Neogotycki Ratusz stojący przy ul. Ratuszowej w Kołobrzegu to od wieków zamek mieszczan i wizytówka miasta. Powstał on w latach 1829-32 w miejscu dawnego ratusza, według projektu znanego architekta Karola Fryderyka Schinkla. Ta neogotycka budowla zaprojektowana została zgodnie z XIX-wiecznym uwielbieniem romantyzmu i średniowiecza.Ratusz wyglądem przypomina średniowieczny zamek - wieże i blanki strzelnicze mogłyby świadczyć o jego obronnym charakterze, ale projektant zaakcentował tylko w ten sposób militarną historię miasta. Z wieży zegarowej ozdobionej herbami miejskimi rozbrzmiewa dźwięk kuranta.

Kołobrzeg - ratusz
Kołobrzeg - ratusz

W Ratuszu w Kołobrzegu czynna jest Galeria Sztuki Współczesnej, a w podziemiach z gotyckimi sklepieniami mieści się kawiarnia. Przed Ratuszem natomiast znajduje się ciekawa fontanna w kształcie kuli ziemskiej, którą można obracać na wodzie.

Nowa Starówka

Na zachód od Ratusza, aż do rzeki Parsęty rozciąga się Nowa Starówka - ciekawy zespół budynków, stojących przy zabytkowym układzie ulic, natomiast architektura jedynie udaje starą zabudowę. Nie przeszkadza to, by poczuć się tu jak na prawdziwej Starówce. Ładne kamieniczki i kilka faktycznie zabytkowych obiektów, np. gotycka baszta Prochowa czy klasycystyczna Akademia Rycerska, stwarzają niepowtarzalny klimat i świetne miejsce na spacery. Dlatego nigdy nie brakuje tu turystów.Ratusz
ul. Ratuszowa, Kołobrzeg

Kołobrzeg noclegi

Kołobrzeg to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021