Ryczów. Atrakcje, które warto zwiedzić

Grochowiec Wielki
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Ryczów to niewielka wioska leżąca w województwie śląskim, w samym sercu Jury, około 6 km od popularnego Ogrodzieńca. Przez miejscowość przebiega czerwono znakowany Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd. Ryczów to typowa ulicówka, w centrum zobaczyć można zabytkową studnię.

Atrakcje w Ryczowie

- Ruiny strażnicy, ul. Basztowa - strażnica została wzniesiona jeszcze w czasach średniowiecza, prawdopodobnie przez króla Kazimierza Wielkiego, twierdza ta stanowiła element nadgranicznego systemu obronnego, obok zamków: Ogrodzieniec, Smoleń i Bydlin. Strażnica funkcjonowała do XV wieku, potem została opuszczona i tak niszczeje aż do dziś, kiedy zachowały się jedynie fragmenty murów i ziemny wał

Na Grochowcu w Ryczowie
Na Grochowcu w Ryczowie


- Grochowiec Wielki, ul. Turystyczna - ciekawy, potężny ostaniec o wysokości 486 m n.p.m, co czyni go jednym z najwyższych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, roztaczają się z niego malownicze widoki na okolicę, na szczycie Grochowca stanął metalowy krzyż, dlatego ostatniec nazywany bywa Małym Giewontem, to świetny rejon wspinaczkowy, w masywie wyróżniają się skały o nazwach: Słoń, Nosorożec, Tapir oraz Pancernik

Pętla rowerowa Pilica, Smoleń, Ryczów

Pętla ma około 25 kilometrów, jest dość dużo podjazdów i zjazdów, więc sama jazda może trwać około 2-3 godziny. Pętlę zaczynamy na urokliwym, pilickim rynku, a właściwie Placu Mickiewicza. Tutaj można podziwiać zrekonstruowany, historyczny ratusz, rzadko kiedy można zobaczyć tak ładny, urokliwy obiekt na głównym placu. Z rynku zjeżdżamy ulicą Żarnowiecką w kierunku na Koniecpol, by po chwili skręcić w prawo na Żarnowiec. Na łuku zjeżdżamy z ulicy w prawo, w gruntową drogę nieco pod górę i po betonowych płytach. Ciągle pod górę dojeżdżamy na Wzgórze Świętego Piotra. Zachowała się tutaj zabytkowa, drewniana dzwonnica i dawna zakrystia kościoła. Jedziemy dalej betonowymi płytami i dalej w prawo na punkt widokowy. Widać stąd już zamek Pilcza, do którego jedziemy. Po odpoczynku zjeżdżamy ze wzgórza do głównej drogi, a tam w lewo w kierunku Smolenia. Jedziemy główną drogą, a później za znakami dojeżdżamy do zamku. Sam zamek jest usytowany na wzniesieniu, więc rower można zostawić koło kasy. Tak, wstęp na zamek jest płatny (9 zł w 2020 roku). Zwiedzanie zamku może potrwać do godziny. Na zamku jest ładny punkt widokowy. Po zwiedzeniu zamku kierujemy się w prawo na czerwony Szlak Orlich Gniazd. Jest to również Rowerowy Szlak Orlich Gniazd.

Grochowiec Wielki
Grochowiec Wielki

Naszą drogę przetnie zielony szlak pieszy, który prowadzi do Skał Zegarowych. Jedziemy dalej wraz ze szlakiem czerwonym do pięknej Jaskini Biśnik. Jest ona zamknięta, ale przy niej można odpocząć pod wiatą. Po odpoczynku jedziemy dalej wzdłuż czerwonego Szlaku Orlich Gniazd. W pewnym momencie pieszy Szlak Orlich Gniazd i rowerowy Szlak Orlich Gniazd się rozdzielają. My pozostajemy na szlaku rowerowym odbijając w prawo i po jakimś czasie dojeżdżając do asfaltu. Tak docieramy do Rezerwatu Ruskie Góry. Na skrzyżowaniu rowerowy Szlak Orlich Gniazd prowadzi w lewo. Możemy nim jechać i dalej żółtym, pieszym szlakiem w prawo do Jaskini w Straszykowej Górze (bardzo ładne miejsce), ale żółty szlak jest bardzo piaszczysty, więc bardzo ciężko się tam jedzie. Dlatego opuszczamy Szlak Orlich Gniazd jadąc w prawo - Przylaszczkowym Szlakiem Rowerowym. Kierujemy się w lewo w stronę Ryczowa. Cały czas prowadzi nas wygodny asfaltowy fragment. Gdy dojedziemy do Ryczowa, skręcimy w lewo, w ulicę Basztową by zobaczyć ruiny zamku w Ryczowie. Ruin nie widać z drogi, więc łatwo je przeoczyć. Przed końcem lasu po lewej jest mała ścieżka. Same ruiny są na wysokim ostańcu. Wracamy tą samą drogą, którą przyjechaliśmy i jedziemy cały czas prosto - wzdłuż ulicy Basztowej. Lasem, koło Skały Brzuchackiej dojeżdżamy do Pilicy gdzie jadąc w prawo ulicą 17 Stycznia dojedziemy do Zalewu Pilickiego. Tutaj można chwilę odpocząć w przystani. Dalej jedziemy w lewo, by ulicą Zamkową dotrzeć do pałacu w Pilicy. W pobliżu pałacu jest klimatyczna restauracja Pod Kolumnami (ul. Senatorska 13) gdzie można smacznie zregenerować siły (świetne burgery). I tak ulicą Księżną i Krakowską wracamy na pilicki rynek.

Noclegi w Ryczowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Grochowiec Wielki
piękne, popołudniowe słońce
(4.2 głosów: 5)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 5)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024