Klasztor w Koprzywnicy

Klasztor w Koprzywnicy

(4.5 głosów: 10)

Dawny klasztor w Koprzywnicy, wraz z pocysterskim kościołem Najświętszej Marii Panny i Św. Floriana to bardzo cenny obiekt, jeden z najcenniejszych i najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce. Wraz z klasztorami w Jędrzejowie, Sulejowie i Wąchocku należy do najstarszych założeń klasztornych na terenie Polski, stanowiących tzw. grupę małopolskich opactw cysterskich, będących arcydziełami sztuki romańskiej. Leżą one wszystkie na Szlaku Cysterskim.Klasztor w Koprzywnicy
Klasztor w Koprzywnicy

Historia klasztoru w Koprzywnicy

Cystersi zostali sprowadzeni do Koprzywnicy w 1185 roku z opactwa Morimond we Francji, za sprawą Mikołaja z rodu Bogoriów i Kazimierza Sprawiedliwego. Budowa kościoła i zabudowań klasztornych posuwała się szybko, bo już w 1207 roku doszło do konsekracji kościoła zbudowanego na planie krzyża łacińskiego z ciosów kamiennych. Najazdy tatarskie w XIII wieku, m.in. na Ziemię Sandomierską, zniszczyły klasztor, który to "w perzynę obrócili", przez co z czasem zaczęli zakonnicy wznosić budynki w "kwadrat murowane". Budowa ta trwała do połowy XV wieku, kiedy to została zakończona połączeniem różnoczasowych budynków w czworobok, wokół wirydarza. Do czasów obecnych zachowało się jedynie skrzydło wschodnie mieszczące na parterze kapitularz, zachowany do dziś, armarium, fraternię, karcer, a na piętrze dormitorium z późniejszym podziałem na cele zakonników.

Kościół klasztorny w Koprzywnicy
Kościół klasztorny w Koprzywnicy
Kościół klasztorny w Koprzywnicy
Kościół klasztorny w Koprzywnicy

W XVI wieku po pożarze klasztoru i kościoła, w 1508 roku w dzień Bożego Ciała, rozpoczęto modernizację w stylu renesansowym. Jednak najwięcej zauważalnych zmian przyniósł wiek XVII, kiedy to zmieniono wystrój kościoła na barokowy (ołtarze, stalle, ławki, malowidła) oraz dobudowano bibliotekę i zakrystię oraz okazałą sygnaturę na dachu kościoła w formie odwróconego kielicha zw. "kulawką". Tworzy ona charakterystyczną wieżę barokową, z której roztacza się wspaniały widok na Koprzywnicę, zbiornik wodny i malowniczą okolicę. Kolejnym i na szczęście ostatnim znaczącym elementem przekształceń architektonicznych zespołu klasztornego było wzniesienie nowej fasady kościoła w latach 70. XVIII wieku zachowanej do dziś w odnowionym stanie.Klasztor w Koprzywnicy
Klasztor w Koprzywnicy
Kościół klasztorny w Koprzywnicy
Kościół klasztorny w Koprzywnicy

Opactwo dzisiaj

Będąc we wnętrzu kościoła pocysterskiego warto przyjrzeć się XIV-wiecznym malowidłom na ścianach w prezbiterium i na filarze w południowej nawie bocznej fundacji abp. Jarosława Bogorii ze Skotnik. Warto też z bliska obejrzeć sarkofag rodziny Niedrzwickich z 1581 roku, wykonany przez pińczowski warsztat wybitnego włoskiego kamieniarza pracującego na dworze króla S. Batorego - Santi Gucciego. Jest to rzadko spotykana forma połączenia płyt nagrobnych z przedstawieniem dwóch postaci leżących obok siebie. Warty zobaczenia na pewno jest kapitularz w budynku klasztornym, wsparty na dwóch filarach. To kamienne pomieszczenie robi spore wrażenie, tym bardziej, że skrywa architektoniczne elementy romańskie ułożone pod ścianą w formie lapidarium.
Źródło: Kacper Polański - przewodnik świętokrzyski

Klasztor w Koprzywnicy
Klasztor w Koprzywnicy
Klasztor w Koprzywnicy
Klasztor w Koprzywnicy
Klasztor w Koprzywnicy
Klasztor w Koprzywnicy
Kościół klasztorny w Koprzywnicy
Klasztor w Koprzywnicy - kapitularz

Adres

Kościół Św. Floriana - klasztor pocysterski
ul. Krakowska 78, Koprzywnica
tel. 15/ 847-62-02

GPS: 50°35'39N, 21°34'26E

Koprzywnica noclegi

Koprzywnica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Koprzywnica
Kościoły i obiekty sakralne
Ważna
kościoły klasztory
50°35'39N, 21°34'26E
07 czerwiec 2021
18 czerwiec 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Klasztor w Koprzywnicy na blogu

Wokół Sandomierza

Wokół Sandomierza prowadzą dwa bardzo ciekawe, tematyczne szlaki - Sandomierski Szlak Jabłkowy i Sandomierski Szlak Winiarski. To tutaj spotkaliśmy ciekawe i cenne zabytki oraz wspaniałych ludzi. Zobaczcie sami 🙂

18 czerwiec 2021 12:41
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację