Busko-Zdrój. Atrakcje, które warto zwiedzić

Busko Zdrój
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Busko-Zdrój to uzdrowiskowe miasto leżące w malowniczym regionie Ponidzia, w województwie świętokrzyskim, niedaleko Pińczowa i 90 km od prastarego grodu królewskiego – Krakowa, przy trasie krajowej Kielce - Tarnów.

Historia Buska

Dzieje Buska są bardzo długie. Początki miasta sięgają już XII wieku, kiedy była to osada pasterska hodująca konie dla drużyn książęcych. Wtedy to żył rycerz Dersław, który około 1180 roku sprowadził do Buska zakon Norbertanek. Około 100 lat później, w 1287 roku osada otrzymała prawa miejskie od księcia Leszka Czarnego, którego pomnik stoi dziś dumnie na deptaku. Kąpieli w Busku zażywał już król Władysław Jagiełło z żoną Jadwigą.

Park Zdrojowy w Busku
Park Zdrojowy w Busku


Uzdrowisko w Busku-Zdroju

Lecznictwo uzdrowiskowe Buska-Zdroju oparte jest na unikalnych wodach mineralnych - solankach siarczkowo-siarkowodorowych. Głównym czynnikiem wód mineralnych jest jon siarczkowy. W czasie kąpieli przenika on przez skórę do krwi i dostaje się do organizmu. Wody te stosowane są w leczeniu zapalenia stawów, chorób kręgosłupa, chorobie zwyrodnieniowej stawów, dyskopatii, rwie kulszowej, niektórych chorobach neurologicznych, stanach pourazowych i pooperacyjnych, w nadciśnieniu tętniczym, zwężeniach naczyń kończyn dolnych i chorobach dermatologicznych.

W Busku-Zdroju jest kilka zakładów przyrodoleczniczych. Wykonuje się tu wszystkie zabiegi balneologiczne, rehabilitacyjne i fizykoterapię. Sanatoria są ciągle modernizowane, a wprowadzone rozwiązania pozwalają również na samodzielny pobyt i korzystanie z zabiegów dla osób niepełnosprawnych.

Sanatorium Marconi w Busku
Sanatorium Marconi w Busku

Sanatoria znajdują się w bliskim sąsiedztwie romantycznego Parku Zdrojowego. Najbardziej znanym, a zarazem najpiękniejszym obiektem jest tu Sanatorium Marconi, znajdujący się w obrębie zabytkowych, XIX-wiecznych Łazienek i parku krajobrazowego założonego w tymże wieku, który przekształcił się w dzisiejszy Park Zdrojowy. Budowlę zaprojektował włoski architekt Henryk Marconi, stąd nazwa obiektu. Jego wnętrza zachwycają, choć i z zewnątrz budowla robi niemałe wrażenie. Można tu bezpłatnie skosztować wód siarczkowych.

Przy Sanatorium Marconi powstała Aleja Gwiazd polskich muzyków klasycznych, związanych z Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku, a kawałek dalej na wzniesieniu stoi zabytkowa, neogotycka kaplica Św. Anny - kościółek uzdrowiskowy.

Marconi w Busku
Park Zdrojowy w Busku Sanatorium Marconi


Atrakcje w Busku-Zdroju

Z Parku Zdrojowego natomiast ładny, zielony deptak wiedzie na Rynek w Busku, z okazałą fontanną. Po drodze spotkać tu można ciekawe obiekty, w tym Zameczek Dersława, Galerię Zieloną czy ławeczkę Wojtka Belona koło Domu Kultury. Nieco za Rynkiem stoi okazały kościół Niepokalanego Poczęcia NMP będący częścią dawnego zespołu klasztornego Norbertanek , a nieco dalej warto odwiedzić też drewniany kościółek Św. Leonarda. Większość tych obiektów poznasz podróżując elektrycznymi pojazdami Słonecznego Ekspresu w Busku.

Przyrodniczo w Busku

Na granicy z Łagiewnikami zobaczyć polecam rezerwat Zimne Wody, gdzie znajdują się odsłonięcia geologiczne gipsów, z tzw. jaskółczymi ogonami. Z drogi, gdzie widnieje znak prowadzący do rezerwatu, dojść trzeba 600 m.

W pobliskim Wełeczu natomiast koniecznie zobacz Sosnę Na Szczudłach, zwaną też Sosną Kroczącą. To sosna pospolita, a niezwykła, bo z korzeniami na kilka metrów wystającymi ponad powierzchnię ziemi. Spowodowała to eksploatacja piasków, ale widok jest bardzo zaskakujący i ciekawy. To świetne miejsce dla młodych odkrywców. Sosna stanowi pomnik przyrody. Prowadzi do niej drogowskaz z głównej drogi wiodącej z Pińczowa do Buska.

Noclegi w Busku-Zdroju

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

muszla parkowa
Aleja Gwiazd w Busku
Kaplica Św. Anny podniesiona z ruiny
Nowy Park Zdrojowy
Ławeczka Wojtka Belona
Książę Leszek Czarny przy deptaku
Pomnik Leszka Czarnego w Busku
Zielona Galeria
słoneczny ekspres
Zameczek Dersława
deptak w Busku
Fontanna na Rynku
Rynek w Busku
Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP
Drewniany kościół Św. Leonarda
odsłonięcia gipsu
Busko-Zdrój - Sanatorium Markoni
Busko-Zdrój - Park Uzdrowiskowy
Sanatorium Włókniarz
Sanatorium Nida-Zdrój w Busku-Zdroju
Sanatorium Włókniarz w Busku-Zdroju
Muszla koncertowa w Busku-Zdroju
Kościół Św. Alberta w Busku-Zdroju
Park Uzdrowiskowy w Busku-Zdroju
Sanatorium Markoni w Busku-Zdroju
Sanatorium Markoni w Busku-Zdroju
Sanatorium Markoni w Busku-Zdroju
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 64)
Twoja ocena

Mam słabość do Buska i ciągle tam wracam. Piękna przyroda, klimat, fajne knajpki.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024