Busko Zdrój, Anna Piernikarczyk

Opis Buska-Zdroju

Busko-Zdrój to uzdrowiskowe miasto leżące w malowniczym regionie Ponidzia, w województwie świętokrzyskim, niedaleko Pińczowa i 90 km od prastarego grodu królewskiego – Krakowa, przy trasie krajowej Kielce - Tarnów.Historia Buska

Dzieje Buska są bardzo długie. Początki miasta sięgają już XII wieku, kiedy była to osada pasterska hodująca konie dla drużyn książęcych. Wtedy to żył rycerz Dersław, który około 1180 roku sprowadził do Buska zakon Norbertanek. Około 100 lat później, w 1287 roku osada otrzymała prawa miejskie od księcia Leszka Czarnego, którego pomnik stoi dziś dumnie na deptaku. Kąpieli w Busku zażywał już król Władysław Jagiełło z żoną Jadwigą.

Park Zdrojowy w Busku

Uzdrowisko w Busku-Zdroju

Lecznictwo uzdrowiskowe Buska-Zdroju oparte jest na unikalnych wodach mineralnych - solankach siarczkowo-siarkowodorowych. Głównym czynnikiem wód mineralnych jest jon siarczkowy. W czasie kąpieli przenika on przez skórę do krwi i dostaje się do organizmu. Wody te stosowane są w leczeniu zapalenia stawów, chorób kręgosłupa, chorobie zwyrodnieniowej stawów, dyskopatii, rwie kulszowej, niektórych chorobach neurologicznych, stanach pourazowych i pooperacyjnych, w nadciśnieniu tętniczym, zwężeniach naczyń kończyn dolnych i chorobach dermatologicznych.

W Busku-Zdroju jest kilka zakładów przyrodoleczniczych. Wykonuje się tu wszystkie zabiegi balneologiczne, rehabilitacyjne i fizykoterapię. Sanatoria są ciągle modernizowane, a wprowadzone rozwiązania pozwalają również na samodzielny pobyt i korzystanie z zabiegów dla osób niepełnosprawnych.

Sanatoria znajdują się w bliskim sąsiedztwie romantycznego Parku Zdrojowego. Najbardziej znanym, a zarazem najpiękniejszym obiektem jest tu Sanatorium Marconi, znajdujący się w obrębie zabytkowych, XIX-wiecznych Łazienek i parku krajobrazowego założonego w tymże wieku, który przekształcił się w dzisiejszy Park Zdrojowy. Budowlę zaprojektował włoski architekt Henryk Marconi, stąd nazwa obiektu. Jego wnętrza zachwycają, choć i z zewnątrz budowla robi niemałe wrażenie. Można tu bezpłatnie skosztować wód siarczkowych.

Przy Sanatorium Marconi powstała Aleja Gwiazd polskich muzyków klasycznych, związanych z Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku, a kawałek dalej na wzniesieniu stoi zabytkowa, neogotycka kaplica Św. Anny - kościółek uzdrowiskowy.

Atrakcje w Busku-Zdroju

Z Parku Zdrojowego natomiast ładny, zielony deptak wiedzie na Rynek w Busku, z okazałą fontanną. Po drodze spotkać tu można ciekawe obiekty, w tym Zameczek Dersława, Galerię Zieloną czy ławeczkę Wojtka Belona koło Domu Kultury. Nieco za Rynkiem stoi okazały kościół Niepokalanego Poczęcia NMP będący częścią dawnego zespołu klasztornego Norbertanek , a nieco dalej warto odwiedzić też drewniany kościółek Św. Leonarda. Większość tych obiektów poznasz podróżując elektrycznymi pojazdami Słonecznego Ekspresu w Busku.

Przyrodniczo w Busku

Na granicy z Łagiewnikami zobaczyć polecam rezerwat Zimne Wody, gdzie znajdują się odsłonięcia geologiczne gipsów, z tzw. jaskółczymi ogonami. Z drogi, gdzie widnieje znak prowadzący do rezerwatu, dojść trzeba 600 m.

W pobliskim Wełeczu natomiast koniecznie zobacz Sosnę Na Szczudłach, zwaną też Sosną Kroczącą. To sosna pospolita, a niezwykła, bo z korzeniami na kilka metrów wystającymi ponad powierzchnię ziemi. Spowodowała to eksploatacja piasków, ale widok jest bardzo zaskakujący i ciekawy. To świetne miejsce dla młodych odkrywców. Sosna stanowi pomnik przyrody. Prowadzi do niej drogowskaz z głównej drogi wiodącej z Pińczowa do Buska.

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°28'12" N, 20°43'4" E
Świętokrzyskie
2017-01-30
2020-02-02 02:00

Noclegi w okolicy

Noclegi Spoko

Busko-Zdrój na blogu

Zdjęcie Busko Zdrój - uzdrowisko z tradycjami
Busko Zdrój - uzdrowisko z tradycjami
Busko Zdrój to piękne i spokojne uzdrowisko położone na malowniczym Ponidziu, wśród pięknej przyrody, z dala od wielkich miast. To fantastyczne miejsce na wypoczynek, relaksacyjne spacery i lecznicze zabiegi. Bogactwem tych ziem są wody siarczkowe, w których kąpiele pozwalają walczyć z bólami reumatycznymi i innymi chorobami. Sercem uzdrowiska jest oczywiście Sanatorium Marconi - piękna budowla z I poł…
Atrakcje · 2016-08-11 13:46:02

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą