Klasztor w Koprzywnicy

Zdjęcia (1)

Pocysterski kościół Najświętszej Marii Panny i Św. Floriana wraz z ocalałymi zabudowaniami klasztornymi to bardzo cenny obiekt - jeden z najcenniejszych i najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce.Wraz z klasztorami w Jędrzejowie, Sulejowie i Wąchocku należy do najstarszych założeń klasztornych na terenie Polski, stanowiących tzw. grupę małopolskich opactw cysterskich, będących arcydziełami sztuki romańskiej. Leżą one na Szlaku Cysterskim.

Historia klasztoru

Cystersi zostali sprowadzeni do Koprzywnicy w 1185 roku z opactwa Morimond we Francji za sprawą comesa Mikołaja z rodu Bogoriów i Kazimierza Sprawiedliwego. Budowa kościoła i zabudowań klasztornych posuwała się nader szybko, bo już w 1207 roku doszło do konsekracji kościoła wybudowanego na planie krzyża łacińskiego z ciosów kamiennych (fundacja dla cystersów była bogato uposażona nadaniami ziemskimi i przywilejami).Najazdy tatarskie w XIII wieku, m.in. na Ziemię Sandomierską, zniszczyły klasztor, który to "w perzynę obrócili", przez co z czasem zaczęli zakonnicy wznosić budynki w "kwadrat murowane". Budowa ta trwała do połowy XV wieku, kiedy to została zakończona połączeniem różnoczasowych budynków w czworobok, wokół wirydarza. Do czasów obecnych zachowało się jedynie skrzydło wschodnie mieszczące na parterze kapitularz, armarium, fraternię, karcer, a na piętrze dormitorium z późniejszym podziałem na cele zakonników.

W XVI wieku po pożarze klasztoru i kościoła, w 1508 roku w dzień Bożego Ciała, rozpoczęto modernizację w stylu renesansowym. Jednak najwięcej zauważalnych zmian przyniósł wiek XVII, kiedy to zmieniono wystrój kościoła na barokowy (ołtarze, stalle, ławki, malowidła) oraz dobudowano bibliotekę i zakrystię oraz okazałą sygnaturę na dachu kościoła w formie odwróconego kielicha zw. "kulawką". Tworzy ona charakterystyczną wieżę barokową, z której roztacza się wspaniały widok na Koprzywnicę, zbiornik wodny i malowniczą okolicę.

Kolejnym i na szczęście ostatnim znaczącym elementem przekształceń architektonicznych zespołu klasztornego było wzniesienie nowej fasady kościoła w latach 70-tych XVIII wieku zachowanej do dziś w odnowionym stanie.

Opactwo dzisiaj

Będąc we wnętrzu kościoła warto przyjrzeć się XIV-wiecznym malowidłom na ścianach w prezbiterium i na filarze w południowej nawie bocznej fundacji abp. Jarosława Bogorii ze Skotnik oraz warto bliżej obejrzeć sarkofag rodziny Niedrzwickich z 1581 roku, wykonany przez pińczowski warsztat wybitnego włoskiego kamieniarza pracującego na dworze króla S. Batorego - Santi Gucciego. Mamy tu rzadko spotykaną formę połączenia płyt nagrobnych, m.in. z przedstawieniem dwóch postaci leżących obok siebie. Warty zobaczenia jest również kapitularz klasztorny wsparty na dwóch filarach.
Tekst: Kacper Polański - przewodnik świętokrzyski

Kościół Św. Floriana - klasztor pocysterski
ul. Krakowska 78, Koprzywnica
tel. 15/ 847-62-02Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: