Jędrzejów to ciekawe miasto w województwie świętokrzyskim, leżące niedaleko Nagłowic. Przecinają się tu drogi nr 78 (wschód-zachód) i nr 7 (północ-południe).
Historia Jędrzejowa
Pierwsze wzmianki o Jędrzejowie pochodzą z czasów, gdy fundowano kościół cysterski, a więc z roku 1153. Wtedy miejscowość nazywała się Brzeźnica podobnie jak płynąca w pobliżu niewielka rzeka. Wkrótce potem nastąpiła zmiana nazwy na obcecną, w początkowej wersji Andreiow.

Prawa miejskie Jędrzejów otrzymał w 1271 roku z rąk króla Bolesława Wstydliwego. W XIV wieku miasto posiadało swoją komorę celną i prowadził przez nie szlak solny. Powolny schyłek miasta rozpoczął się w XVII wieku w przebiegu wojen szwedzkich.
Zabytki w Jędrzejowie
- Kolekcja zegarów w Muzeum im. Przypkowskich, Pl. T. Kościuszki 7-8 (Rynek) - jedna z największych w Europie kolekcji zegarów oraz przyrządów astronomicznych, która została zebrana dzięki zacięciu miejscowego lekarza -Feliksa Przypkowskiego.

- Najstarszy kościół Cystersów w Polsce, ul. Klasztorna - archiopactwo cysterskie z XII wieku, ośrodek kultu bł. Wincentego Kadłubka na Szlaku Cysterskim
- Drewniany kościół w Mnichowie, Mnichów 72 - zabytkowy kościół Św. Szczepana z XVIII wieku - perełka rokokowa na skalę całego kraju a nawet Europy



Atrakcje w Jędrzejowie
- Zalew w Jędrzejowie, ul. Parkowa - ośrodek wypoczynkowy mosirowski, wstęp bezpłatny, jest plaża, wypożyczalnia sprzętu, plac zabaw itp.
- Ciuchcia Ponidzie - przejażdżka turystyczną kolejką wąskotorową o oryginalnej nazwie Ekspres Ponidzie, która kursuje latem z Jędrzejowa do Pińczowa

Noclegi w Jędrzejowie
Jędrzejów - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Jędrzejowa
Turyści najczęściej odwiedzają: Szlak Cysterski, a potem Klasztor w Jędrzejowie i Drewniany kościół w Mnichowie.








