Pałac w Pilicy
Historia pałacu w Pilicy
Pierwszym właścicielem i zarazem budowniczym pałacu w Pilicy (zwanym również zamkiem w Pilicy) był Wojciech Padniewski. Wielka i piękna budowla stanęła w 1602 roku. Jej dalszej rozbudowy dokonał Jerzy Zbaraski, wówczas to powstała rezydencja na kształt włoskiej willi z arkadowym portykiem, największa w Polsce.
W połowie XVII wieku kolejny właściciel - Stanisław Warszycki otoczył pałac potężnymi fortyfikacjami bastionowymi i fosą, mimo to twierdzę na krótki czas zdobyli Szwedzi.
XVIII wiek minął na rozbudowie pałacu w stylu francuskim. Wtedy też założono park w tym samym stylu. Budowla w ciągu wieków często zmieniała swych właścicieli, stąd mieszanka stylów i różnorodnej myśli przewodniej.
Pałac w Pilicy dzisiaj
Obecnie pałac stojący między Zalewem i kościołem, w otoczeniu ciekawego, choć zniszczonego starodrzewia, świeci pustkami i popada w totalną ruinę. Jest własnością Barbary Piaseckiej-Johnson, która w roku 1990 rozpoczęła gruntowną odbudowę. Pałac miał stać się piekną rezydencją, a przy okazji prywatnym Muzeum z dziełami sztuki właścicielki. Niestety znaleźli się spadkobiercy i po wielu rozprawach sądowych Pani Barbara musiała zaprzestać prac remontowych.
Koło pałacu rośnie zabytkowa lipa szerokolistna zwana Lipą Elżbiety - to najgrubsze drzewo w parku, którego obwód liczy ponad 7 m, a wysokość to 26 m.
Kurhan i cmentarz w Pilicy
Pałac otacza wysoki mur obronny, a za nim znajduje się kurhan powstańczy z 1863 roku czyli kopiec z krzyżem i tablica upamiętniająca żołnierzy poległych podczas II wojny światowej. Stąd aleja drzew prowadzi do cmentarza wojennego z 1914 roku.
Pałac
ul. Zamkowa, Pilica
Informacje praktyczne
- poniedziałek: Czynne całą dobę
- wtorek: Czynne całą dobę
- środa: Czynne całą dobę
- czwartek: Czynne całą dobę
- piątek: Czynne całą dobę
- sobota: Czynne całą dobę
- niedziela: Czynne całą dobę
Noclegi w Pilicy
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Zamek Pilcza w Smoleniu, odległość: 3.8 km
- Szlak Orlich Gniazd, odległość: 7 km
- Zamek Ogrodzieniec, odległość: 7 km
- Okiennik Wielki na Jurze, odległość: 10.9 km
- Pustynia Błędowska, odległość: 16.8 km
- Zamek Rabsztyn, odległość: 19.1 km
- Zamek Bobolice, odległość: 19.6 km
- Stary Młyn - Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach, odległość: 26.4 km
- Zamek Pieskowa Skała, odległość: 26.6 km
- Rezerwat Parkowe w Złotym Potoku, odległość: 29.6 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!