Chyba najstarszym obiektem w Wiślicy, niezwykle sensacyjnym i unikatowym, będącym perełką w skali Europy, są ruiny romańskiego kościoła Św. Mikołaja, które znajdują się w Pawilonie Archeologicznym koło kolegiaty wiślickiej.
Ruiny zostały odkryte podczas budowania wodociągu w 1958 roku, po czym zostały gruntownie zbadane. Kryją misę chrzcielną z IX wieku oraz ruiny kościoła romańskiego oraz kaplicy grobowej z XI stulecia. Kościółek ten rozebrano w XIII wieku podczas tworzenia murów miejskich.
Czemu odkrycie jest aż tak sensacyjne? Bowiem jest to najpewniej pierwsza misa chrzcielna w Polsce, a wcześniej za taką uznawano misę na Lednicy, gdzie chrzest przyjął w 966 roku Mieszko z załogą, uznany zarazem za Chrzest Polski.
W Wiślicy natomiast książę Moraw Świętopełk podbił Wiślan i około roku 880 wprowadził nową religię w obrządku słowiańskim, używając przy tym prawdopodobnie właśnie wiślickiej zbiorowej misy, niemal 100 lat przed Lednicą. Misa ma spore rozmiary, bo 4,5 m średnicy i jest stworzona z gipsów.
Misa i ruiny kościoła udostępnione są dziś w ramach Muzeum Regionalnego, a pawilon znajduje się na Placu Solnym, na tyłach kolegiaty wiślickiej.
Misa chrzcielna Muzeum Regionalne
Pawilon Archeologiczny
Pl. Solny 32, Wiślica
tel. 41/ 369-09-30
muzeum@ug.wislica.pl
Zwiedzanie: pn-nd 9.00-17.00
Wiślica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.