Rynek w Pilicy to plac o średniowiecznym układzie przestrzennym, wytyczony w XIV wieku, podczas lokacji miasta. Na tym to Rynku stanął dawno temu Ratusz, który z czasem uległ przebudowom, a później w zawierusze dziejowej całkowicie zniknął z powierzchni ziemi. I tak byłoby już na zawsze, gdyby nie badania, podczas których to w 2000 roku odkryto ślady starego ratusza.
Były to fundamenty XVII-wiecznej, a może wcześniejszej budowli, która niegdyś zdobiła Rynek. Początkowo jej zarys zaznaczono białym kamieniem, ale w 2014 roku rozpoczęto rekonstruowanie tej zabytkowej budowli. I tak to dzisiaj na zrewitalizowanym Rynku pilickim stoi ładny, choć niewielki Ratusz, murowany, z drewnianymi elementami, w tym pięknymi schodami znajdującymi się poza bryłą budynku.
W maleńkim wnętrzu Ratusza w Pilicy, z ładnym drewnianym stropem, organizowane są wystawy, zwykle związane z regionem, na którym Ratusz stoi, a więc z Jurą Krakowsko-Częstochowską.
Ratusz w Pilicy w połowie XVII wieku runął w zgliszczach, podczas potopu szwedzkiego. W 2013 roku wśród wielu zabytków pochodzących z ratusza odnaleziono też dzwon wiszący niegdyś na wieży ratuszowej. Widnieje na nim inskrypcja z datą 1597.
Ratusz
Rynek, Pilica
Pilica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.