Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Opis Buska-Zdroju

Busko-Zdrój to uzdrowiskowe miasto leżące w malowniczym regionie Ponidzia, w województwie świętokrzyskim, niedaleko Pińczowa i 90 km od prastarego grodu królewskiego – Krakowa, przy trasie krajowej Kielce - Tarnów.Historia Buska

Dzieje Buska są bardzo długie. Początki miasta sięgają już XII wieku, kiedy była to osada pasterska hodująca konie dla drużyn książęcych. Wtedy to żył rycerz Dersław, który około 1180 roku sprowadził do Buska zakon Norbertanek. Około 100 lat później, w 1287 roku osada otrzymała prawa miejskie od księcia Leszka Czarnego, którego pomnik stoi dziś dumnie na deptaku. Kąpieli w Busku zażywał już król Władysław Jagiełło z żoną Jadwigą.

Park Zdrojowy w Busku
Park Zdrojowy w Busku

Uzdrowisko w Busku-Zdroju

Lecznictwo uzdrowiskowe Buska-Zdroju oparte jest na unikalnych wodach mineralnych - solankach siarczkowo-siarkowodorowych. Głównym czynnikiem wód mineralnych jest jon siarczkowy. W czasie kąpieli przenika on przez skórę do krwi i dostaje się do organizmu. Wody te stosowane są w leczeniu zapalenia stawów, chorób kręgosłupa, chorobie zwyrodnieniowej stawów, dyskopatii, rwie kulszowej, niektórych chorobach neurologicznych, stanach pourazowych i pooperacyjnych, w nadciśnieniu tętniczym, zwężeniach naczyń kończyn dolnych i chorobach dermatologicznych.

W Busku-Zdroju jest kilka zakładów przyrodoleczniczych. Wykonuje się tu wszystkie zabiegi balneologiczne, rehabilitacyjne i fizykoterapię. Sanatoria są ciągle modernizowane, a wprowadzone rozwiązania pozwalają również na samodzielny pobyt i korzystanie z zabiegów dla osób niepełnosprawnych.

Sanatorium Marconi w Busku
Marconi w Busku
Park Zdrojowy w Busku Sanatorium Marconi


Sanatoria znajdują się w bliskim sąsiedztwie romantycznego Parku Zdrojowego. Najbardziej znanym, a zarazem najpiękniejszym obiektem jest tu Sanatorium Marconi, znajdujący się w obrębie zabytkowych, XIX-wiecznych Łazienek i parku krajobrazowego założonego w tymże wieku, który przekształcił się w dzisiejszy Park Zdrojowy. Budowlę zaprojektował włoski architekt Henryk Marconi, stąd nazwa obiektu. Jego wnętrza zachwycają, choć i z zewnątrz budowla robi niemałe wrażenie. Można tu bezpłatnie skosztować wód siarczkowych.

Przy Sanatorium Marconi powstała Aleja Gwiazd polskich muzyków klasycznych, związanych z Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku, a kawałek dalej na wzniesieniu stoi zabytkowa, neogotycka kaplica Św. Anny - kościółek uzdrowiskowy.Atrakcje w Busku-Zdroju

Z Parku Zdrojowego natomiast ładny, zielony deptak wiedzie na Rynek w Busku, z okazałą fontanną. Po drodze spotkać tu można ciekawe obiekty, w tym Zameczek Dersława, Galerię Zieloną czy ławeczkę Wojtka Belona koło Domu Kultury. Nieco za Rynkiem stoi okazały kościół Niepokalanego Poczęcia NMP będący częścią dawnego zespołu klasztornego Norbertanek , a nieco dalej warto odwiedzić też drewniany kościółek Św. Leonarda. Większość tych obiektów poznasz podróżując elektrycznymi pojazdami Słonecznego Ekspresu w Busku.

Przyrodniczo w Busku

Na granicy z Łagiewnikami zobaczyć polecam rezerwat Zimne Wody, gdzie znajdują się odsłonięcia geologiczne gipsów, z tzw. jaskółczymi ogonami. Z drogi, gdzie widnieje znak prowadzący do rezerwatu, dojść trzeba 600 m.

W pobliskim Wełeczu natomiast koniecznie zobacz Sosnę Na Szczudłach, zwaną też Sosną Kroczącą. To sosna pospolita, a niezwykła, bo z korzeniami na kilka metrów wystającymi ponad powierzchnię ziemi. Spowodowała to eksploatacja piasków, ale widok jest bardzo zaskakujący i ciekawy. To świetne miejsce dla młodych odkrywców. Sosna stanowi pomnik przyrody. Prowadzi do niej drogowskaz z głównej drogi wiodącej z Pińczowa do Buska.

muszla parkowa Aleja Gwiazd w Busku Kaplica Św. Anny podniesiona z ruiny Nowy Park Zdrojowy Ławeczka Wojtka Belona Książę Leszek Czarny przy deptaku Pomnik Leszka Czarnego w Busku Zielona Galeria słoneczny ekspres Zameczek Dersława deptak w Busku Fontanna na Rynku Rynek w Busku Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP Drewniany kościół Św. Leonarda odsłonięcia gipsu Busko-Zdrój - Sanatorium Markoni Busko-Zdrój - Park Uzdrowiskowy Sanatorium Włókniarz Sanatorium Nida-Zdrój w Busku-Zdroju Sanatorium Włókniarz w Busku-Zdroju Muszla koncertowa w Busku-Zdroju Kościół Św. Alberta w Busku-Zdroju Park Uzdrowiskowy w Busku-Zdroju Sanatorium Markoni w Busku-Zdroju Sanatorium Markoni w Busku-Zdroju Sanatorium Markoni w Busku-Zdroju kościół Leonarda

Busko-Zdrój noclegi

Busko-Zdrój to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Busku-Zdroju. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Busko-Zdrój na blogu

Zdjęcie Busko Zdrój - uzdrowisko z tradycjami
Busko Zdrój - uzdrowisko z tradycjami
Busko Zdrój to piękne i spokojne uzdrowisko położone na malowniczym Ponidziu, wśród pięknej przyrody, z dala od wielkich miast. To fantastyczne miejsce na wypoczynek, relaksacyjne spacery i lecznicze zabiegi. Bogactwem tych ziem są wody siarczkowe, w których kąpiele pozwalają walczyć z bólami reumatycznymi i innymi chorobami. Sercem uzdrowiska jest oczywiście Sanatorium Marconi - piękna budowla z I poł…
Wokół turystyki · 2016-08-11 13:46:02

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Habik Zapaleniec 339 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-06-19 na
Mam słabość do Buska i ciągle tam wracam. Piękna przyroda, klimat, fajne knajpki.
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020