Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Zamek Smoleń

Smoleń

(4.6 głosów: 71)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Smoleń to niewielka miejscowość jurajska, leżąca na skraju województwa śląskiego, w centralnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na wschód od Ogrodzieńca, 4 km od Pilicy. Niedaleko od Smolenia rozciąga się bardzo malownicza Dolina Wodącej, nietypowa dlatego, że jej dnem nie płynie rzadna rzeka, a raczej płynie tylko z rzadka, dlatego nazwana została Wodąca.Zamek w Smoleniu

W Smoleniu, na najwyższym wzgórzu w okolicy, wznoszą się ruiny średniowiecznego zamku z XIV wieku. Aby je spenetrować, trzeba wspiąć się na szczyt wzniesienia. Pozostałości warowni są całkiem interesujące, ostatnio coraz bardziej popularne, dlatego warto poznać te ruiny leżące na jurajskim Szlaku Orlich Gniazd. Tym bardziej, że Smoleń znajduje się zaledwie 10 km od słynnego Podzmacza z zamkiem Ogrodzieniec.

Smoleń widziany z zamku
Smoleń widziany z zamku

Jako, że stan ruin był fatalny i groził zawaleniem, szczególnie podczas śnieżnych tutaj zim, zrodziły się plany, aby zabezpieczyć mury warowni. Obecnie są one zabezpieczane i w części zrekonstruowane, dostępne odpłatnie.Ośrodek Edukacyjny

W Smoleniu niedaleko zamku polecam odwiedzić Ośrodek Edukacji Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Przygotowano tu ciekawą ekspozycję przyrodniczą z obszaru Jury, działa czytelnia, a na zmęczonych turystów czekają miejsca noclegowe. Organizuje sie też tutaj ogniska
zpk.com.pl

ruiny zamku Smoleń
ruiny zamku Smoleń

Narciarstwo w Smoleniu

Smoleń to region, w którym najdłużej na całej Jurze utrzymuje się śnieg i jest go też tutaj najwięcej. Dlatego od kilku lat Smoleń stał się centrum narciarstwa dla okolicznych mieszkańców. Powstał tu ośrodek SmoleńSki oferujący 2 wyciągi orczykowe i 2 trasy zjazdowe - dla początkujących i zaawansowanych.Trasy są oświetlone, ratrakowane i naśnieżane. Działa tu szkółka narciarska i snowboardowa oraz wypożyczalnia sprzętu. Jest bar i bezpłatny parking. Poza sezonem zimowym działa tu szkoła i wypożyczalnia mountainboard'u.
smolen-ski.pl

W Rezerwacie Smoleń
mury zamku
zamek w Smoleniu

Pętla rowerowa Pilica, Smoleń, Ryczów

Pętla ma około 25 kilometrów, jest dość dużo podjazdów i zjazdów, więc sama jazda może trwać około 2-3 godziny. Pętlę zaczynamy na urokliwym, pilickim rynku, a właściwie Placu Mickiewicza. Tutaj można podziwiać zrekonstruowany, historyczny ratusz, rzadko kiedy można zobaczyć tak ładny, urokliwy obiekt na głównym placu. Z rynku zjeżdżamy ulicą Żarnowiecką w kierunku na Koniecpol, by po chwili skręcić w prawo na Żarnowiec. Na łuku zjeżdżamy z ulicy w prawo, w gruntową drogę nieco pod górę i po betonowych płytach. Ciągle pod górę dojeżdżamy na Wzgórze Świętego Piotra. Zachowała się tutaj zabytkowa, drewniana dzwonnica i dawna zakrystia kościoła. Jedziemy dalej betonowymi płytami i dalej w prawo na punkt widokowy. Widać stąd już zamek Pilcza, do którego jedziemy. Po odpoczynku zjeżdżamy ze wzgórza do głównej drogi, a tam w lewo w kierunku Smolenia. Jedziemy główną drogą, a później za znakami dojeżdżamy do zamku. Sam zamek jest usytowany na wzniesieniu, więc rower można zostawić koło kasy. Tak, wstęp na zamek jest płatny (9 zł w 2020 roku). Zwiedzanie zamku może potrwać do godziny. Na zamku jest ładny punkt widokowy. Po zwiedzeniu zamku kierujemy się w prawo na czerwony Szlak Orlich Gniazd. Jest to również Rowerowy Szlak Orlich Gniazd.

Naszą drogę przetnie zielony szlak pieszy, który prowadzi do Skał Zegarowych. Jedziemy dalej wraz ze szlakiem czerwonym do pięknej Jaskini Biśnik. Jest ona zamknięta, ale przy niej można odpocząć pod wiatą. Po odpoczynku jedziemy dalej wzdłuż czerwonego Szlaku Orlich Gniazd. W pewnym momencie pieszy Szlak Orlich Gniazd i rowerowy Szlak Orlich Gniazd się rozdzielają. My pozostajemy na szlaku rowerowym odbijając w prawo i po jakimś czasie dojeżdżając do asfaltu. Tak docieramy do Rezerwatu Ruskie Góry. Na skrzyżowaniu rowerowy Szlak Orlich Gniazd prowadzi w lewo. Możemy nim jechać i dalej żółtym, pieszym szlakiem w prawo do Jaskini w Straszykowej Górze (bardzo ładne miejsce), ale żółty szlak jest bardzo piaszczysty, więc bardzo ciężko się tam jedzie. Dlatego opuszczamy Szlak Orlich Gniazd jadąc w prawo - Przylaszczkowym Szlakiem Rowerowym. Kierujemy się w lewo w stronę Ryczowa. Cały czas prowadzi nas wygodny asfaltowy fragment. Gdy dojedziemy do Ryczowa, skręcimy w lewo, w ulicę Basztową by zobaczyć ruiny zamku w Ryczowie. Ruin nie widać z drogi, więc łatwo je przeoczyć. Przed końcem lasu po lewej jest mała ścieżka. Same ruiny są na wysokim ostańcu. Wracamy tą samą drogą, którą przyjechaliśmy i jedziemy cały czas prosto - wzdłuż ulicy Basztowej. Lasem, koło Skały Brzuchackiej dojeżdżamy do Pilicy gdzie jadąc w prawo ulicą 17 Stycznia dojedziemy do Zalewu Pilickiego. Tutaj można chwilę odpocząć w przystani. Dalej jedziemy w lewo, by ulicą Zamkową dotrzeć do pałacu w Pilicy. W pobliżu pałacu jest klimatyczna restauracja Pod Kolumnami (ul. Senatorska 13) gdzie można smacznie zregenerować siły (świetne burgery). I tak ulicą Księżną i Krakowską wracamy na pilicki rynek.

zamek Smoleń
zamek Smoleń

Mapa Smolenia z zaznaczonymi atrakcjami

Poniżej znajdziesz mapę z zaznaczonymi atrakcjami, które możesz zobaczyć i zwiedzić w Smoleniu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Smoleń noclegi

Smoleń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Smoleniu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
zamek Smoleń
widok z zamku na Smoleń
Rezerwat Smoleń
Zamek w Smoleniu
Zamek w Smoleniu
50°26'22N, 19°40'38E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021