Pilica. Atrakcje, które warto zwiedzić

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-09-11
Pilica Rynek
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Pilica to bardzo ciekawe, historyczne miasteczko w wójewództwie śląskim, leżąca u źródeł rzeki Pilicy, w środkowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, popularnie zwanej Jurą, na wschód od Ogrodzieńca, niedaleko Smolenia. To miejsce jest interesujące zarówno pod względem zabytków, jak i możliwości różnorakich form rekreacji.

Historia Pilicy

Pilica może się pochwalić naprawdę ciekawą i długą historią swego istnienia, założycielką miasta była Jadwiga z Melsztyńskich Pilecka, która opiekowała się dobrami odziedziczonymi przez jej córkę Elżbietę po ojcu Ottonie z Pilczy. Najprawdopodobniej za życia Jadwigi, w roku 1393 Pilica otrzymała prawa miejskie. Ale jeszcze wcześniej tzw. Stara Pilica powstała na obecnej Górze Św. Piotra, już w XI wieku istniał tu pierwszy kościółek.

zrekonstruowany Ratusz
zrekonstruowany Ratusz

Zabytki w Pilicy

- Kościół Św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty - piękna budowla górująca ponad rynkiem, jej początki sięgają XIV wieku, czyli okresu lokacji miasta, kościół odznacza się niezwykle bogatym wnętrzem z ciekawymi kaplicami

- Sanktuarium w Pilicy, Biskupice 47 - kościół Najświętszego Imienia Jezusa w Pilicy-Biskupicach to od 2003 roku sanktuarium MB Śnieżnej Opiekunki Rodzin. Przylega do niego klasztor Franciszkanów

Ratusz w Pilicy
Ratusz w Pilicy

- Pałac w Pilicy - piękny niegdyś, dziś bardzo zaniedbany pałac stojący w parku, wśród starodrzewia, pomiędzy Rynkiem a Zalewem, pochodzi z XVII wieku. Niestety pozostaje w ruinie, choć były realne plany jego gruntownej odbudowy

- Rynek w Pilicy - najważniejszy plac w mieście, który zachował średniowieczny układ przestrzenny. Wytyczono go w XIV wieku, w czasach lokacji miasta. Kiedyś stał tu Ratusz, jego ślady odkryto w 2000 roku i obecnie został on odbudowany a Rynek zrewitalizowany, kiedyś wokół Ratusza stały kramy, ale ostatnie z nich zlikwidowano w XX wieku

Rynek
Kościół w Pilicy
Pilica

Atrakcje w Pilicy

Pilica to nie tylko zabytki, przepiękna okolica jurajskich ostańców zachęca do odwiedzenia tego zakątka. Blisko stąd do Smolenia z ruinami warowni a nawet do słynnego Podzamcza koło Ogrodzieńca, w którym co rusz powstaje jakaś nowa zaskakująca atrakcja turystyczna. Obie miejscwości z Pilicą łączy czerwony Szlak Orlich Gniazd.

W samej Pilicy warto zatrzymać się choć na chwilę nad Zalewem Pilickim z czystą wodą. Naprzeciw Zalewu natomiast, w parku miejskim „Lipie” wytyczono 3 trasy nowoczesnego toru MTB dla rowerzystów, o różnym stopniu trudności. Łącznie trasy liczą ponad 2 500 metrów długości, z kładkami i pomostami. Ponad Pilicą wznosi się Góra Św. Piotra - kolebka Pilicy, na której znajdują się ślady dawnego kościółka Św. Piotra, który był świątynią parafialną dla Starej Pilicy. Dziś jest to ciekawe miejsce rekreacji z ładną panoramą miasta i miejscem piknikowym.

Narciarstwo w gminie Pilica

Również zimą okolica Pilicy jest bardzo atrakcyjna, szczególnie dla amatorów narciarstwa, bowiem w pobliskim Smoleniu i Cisowej działają wyciągi narciarskie. Przy talerzykowym wyciągu w Smoleniu istnieje trasa zjazdowa ratrakowana i oświetlona. W Cisowej jest jeszcze większy ośrodek narciarski (zbocze Gór Barańskich), powstał tu wyciąg orczykowy, są 2 trasy zjazdowe, działa szkoła narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu. Nad bezpieczeństwem narciarzy czuwa w Cisowej grupa jurajska GOPR.

Pętla rowerowa Pilica, Smoleń, Ryczów

Pętla ma około 25 kilometrów, jest dość dużo podjazdów i zjazdów, więc sama jazda może trwać około 2-3 godziny. Pętlę zaczynamy na urokliwym, pilickim rynku, a właściwie Placu Mickiewicza. Tutaj można podziwiać zrekonstruowany, historyczny ratusz, rzadko kiedy można zobaczyć tak ładny, urokliwy obiekt na głównym placu. Z rynku zjeżdżamy ulicą Żarnowiecką w kierunku na Koniecpol, by po chwili skręcić w prawo na Żarnowiec. Na łuku zjeżdżamy z ulicy w prawo, w gruntową drogę nieco pod górę i po betonowych płytach. Ciągle pod górę dojeżdżamy na Wzgórze Świętego Piotra. Zachowała się tutaj zabytkowa, drewniana dzwonnica i dawna zakrystia kościoła. Jedziemy dalej betonowymi płytami i dalej w prawo na punkt widokowy. Widać stąd już zamek Pilcza, do którego jedziemy. Po odpoczynku zjeżdżamy ze wzgórza do głównej drogi, a tam w lewo w kierunku Smolenia. Jedziemy główną drogą, a później za znakami dojeżdżamy do zamku. Sam zamek jest usytowany na wzniesieniu, więc rower można zostawić koło kasy. Tak, wstęp na zamek jest płatny (9 zł w 2020 roku). Zwiedzanie zamku może potrwać do godziny. Na zamku jest ładny punkt widokowy. Po zwiedzeniu zamku kierujemy się w prawo na czerwony Szlak Orlich Gniazd. Jest to również Rowerowy Szlak Orlich Gniazd.

Pilica Góra Św. Piotra
Pilica Góra Św. Piotra

Naszą drogę przetnie zielony szlak pieszy, który prowadzi do Skał Zegarowych. Jedziemy dalej wraz ze szlakiem czerwonym do pięknej Jaskini Biśnik. Jest ona zamknięta, ale przy niej można odpocząć pod wiatą. Po odpoczynku jedziemy dalej wzdłuż czerwonego Szlaku Orlich Gniazd. W pewnym momencie pieszy Szlak Orlich Gniazd i rowerowy Szlak Orlich Gniazd się rozdzielają. My pozostajemy na szlaku rowerowym odbijając w prawo i po jakimś czasie dojeżdżając do asfaltu. Tak docieramy do Rezerwatu Ruskie Góry. Na skrzyżowaniu rowerowy Szlak Orlich Gniazd prowadzi w lewo. Możemy nim jechać i dalej żółtym, pieszym szlakiem w prawo do Jaskini w Straszykowej Górze (bardzo ładne miejsce), ale żółty szlak jest bardzo piaszczysty, więc bardzo ciężko się tam jedzie. Dlatego opuszczamy Szlak Orlich Gniazd jadąc w prawo - Przylaszczkowym Szlakiem Rowerowym. Kierujemy się w lewo w stronę Ryczowa. Cały czas prowadzi nas wygodny asfaltowy fragment. Gdy dojedziemy do Ryczowa, skręcimy w lewo, w ulicę Basztową by zobaczyć ruiny zamku w Ryczowie. Ruin nie widać z drogi, więc łatwo je przeoczyć. Przed końcem lasu po lewej jest mała ścieżka. Same ruiny są na wysokim ostańcu. Wracamy tą samą drogą, którą przyjechaliśmy i jedziemy cały czas prosto - wzdłuż ulicy Basztowej. Lasem, koło Skały Brzuchackiej dojeżdżamy do Pilicy gdzie jadąć w prawo ulicą 17 Stycznia dojedziemy do Zalewu Pilickiego. Tutaj można chwilę odpocząć w przystani. Dalej jedziemy w lewo, by ulicą Zamkową dotrzeć do pałacu w Pilicy. W pobliżu pałacu jest klimatyczna restauracja Pod Kolumnami (ul. Senatorska 13) gdzie można smacznie zregenerować siły (świetne burgery). I tak ulicą Księżną i Krakowską wracamy na pilicki rynek.

Oficjalna strona Pilicy

Góra Św. Piotra
miejsce piknikowe na szczycie Góry Św. Piotra
Zalew Pilicki

Noclegi w Pilicy

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli chcesz odkryć jeszcze więcej pięknych zakątków tej części Polski, mamy dla Ciebie kilka propozycji. W promieniu 50 kilometrów znajdziesz urokliwe miejscowości i regiony, które warto uwzględnić w swojej podróży.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Pilica Góra Św. Piotra
Kapliczka słupowa
wnętrze Ratusza
kościół Sw. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty
Rynek w Pilicy
Pałac w Pilicy
Pilica
Pilica
Pałac w Pilicy
Sanktuarium w Pilicy
Pilica
Pilica
Pilica
Pilica
Pilica
Pilica
Pilica
(4.4 głosów: 41)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie