Park Zdrojowy w Busku-Zdroju

50°27'28" N
20°43'13" E
Świętokrzyskie
2016-08-10 14:47:50
222m npm
Ważna
Zdjęcia (17)

Łazienki w Busku-Zdroju zaprojektował włoski architekt - Henryk Marconi. Dziś centralnym punktem tego cennego reliktu XIX-wiecznej zabudowy uzdrowiskowej jest Sanatorium "Marconi" z 1936 roku, malowniczo usytuowane w parku krajobrazowym zrealizowanym w XIX wieku, przez ogrodnika Ignacego Hanusza. Park ten obecnie zwany jest Parkiem Zdrojowym. Rośnie tu wiele unikalnych gatunków drzew, a pośród nich wiodą romantyczne alejki. Całość usiana jest kwieciem. Sanatorium "Marconi" - serce Parku Zdrojowego, wzorowane jest na rzymskich obiektach użyteczności publicznej, a w swych pięknych wnętrzach kryje ogromną salę koncertową posiadającą 170 miejsc. To również Pijalnia Wód, gdzie bezpłatnie można skosztować tutejszych słynnych wód siarczkowych o silnym zapachu.

W pobliżu Sanatorium znajduje się muszla koncertowa oraz Aleja Gwiazd związanych z polską muzyka klasyczną. Mają tu swoje słoneczka ludzie związani z buskim festiwalem: Krystyna Jamroz, Krzysztof Penderecki, Wiesław Ochman, Krzesimir Dębski czy Bogusław Kaczyński. Niedaleko stąd stoi kapliczka Św. Anny, bardzo ładnie zrekonstruowana.Park Zdrojowy dzieli się na kilka części: ogrodzony ogród łazienkowski z Sanatorium Marconi i fontanną w centrum, Aleję Mickiewicza - reprezentacyjną promenadę z dwoma rzędami drzew łączącą ogród łazienkowski z Rynkiem oraz skwer na pl. Zwycięstwa w Rynku. Powstał tu także tzw. Nowy Park Zdrojowy, przy kościele Św. Brata Alberta.

Park Zdrojowy
ul. 1 Maja, Busko Zdrój
www.uzdrowiskobusko.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Noclegi Spoko

Powiązane miejsca

Komentarze

2013-09-17 14:12:12

Witaj, przydałoby się zdjęcie :)

2013-09-17 14:02:15

Pomnik księcia Leszka Czarnego - odlany z brązu, o wysokości 220 centymetrów, ważący 330 kilogramów - stanął przy buskim korso, alei Mickiewicza, u podnóża popularnej Byczej Góry w dniu 10 stycznia 2013r. Inicjatorem budowy książęcego monumentu było Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju.

W uroczystości wzięło udział blisko 300 osób. Odsłonięcia pomnika dokonali: wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba, burmistrz Buska-Zdroju Waldemar Sikora i Zarząd Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju: Alicja Bednarska, Leszek Gadawski, Tadeusz Ura. Wagę ceremonii podkreśliły trzy salwy ze średniowiecznej armaty, na finał. Huk był tak ogromny, że... zadrżały szyby w oknach w (prawie) całym Busku.

Była to inicjatywa Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju. Historyk i regionalista, autor książki o Leszku Czarnym, Franciszek Rusak powiedział, że był on wybitnym wodzem - zwyciężał w wojnach z najeźdźcami: Rusinami, Litwinami, Tatarami i Jaćwingami.  Zdaniem Franciszka Rusaka, odsłonięty pomnik jest jednym z piękniejszych na Ponidziu, choć początkowo Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju myślało o skromniejszym upamiętnieniu tej ważnej dla historii miasta postaci. Zamierzało wykonać tylko replikę płyty pamiątkowej, znajdującej się w kościele oo. dominikanów w Krakowie, jednak uznało, że tak wybitna osoba powinna mieć swój pomnik. Uroczystość odsłonięcia pomnika rozpoczęła się o godz. 13.00 u podnóża Byczej Góry w Busku-Zdroju.

Tadeusz Ura
 

Ostatnio edytowany: 2013-09-17 15:30

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: