Klasztor w Koprzywnicy

Klasztor w Koprzywnicy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Dawny klasztor w Koprzywnicy, wraz z pocysterskim kościołem Najświętszej Marii Panny i Św. Floriana to bardzo cenny obiekt, jeden z najcenniejszych i najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce. Wraz z klasztorami w Jędrzejowie, Sulejowie i Wąchocku należy do najstarszych założeń klasztornych w Polsce. To arcydzieła sztuki romańskiej, leżące zarazem na Szlaku Cysterskim.

Klasztor w Koprzywnicy
Klasztor w Koprzywnicy

Historia klasztoru w Koprzywnicy

Cystersi zostali sprowadzeni do Koprzywnicy w 1185 roku z opactwa Morimond we Francji, za sprawą Mikołaja z rodu Bogoriów i Kazimierza Sprawiedliwego. Budowa kościoła i zabudowań klasztornych posuwała się szybko, bo już w 1207 roku doszło do konsekracji kościoła zbudowanego na planie krzyża łacińskiego z ciosów kamiennych. Najazdy tatarskie w XIII wieku, m.in. na Ziemię Sandomierską, zniszczyły doszczętnie klasztor, przez co z czasem zakonnicy wznosili budynki w "kwadrat murowane". Budowa trwała do połowy XV wieku i w efekcie powstał zespół budynków ułożonych w czworobok, wokół wirydarza. Do czasów obecnych zachowało się jedynie skrzydło wschodnie, mieszczące na parterze kapitularz, armarium, fraternię, karcer, a na piętrze dormitorium z celami zakonników. W XVI wieku, po pożarze opactwa w 1508 roku, rozpoczęto modernizację w stylu renesansowym. Najwięcej zmian przyniósł wiek XVII, kiedy to zmieniono wystrój kościoła na barokowy (ołtarze, stalle, ławki, malowidła) oraz dobudowano bibliotekę i zakrystię oraz okazałą sygnaturę na dachu kościoła w formie odwróconego kielicha zwanego "kulawką". Tworzy ona charakterystyczną wieżę barokową, z której roztacza się wspaniały widok na Koprzywnicę, zbiornik wodny i malowniczą okolicę. Kolejnym i na szczęście ostatnim znaczącym elementem przekształceń architektonicznych zespołu klasztornego było wzniesienie nowej fasady kościoła w latach 70. XVIII wieku, zachowanej do dziś. Kres działalności cystersów w Koprzywnicy przyniosła kasata klasztoru w 1819 roku, a od 1821 roku świątynia pocysterska stanowi kościół parafialny.



Kościół klasztorny w Koprzywnicy
Kościół klasztorny w Koprzywnicy
Kościół klasztorny w Koprzywnicy
Kościół klasztorny w Koprzywnicy
Klasztor w Koprzywnicy
Klasztor w Koprzywnicy
Kościół klasztorny w Koprzywnicy
Kościół klasztorny w Koprzywnicy

Opactwo dzisiaj

Zwiedzając kościół pocysterski warto przyjrzeć się XIV-wiecznym malowidłom na ścianach w prezbiterium i na filarze w południowej nawie bocznej, fundacji abp. Jarosława Bogorii ze Skotnik. Można też z bliska obejrzeć sarkofag rodziny Niedrzwickich z 1581 roku, wykonany przez pińczowski warsztat wybitnego włoskiego kamieniarza pracującego na dworze króla Batorego - Santi Gucciego. Jest to rzadko spotykana forma połączenia płyt nagrobnych z przedstawieniem dwóch postaci leżących obok siebie. Cenny i ciekawy jest kapitularz w budynku klasztornym, wsparty na dwóch filarach. To kamienne pomieszczenie robi spore wrażenie, tym bardziej, że skrywa architektoniczne elementy romańskie ułożone pod ścianą w formie lapidarium.

Klasztor w Koprzywnicy
Klasztor w Koprzywnicy
Klasztor w Koprzywnicy
Klasztor w Koprzywnicy

Zobacz nasz film z Sandomierszczyzny z pocysterskim opactwem w Koprzywnicy

Informacje praktyczne

Kościół Św. Floriana - klasztor pocysterski
ul. Krakowska 78, Koprzywnica
tel. 15/ 847-62-02

Noclegi w Koprzywnicy

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kościół klasztorny w Koprzywnicy
Klasztor w Koprzywnicy - kapitularz
Klasztor w Koprzywnicy
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 10)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024