Klasztor w Koprzywnicy

Klasztor w Koprzywnicy

(4.7 głosów: 10)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Dawny klasztor w Koprzywnicy, wraz z pocysterskim kościołem Najświętszej Marii Panny i Św. Floriana to bardzo cenny obiekt, jeden z najcenniejszych i najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce. Wraz z klasztorami w Jędrzejowie, Sulejowie i Wąchocku należy do najstarszych założeń klasztornych na terenie Polski, stanowiących tzw. grupę małopolskich opactw cysterskich, będących arcydziełami sztuki romańskiej. Leżą one wszystkie na Szlaku Cysterskim.

Klasztor w Koprzywnicy
Klasztor w Koprzywnicy

Historia klasztoru w Koprzywnicy

Cystersi zostali sprowadzeni do Koprzywnicy w 1185 roku z opactwa Morimond we Francji, za sprawą Mikołaja z rodu Bogoriów i Kazimierza Sprawiedliwego. Budowa kościoła i zabudowań klasztornych posuwała się szybko, bo już w 1207 roku doszło do konsekracji kościoła zbudowanego na planie krzyża łacińskiego z ciosów kamiennych. Najazdy tatarskie w XIII wieku, m.in. na Ziemię Sandomierską, zniszczyły klasztor, który to "w perzynę obrócili", przez co z czasem zaczęli zakonnicy wznosić budynki w "kwadrat murowane". Budowa ta trwała do połowy XV wieku, kiedy to została zakończona połączeniem różnoczasowych budynków w czworobok, wokół wirydarza. Do czasów obecnych zachowało się jedynie skrzydło wschodnie mieszczące na parterze kapitularz, zachowany do dziś, armarium, fraternię, karcer, a na piętrze dormitorium z późniejszym podziałem na cele zakonników.Kościół klasztorny w Koprzywnicy
Kościół klasztorny w Koprzywnicy
Kościół klasztorny w Koprzywnicy
Kościół klasztorny w Koprzywnicy

W XVI wieku po pożarze klasztoru i kościoła, w 1508 roku w dzień Bożego Ciała, rozpoczęto modernizację w stylu renesansowym. Jednak najwięcej zauważalnych zmian przyniósł wiek XVII, kiedy to zmieniono wystrój kościoła na barokowy (ołtarze, stalle, ławki, malowidła) oraz dobudowano bibliotekę i zakrystię oraz okazałą sygnaturę na dachu kościoła w formie odwróconego kielicha zw. "kulawką". Tworzy ona charakterystyczną wieżę barokową, z której roztacza się wspaniały widok na Koprzywnicę, zbiornik wodny i malowniczą okolicę. Kolejnym i na szczęście ostatnim znaczącym elementem przekształceń architektonicznych zespołu klasztornego było wzniesienie nowej fasady kościoła w latach 70. XVIII wieku zachowanej do dziś w odnowionym stanie.

Klasztor w Koprzywnicy
Klasztor w Koprzywnicy
Kościół klasztorny w Koprzywnicy
Kościół klasztorny w Koprzywnicy

Opactwo dzisiaj

Będąc we wnętrzu kościoła pocysterskiego warto przyjrzeć się XIV-wiecznym malowidłom na ścianach w prezbiterium i na filarze w południowej nawie bocznej fundacji abp. Jarosława Bogorii ze Skotnik. Warto też z bliska obejrzeć sarkofag rodziny Niedrzwickich z 1581 roku, wykonany przez pińczowski warsztat wybitnego włoskiego kamieniarza pracującego na dworze króla S. Batorego - Santi Gucciego. Jest to rzadko spotykana forma połączenia płyt nagrobnych z przedstawieniem dwóch postaci leżących obok siebie. Warty zobaczenia na pewno jest kapitularz w budynku klasztornym, wsparty na dwóch filarach. To kamienne pomieszczenie robi spore wrażenie, tym bardziej, że skrywa architektoniczne elementy romańskie ułożone pod ścianą w formie lapidarium.
Źródło: Kacper Polański - przewodnik świętokrzyskiKlasztor w Koprzywnicy
Klasztor w Koprzywnicy
Klasztor w Koprzywnicy
Klasztor w Koprzywnicy
Klasztor w Koprzywnicy
Klasztor w Koprzywnicy

Adres

Kościół Św. Floriana - klasztor pocysterski
ul. Krakowska 78, Koprzywnica
tel. 15/ 847-62-02

GPS: 50°35'39N, 21°34'26E

Klasztor w Koprzywnicy na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Koprzywnicy wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Koprzywnica noclegi

Koprzywnica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Kościół klasztorny w Koprzywnicy
Klasztor w Koprzywnicy - kapitularz
Koprzywnica
Kościoły i obiekty sakralne
Ważna
kościoły klasztory
50°35'39N, 21°34'26E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Klasztor w Koprzywnicy na blogu

Wokół Sandomierza

Wokół Sandomierza prowadzą dwa bardzo ciekawe, tematyczne szlaki - Sandomierski Szlak Jabłkowy i Sandomierski Szlak Winiarski. To tutaj spotkaliśmy ciekawe i cenne zabytki oraz wspaniałych ludzi. Zobaczcie sami 🙂

18 czerwiec 2021 12:41
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021