Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie

50°23'56" N
21°2'35" W
Świętokrzyskie
2016-09-09 12:42:24
187m npm
Ważna
Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie
Centrum Bajki
Europejskie Centrum Bajki
budynek Centrum Bajki
Zdjęcia (16)

"W Pacanowie kozy kują, więc koziołek mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa" - Kornel Makuszyński.Koziołek Matołek w Pacanowie

Właśnie w Pacanowie, niedaleko Buska-Zdroju, z dużym rozmachem wybudowano Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka. Już na Rynku spotkać można niemal wszędzie koziołka - symbol Pacanowa. Widać go jako pamiątkę w sklepie, na murze, szyldach, nawet na Ratuszu.

A skąd się ten koziołek w Pacanowie wziął? Rozsławił go Kornel Makuszyński "Przygodami Koziołka Matołka", ale wszystko zaczęło się jeszcze wcześniej. Dawniej, kiedy jeszcze nie było zegarków w domu, ogłaszano poranek na różne sposoby. W miastach często chodzono z dzwonkiem i budzono ludność, zaś na wsi często pianie koguta oznaczało poranek i porę wstawania. W Pacanowie natomiast była znana rodzina kowali o nazwisku Kozy, którzy bardzo wcześnie wstawali i zaczynali pracę, a ich stukanie budziło pozostałych mieszkańców i oznaczało początek dnia. Mówiono wówczas "wstawajcie bo już Kozy kują" i stąd się wzięło powiedzenie "w Pacanowie kozy kują".

Stolica Bajki

W Pacanowie dziś najważniejszym miejscem jest Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka. Choć to niewielkie miasteczko, to ten wyjątkowy park rozrywki przyciąga dzieci z całego kraju, któż bowiem nie słyszał o koziołku Matołku?? A ten wita osobiście gości przy wejściu.To prawdziwy, kolorowy raj dla dzieci, gdzie czeka pięknie zagospodarowane otoczenie, pełne zieleni, oczek wodnych, kwiatów, postaci z bajek i mądrych cytatów. Są też żywe kozy. W środku natomiast czekają animatorzy z różnorodnymi warsztatami edukacyjnymi i zabawami. Dzieci będą zachwycone tym miejscem!

Na teren Centrum Bajki może wejść każdy, bezpłatnie, tylko zwiedzanie wnętrz i udział w warsztatach jest płatny, trzeba wejście rezerwować lub czekać na dostępną godzinę.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka
ul. Kornela Makuszyńskiego 1, Pacanów
tel. 41/ 376-50-79
ecb@pacanow.eu
www.stolica-bajek.pl
Godziny zwiedzania: wt-nd 9.00-17.00

Widok z ulicy

Atrakcje w okolicy

Powiązane miejsca

Noclegi

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: