50°26'22" N, 19°40'38" E
Śląskie
2017-10-03
2020-02-03 02:00

Opis Smolenia

Smoleń to niewielka miejscowość jurajska, leżąca na skraju województwa śląskiego, w centralnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na wschód od Ogrodzieńca, 4 km od Pilicy. Niedaleko od Smolenia rozciąga się bardzo malownicza Dolina Wodącej, nietypowa dlatego, że jej dnem nie płynie rzadna rzeka, a raczej płynie tylko z rzadka, dlatego nazwana została Wodąca.Zamek w Smoleniu

W Smoleniu, na najwyższym wzgórzu w okolicy, wznoszą się ruiny średniowiecznego zamku z XIV wieku. Aby je spenetrować, trzeba wspiąć się na szczyt wzniesienia. Pozostałości warowni są całkiem interesujące, ostatnio coraz bardziej popularne, dlatego warto poznać te ruiny leżące na jurajskim Szlaku Orlich Gniazd. Tym bardziej, że Smoleń znajduje się zaledwie 10 km od słynnego Podzmacza z zamkiem Ogrodzieniec.

Smoleń widziany z zamku
Smoleń widziany z zamku

Jako, że stan ruin był fatalny i groził zawaleniem, szczególnie podczas śnieżnych tutaj zim, zrodziły się plany, aby zabezpieczyć mury warowni. Obecnie są one zabezpieczane i w części zrekonstruowane, dostępne odpłatnie.

Ośrodek Edukacyjny

W Smoleniu niedaleko zamku polecam odwiedzić Ośrodek Edukacji Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Przygotowano tu ciekawą ekspozycję przyrodniczą z obszaru Jury, działa czytelnia, a na zmęczonych turystów czekają miejsca noclegowe. Organizuje sie też tutaj ogniska
zpk.com.pl

ruiny zamku Smoleń
W Rezerwacie Smoleń
mury zamku


Narciarstwo w Smoleniu

Smoleń to region, w którym najdłużej na całej Jurze utrzymuje się śnieg i jest go też tutaj najwięcej. Dlatego od kilku lat Smoleń stał się centrum narciarstwa dla okolicznych mieszkańców. Powstał tu ośrodek SmoleńSki oferujący 2 wyciągi orczykowe i 2 trasy zjazdowe - dla początkujących i zaawansowanych.

Trasy są oświetlone, ratrakowane i naśnieżane. Działa tu szkółka narciarska i snowboardowa oraz wypożyczalnia sprzętu. Jest bar i bezpłatny parking. Poza sezonem zimowym działa tu szkoła i wypożyczalnia mountainboard'u.
smolen-ski.pl

zamek w Smoleniu
zamek w Smoleniu


zamek Smoleń zamek Smoleń widok z zamku na Smoleń Rezerwat Smoleń Zamek w Smoleniu Zamek w Smoleniu

Smoleń noclegi

Smoleń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Smoleniu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1144872 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021