Góry Pieprzowe w Sandomierzu

50°40'59" N
21°47'30" E
Świętokrzyskie
2017-02-21 10:06:46
148m npm
Normalna
Zdjęcia (24)

Góry Pieprzowe popularnie zwane "Pieprzówkami" to rezerwat geologiczno-przyrodniczy, znajdujący się na wschodnim krańcu Gór Świętokrzyskich, w granicach miasta Sandomierza.Prastare góry

W Górach Pieprzowych odsłaniają się niewyobrażalnie stare skały kambryjskie, liczące setki milionów lat (jedyne takie stanowisko w Europie). Na obszarze około 1 km, wzdłuż stromej krawędzi doliny Wisły ciągną się wychodnie iłołupków kambryjskich, poprzecinane siecią spękań i uskoków. skały pokrywa warstwa lessu.

Stepowa roślinność

Na lessie wytworzyła się charakterystyczna dla tego podłoża roślinność stepowa, będąca tu pod ochroną, np: wisienka karłowata czy ostnica włosowata. Pieprzówki to także jedyne w Polsce miejsce występowania krwawnika szczecinolistnego, a porastająca tu dzika róża Rosa Wagae jest ewenementem w skali europejskiej.Góry Pieprzowe
ul. Błonie, Sandomierz

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Komentarze

2015-05-04 20:15:06

Góry Pieprzowe są też, jak czytamy w przewodniku Ciamagi, największym skupiskiem naturalnie rosnących gatunków dzikich róż w Polsce i jednym z największych w Europie. Na ich zboczach rośnie bowiem 12 z 25 spotykanych w naszym kraju gatunków tych kwitnących właśnie roślin. Tylko tu można spotkać gatunek nazwany różą Kostrakiewicza. Dlatego Góry Pieprzowe nazywane są także Górami Różanymi.

Prócz róż zobaczyć można także wiele innych ciekawych i rzadko spotykanych roślin. Część z nich, jak wisienka karłowata czy ostnica włosowata, charakterystyczna jest dla stepów. Na wysuszonych wychodniach łupków kambryjskich rosną głównie tarniny.

Cały tekst: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35266,6711759,Odkrywamy_Swietokrzyskie___Gory_Pieprzowe.html#ixzz3ZC8wlTXo
 

2014-06-16 17:12:45

W ubiegłym roku  zwiedzalam Sandomierz i jego okolice.....wypad w  Pieprzówki.....był cudowną odskocznią od zwiedzania Starego Miasta......ale że było wtedy bardzo upalnie.....pot sie lał podwójnie.Strome podejścia,odkrytym terenem dawały rezultaty.....Ale warto tam być i podziwiać panoramę Sandomierza......a widoczność.....bardzo dobra!!

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: