50°28'3" N
19°40'13" W
Śląskie
2016-09-28 13:00:44
361m npm
Normalna
Zdjęcia (10)

Ponad Pilicą wznosi się historyczna Góra Św. Piotra, na której widoczne są pozostałości dawnego modrzewiowego kościółka Św. Piotra i Pawła z XVI wieku w postaci drewnianej, małej dzwonnicy.Budowla spłonęła podczas II wojny światowej, a do dziś zachowała się jedynie ta stara drewniana dzwonnica. W ostatnich latach zrewitalizowano ten zakątek, dzwonnicę oraz chylące się drewiane ogrodzenie. Pokazano też kamieniami miejsce dawnego kościółka. Obok stoi też kaplica. Każdego roku 29 czerwca odbywają się tu nabożeństwa odpustowe.

Góra Św. Piotra to kolebka Pilicy, to tutaj najpierw osiedlano się, zanim jeszcze wytyczono dzisiejszy Rynek w XIV wieku. Nazywano później to miejsce Starą Pilicą, a pierwszy kościół istniał tu już na pewno w XI stuleciu.

Dziś Góra Św. Piotra w Pilicy będąca ważnym miejscem historycznym jest też chętnie wykorzystywana jako strefa rekreacji, z piękną panoramą okolicy. Na samym szczycie, koło zabytkowej kapliczki słupowej powstało miejsce piknikowe. Widać stąd ładnie Pilicę z farą oraz Sanktuarium, a także w oddali na wzgórzu wieżę zamkową w Smoleniu.Góra Św. Piotra
ul. Piaskowa, Pilica
 

Czy wiesz, że?

Przed wiekami przez Pilicę wiódł szlak kupiecki, któym wędrowali bogaci kupcy. Miejscowi rozbójnicy często okradali ich. Pewnego razu napadli na biednego żebraka, który niósł tylko niewielki tobołek. Łupieżcy ukradli tobołek, a pobitego biedaka zostawili na pewną śmierć. W tobołku znaleźli jedynie kilka kawałków suchego chleba, a po kilku dniach przy rzece usłyszeli głos mówiący, że muszą z wody wyłowić krzyż i na wzgórzu zbudować kościół, aby odpokutować winy. Tak oto powstał kościółek na Górze Św. Piotra.

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: