Zespół klasztorny w Koprzywnicy

Klasztor w Koprzywnicy

(4.5 głosów: 10)
Oceń i napisz opinię

Pocysterski kościół Najświętszej Marii Panny i Św. Floriana wraz z ocalałymi zabudowaniami klasztornymi to bardzo cenny obiekt - jeden z najcenniejszych i najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce.Wraz z klasztorami w Jędrzejowie, Sulejowie i Wąchocku należy do najstarszych założeń klasztornych na terenie Polski, stanowiących tzw. grupę małopolskich opactw cysterskich, będących arcydziełami sztuki romańskiej. Leżą one na Szlaku Cysterskim.

Historia klasztoru

Cystersi zostali sprowadzeni do Koprzywnicy w 1185 roku z opactwa Morimond we Francji za sprawą comesa Mikołaja z rodu Bogoriów i Kazimierza Sprawiedliwego. Budowa kościoła i zabudowań klasztornych posuwała się nader szybko, bo już w 1207 roku doszło do konsekracji kościoła wybudowanego na planie krzyża łacińskiego z ciosów kamiennych (fundacja dla cystersów była bogato uposażona nadaniami ziemskimi i przywilejami).Najazdy tatarskie w XIII wieku, m.in. na Ziemię Sandomierską, zniszczyły klasztor, który to "w perzynę obrócili", przez co z czasem zaczęli zakonnicy wznosić budynki w "kwadrat murowane". Budowa ta trwała do połowy XV wieku, kiedy to została zakończona połączeniem różnoczasowych budynków w czworobok, wokół wirydarza. Do czasów obecnych zachowało się jedynie skrzydło wschodnie mieszczące na parterze kapitularz, armarium, fraternię, karcer, a na piętrze dormitorium z późniejszym podziałem na cele zakonników.

W XVI wieku po pożarze klasztoru i kościoła, w 1508 roku w dzień Bożego Ciała, rozpoczęto modernizację w stylu renesansowym. Jednak najwięcej zauważalnych zmian przyniósł wiek XVII, kiedy to zmieniono wystrój kościoła na barokowy (ołtarze, stalle, ławki, malowidła) oraz dobudowano bibliotekę i zakrystię oraz okazałą sygnaturę na dachu kościoła w formie odwróconego kielicha zw. "kulawką". Tworzy ona charakterystyczną wieżę barokową, z której roztacza się wspaniały widok na Koprzywnicę, zbiornik wodny i malowniczą okolicę.Kolejnym i na szczęście ostatnim znaczącym elementem przekształceń architektonicznych zespołu klasztornego było wzniesienie nowej fasady kościoła w latach 70-tych XVIII wieku zachowanej do dziś w odnowionym stanie.

Opactwo dzisiaj

Będąc we wnętrzu kościoła warto przyjrzeć się XIV-wiecznym malowidłom na ścianach w prezbiterium i na filarze w południowej nawie bocznej fundacji abp. Jarosława Bogorii ze Skotnik oraz warto bliżej obejrzeć sarkofag rodziny Niedrzwickich z 1581 roku, wykonany przez pińczowski warsztat wybitnego włoskiego kamieniarza pracującego na dworze króla S. Batorego - Santi Gucciego. Mamy tu rzadko spotykaną formę połączenia płyt nagrobnych, m.in. z przedstawieniem dwóch postaci leżących obok siebie. Warty zobaczenia jest również kapitularz klasztorny wsparty na dwóch filarach.
Tekst: Kacper Polański - przewodnik świętokrzyski

Kościół Św. Floriana - klasztor pocysterski
ul. Krakowska 78, Koprzywnica
tel. 15/ 847-62-02

Koprzywnica noclegi

Koprzywnica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Koprzywnica
Kościoły i obiekty sakralne
Ważna
kościoły klasztory
50°35'39N, 21°34'26E
04 marzec 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację