Misa chrzcielna prawdopodobnie z IX wieku

Relikty romańskie w Wiślicy

(4.5 głosów: 10)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wiślica to niepozorne dziś miasteczko na Ponidziu, o ponad 1000-letniej historii. Niecodzienną atrakcją i niespodzianką Wiślicy są ruiny romańskich świątyń, udostępnione do zwiedzania, a ukryte w podziemiach kolegiaty i w pawilonie archeologicznym niedaleko kolegiaty!

Romańskie świątynie w podziemiach kolegiaty

Pod kolegiatą dostępne są relikty dwóch romańskich obiektów sakralnych, które stały tu przed ufundowaniem bazyliki przez króla Kazimierza Wielkiego. Pierwsza świątynia pochodzi z XII wieku, jest niewielka, jednonawowa, z absydą i zawiera słynną Płytę Orantów - XII-wieczną posadzkę gipsową, z widocznymi postaciami, najprawdopodobniej Kazimierza Sprawiedliwego z rodziną oraz Henryka Sandomierskiego. Druga świątynia pochodzi z XIII wieku, jest większa i miała dwuwieżową fasadę. Zaraz obok reliktów, w podziemiach kolegiaty widoczne są też ludzkie kości wystające z osadów, bowiem ludzie byli grzebani zaraz koło kościołów.

kości ludzkie w podziemiach kolegiaty
kości ludzkie w podziemiach kolegiaty


Ruiny kościoła Św. Mikołaja i misa w Pawilonie

Pawilon archeologiczny powstał obok kolegiaty, na Placu Solnym, w miejscu, gdzie podczas budowania wodociągu w latach 50-tych XX wieku odkryto cenne znalezisko. Jest to dawna kamienna misa chrzcielna z IX wieku oraz ruiny kościoła i kaplicy grobowej z XI wieku.

Wiślicka misa chrzcielna to unikat w skali Europy, jak się okazuje może to być najstarsza misa chrzcielna w Polsce, pochodzi bowiem z IX wieku i była miejscem chrztu Wiślan przez Księcia Moraw Świętopełka około 880 roku a więc 100 lat przed chrztem Mieszka w 966 roku. Kamienna misa jest ogromna ma średnicę kilku metrów i nie przypomina dzisiejszego rytuału chrztu, ale dawniej chrzczeni byli ludzi jednocześnie, w większych grupach.

Ruiny kościoła natomiast dają wyobrażenie jego wyglądu, z jedną nawą, absydą i kaplicą grobową, w której odnaleziono szczątki kobiece. To niesamowite miejsce.

Romańskie ruiny - Muzeum Regionalne w Wiślicy
ul. Plac Solny 32, Wiślica
tel. 41/ 369-09-30
www.muzeum.wislica.pl

podziemia kolegiaty w wiślicy
ruiny romańskiej kolegiaty


Wiślica noclegi

Wiślica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

posadzka z XII wieku, tzw. Płyta Orantów
Ruiny kościoła Św. Mikołaja w pawilonie (X wiek)
Podziemia w Wiślicy, mokunka
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023