Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku Zdroju znajduje się w centrum miasta, nieco na północ od Rynku, przy ulicy Bohaterów Warszawy.
Kościół buski to dawna poklasztorna świątynia sióstr Norbertanek, które przez wieki były właścicielkami miasta. Dziś jest to kościół parafialny, sięgający korzeniami czasów średniowiecza, a dziś gruntownie odrestaurowany po pożarze z 1820 roku. Na zespół poklasztorny składa się również dzwonnica z XIX wieku oraz dawny budynek klasztoru z XVIII stulecia.

W trakcie remontu z początku XIX wieku dawne prezbiterium zostało zamienione na nawę, a od wschodu dobudowano barokowo-klasycystyczną fasadę. Przez to nawa jest węższa od prezbiterium, a ołtarz główny zwrócony na zachód, co nie zgadza się ze średniowiecznymi założeniami, kiedy to kościoły były orientowany czyli ołtarzami skierowane na wschód.
Pierwszy kościół stał tutaj już w XII wieku, kolejny zbudowano w 1470, a odbudowano go w latach 1592-1621. Z tego okresu jest też kaplica MB Częstochowskiej, z gotycką zachodnią fasadą, zamurowaną ostrołukowym portalem.

Niedaleko stąd, na skrzyżowaniu Bohaterów Warszawy i ul. Młyńskiej znajduje się też drewniany kościółek Św. Leonarda.
Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP
ul. Bohaterów Warszawy 8, Busko - Zdrój
tel. 41/ 378-20-40
busko@nmp.org.pl
www.busko.nmp.org.pl

Busko-Zdrój noclegi
Busko-Zdrój to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!