Ratusz w Kołobrzegu

 Kołobrzeg - ratusz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Neogotycki Ratusz stojący przy ul. Ratuszowej w Kołobrzegu to od wieków "zamek" mieszczan i wizytówka miasta. Obecna budowla powstała w latach 1829-32, w miejscu dawnego ratusza, według projektu znanego architekta Karola Fryderyka Schinkla. Ta neogotycka budowla zaprojektowana została zgodnie z XIX-wiecznym uwielbieniem romantyzmu i średniowiecza. Ratusz wyglądem przypomina średniowieczny zamek - wieże i blanki strzelnicze mogłyby świadczyć o jego obronnym charakterze, ale projektant zaakcentował tylko w ten sposób militarną historię miasta. Z wieży zegarowej ozdobionej herbami miejskimi rozbrzmiewa dźwięk kuranta. W Ratuszu w Kołobrzegu czynna jest Galeria Sztuki Współczesnej, a w podziemiach z gotyckimi sklepieniami mieści się muzeum. Przed Ratuszem natomiast znajduje się ciekawa fontanna w kształcie kuli ziemskiej, którą można obracać na wodzie.

 Kołobrzeg - ratusz
Kołobrzeg - ratusz
 Kołobrzeg - ratusz
Kołobrzeg - ratusz
 Kołobrzeg - ratusz
Kołobrzeg - ratusz

Nowa Starówka

Na zachód od Ratusza, aż do rzeki Parsęty rozciąga się tzw. Nowa Starówka - ciekawy zespół budynków, stojących przy zabytkowym układzie ulic, natomiast architektura, choć nowa, ładnie komponuje się z otoczeniem. Brak jej zabytkowego charakteru nie przeszkadza, by poczuć się tu jak na prawdziwej Starówce. Ładne kamieniczki i kilka faktycznie zabytkowych obiektów, np. gotycka kamienica kupiecka, gotycka baszta Prochowa czy klasycystyczna Akademia Rycerska, stwarzają niepowtarzalny klimat i świetne miejsce na spacery. Dlatego nigdy nie brakuje tu turystów. Budynki nowej starówki zakryły wysokie blokowiska stojące za nimi, na szczęście.

Informacje praktyczne

Ratusz
ul. Ratuszowa, Kołobrzeg

Noclegi w Kołobrzegu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

 Kołobrzeg - ratusz
 Kołobrzeg - ratusz
 Kołobrzeg - ratusz
 Kołobrzeg - ratusz
 Kołobrzeg - ratusz
(4.3 głosów: 46)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 46)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024