Twierdza Kołobrzeg. Zachowane elementy fortyfikacji

Kołobrzeg od XVII wieku do roku 1872 miał charakter miasta - twierdzy. Również podczas II wojny światowej pełnił taką rolę. Największe fortyfikacje zbudowano tu w XVII i XIX wieku. Sama twierdza nie zachowała się w całości, ale niektóre jej elementy przetrwały do dzisiaj. W części nadmorskiej zachował się fort Ujście, na którym stoi obecnie latarnia morska, zbudowana w roku 1945. To istotny element w architekturze miasta.
Zwiedzanie pozostałości Twierdzy Kołobrzeg
Choć cała twierdza się nie zachowała, to przetrwały poszczególne zabytki, które można zwiedzić jako relikty fortyfikacji. Niektóre są w bardzo dobrym stanie, inne trwają jako zarysy w terenie. W 2021 roku został stworzony Szlak Trzech Fortów. Połączył 3 fortyfikacje: Redutę Solną w Porcie Rybackim, Redutę Morast w Porcie Jachtowym oraz Fort Ujście w Porcie Pasażerskim. Szlak obejmuje też Skansen Morski, który znajduje się przy Reducie Solnej. Jest to szlak pieszo-rowerowy. Dodatkowo w wakacje Szlak i fortyfikacje można zwiedzić od strony wody, gdy w kołobrzeskim porcie funkcjonuje Tramwaj Wodny. Zabiera pasażerów z Bulwaru Marynarzy Pogranicza i zawozi do portu.
Funkcjonuje też Miejski Szlak Fortyfikacji, który łączy zabytki militarne:
- Park Dąbrowskiego: zachowany fragmentarycznie Rawelin i Luneta Lębork oraz Bastion Pomorze
- Fort Wilczy z 1807 roku, a obecnie amfiteatr
- Szaniec Kamienny powstał w latach 1832-36, relikt w postaci kazamaty i fragmentów wałów
- Fort Ujście i latarnia morska to największa kołobrzeska fortyfikacja w całości zachowana. Latarnię zbudowano na forcie w 1945 roku
- Reduta Bagienna z XVIII wieku w Porcie Jachtowym
- Reduta Solna z lat 1832-36, dziś teren Portu Rybackiego przy Skansenie Morskim
- Brama Radzikowska z 1708 roku, obecnie dom mieszkalny
- Akademia Rycerska z połowy XVII wieku

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Kołobrzeg
W Kołobrzegu działa Grupa Rekonstrukcji Historycznej. Powstała w 2015 roku, a jej ideą jest odtwarzanie historii związanej z kołobrzeską twierdzą. Grupa współpracuje z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
Grupa opiera się na rekonstrukcji kołobrzeskiej jednostki - 28 Pułku Zmechanizowanego, stacjonującego w koszarach przy ul. Jedności Narodowej. Powstał on w 1958 roku, a rozformowano go w 1990 roku. Grupa posiada mundury wzór '58 (deszczyk) oraz wzór '68 (mora), broń krótką i długą oraz wyposażenie żołnierskie. Dodatkowo mają Radiostację R-105d czy sprzęt do likwidacji skażeń chemicznych. Wraz z historycznymi pojazdami GAZ 69, UAZ 469B, Star 660, kuchnią polową i namiotami wojskowymi Grupa idealnie prezentuje się na różnych zlotach i piknikach wojskowych, prezentując okres zimnej wojny w Kołobrzegu.
Informacje praktyczne
Twierdza Kołobrzeg
ul. Morska, Wyspa Solna, Kołobrzeg
Aktualny cennik i godziny zwiedzania: http://twierdzakolobrzeg.pl
Noclegi w Kołobrzegu
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Latarnia morska w Kołobrzegu, odległość: 0 km
- Przystań Pasażerska w Kołobrzegu, odległość: 0.1 km
- Plaża w Kołobrzegu, odległość: 0.1 km
- Pomnik Zaślubin Polski z morzem w Kołobrzegu, odległość: 0.3 km
- Promenada w Kołobrzegu, odległość: 0.4 km
- Molo w Kołobrzegu, odległość: 0.6 km
- Skansen Morski w Kołobrzegu, odległość: 1.1 km
- Bazylika w Kołobrzegu, odległość: 1.7 km
- Ratusz w Kołobrzegu, odległość: 1.9 km
- Muzeum Oręża Polskiego, odległość: 1.9 km