu
Konkatedra w Kołobrzegu
Bazylika w Kołobrzegu
Bazylika w Kołobrzegu
Bazylika w Kołobrzegu
Bazylika w Kołobrzegu

Informacje praktyczne

Kościół Wniebowzięcia NMP
ul. Mariacka 5, Kołobrzeg
tel. 94/ 352-61-50
bazylika.kolobrzeg.pl

Noclegi w Kołobrzegu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Pomnik Tysiąclecia pod bazyliką
(4.3 głosów: 49)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 49)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024