Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Góry Pieprzowe
ul. Błonie, ul. Podmiejska, Sandomierz

50°41'5" N, 21°47'4" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Unikat w Europie

Góry Pieprzowe popularnie zwane "Pieprzówkami" to rezerwat geologiczno-przyrodniczy, znajdujący się na wschodnim krańcu Gór Świętokrzyskich, w granicach miasta Sandomierza. To niewielki obszarowo zakątek, ale bardzo malowniczy, z cudnym widokiem na Wisłę i starówkę Sandomierza. Góry Pieprzowe można zwiedzać od strony Willi Dzika Róża (dojazd ulicą Podmiejską), tam można pozostawić samochód i przejść furtką na teren Pieprzówek. Ale chętnym polecam spacerek z Sandomierza wałem Wisły, co zabierze Ci kilkadziesiąt minut czerwonym szlakiem. Tak blisko miasta dostępna jest cudowna enklawa przyrody z unikatami na skalę Europy!Wzgórza różane

Bardziej adekwatna nazwa tego zakątka to wzgórza różane, bowiem to miejsce porastają masowo dzikie róże. My byliśmy na Pieprzówkach poza okresem ich kwitnienia, jesienią, więc na krzewach były owoce i dzięki nim i tak widok był niesamowity i robił wrażenie, więc mogę sobie wyobrazić, jak cudownie jest tutaj, gdy wszystkie te róże zakwitają. Choć ich kwiatuszki są zdecydowanie mniejsze niż róż szlachetnych, to i tak przy takiej ilości wygląda to zjawiskowo. Kwiatuszki są w barwie białej i jasno różowej, a pojawiają się późną wiosną (w okolicach czerwca). Wtedy warto tutaj zajrzeć, choć bardzo efektownie barwi Pieprzówki również jesień.

Pieprzówki
Pieprzówki


Prastare góry

W Górach Pieprzowych odsłaniają się niewyobrażalnie stare skały kambryjskie, liczące setki milionów lat. Warto je zobaczyć, bo to jedyne takie stanowisko w Europie. Na obszarze około 1 km, wzdłuż stromej krawędzi doliny Wisły ciągną się wychodnie iłołupków kambryjskich, poprzecinane siecią spękań i uskoków. Skały pokrywa dziś miejscami warstwa lessu. Żeby te prastare skały zobaczyć, a nawet dotknąć, trzeba zejść w dół, w stronę rzeki.

Kiedyś góry te były wysokie i strzeliste, ale erozja przez miliony lat zrobiła swoje i dziś są to raczej wzgórza, natomiast ścieżki są tak poprowadzone, że to wspinają się ku górze, to schodzą w dół, wiec można się tu mimo wszystko zmęczyć i poczuć jak w górach. Różnica poziomów między lustrem Wisły w dole, a najwyższymi szczytami to około 60 metrów, a trasa przez Pieprzówki ma około 3 km, także odczujesz to na swoich nogach 🙂

Góry Pieprzowe
Pieprzówki

Stepowa roślinność

Na lessie wytworzyła się charakterystyczna dla tego podłoża roślinność stepowa, będąca tu pod ochroną, np: wisienka karłowata czy ostnica włosowata. Pieprzówki to także jedyne w Polsce miejsce występowania krwawnika szczecinolistnego, a porastająca tu dzika róża Rosa Wagae jest ewenementem w skali europejskiej. Fascynujące jest, że tak niewielki obszar kryje tyle unikatów przyrodniczych, tym bardziej warto zawitać w te strony!Góry Pieprzowe - legenda

Jak myślicie, skąd wzięła się nazwa Gór Pieprzowych? Jeśli wierzyć legendzie, wiele lat temu żyli tu mnisi i na stromych zboczach spadających ku Wiśle uprawiali roślinę z czarnymi i bardzo ostrymi w smaku nasionami. Oczywiście chodziło o pieprz 🙂

Góry Pieprzowe
Góry Pieprzowe

Mniej łatwowierni sądzą jednak, że nazwa wzięła się od tutejszych skał, tych prastarych, ciemnych jak ziemia, a pękających w tak specyficzny sposób, że przypominają właśnie ziarenka pieprzu.

Góry Pieprzowe Pieprzówki Pieprzówki Góry Pieprzowe Pieprzówki Sandomierz Góry Pieprzowe Sandomierz Góry Pieprzowe Sandomierz Góry Pieprzowe Sandomierz Góry Pieprzowe Góry Pieprzowe Góry Pieprzowe Sandomierz Góry Pieprzowe Sandomierz Góry Pieprzowe Sandomierz Góry Pieprzowe Sandomierz widok na Góry Pieprzowe Sandomierz Góry Pieprzowe

Sandomierz noclegi

Sandomierz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128306 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Zajazd Przystocze

Wasze opinie

gustaw5 gustaw525@wp.pl Domator 7 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-04-16 na

Góry Pieprzowe są też, jak czytamy w przewodniku Ciamagi, największym skupiskiem naturalnie rosnących gatunków dzikich róż w Polsce i jednym z największych w Europie. Na ich zboczach rośnie bowiem 12 z 25 spotykanych w naszym kraju gatunków tych kwitnących właśnie roślin. Tylko tu można spotkać gatunek nazwany różą Kostrakiewicza. Dlatego Góry Pieprzowe nazywane są także Górami Różanymi.

Prócz róż zobaczyć można także wiele innych ciekawych i rzadko spotykanych roślin. Część z nich, jak wisienka karłowata czy ostnica włosowata, charakterystyczna jest dla stepów. Na wysuszonych wychodniach łupków kambryjskich rosną głównie tarniny.

Cały tekst: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35266,6711759,Odkrywamy_Swietokrzyskie___Gory_Pieprzowe.html#ixzz3ZC8wlTXo
 

Avatar użytkownika
Anna _Maria Weekendowy turysta 34 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-06-16 na

W ubiegłym roku  zwiedzalam Sandomierz i jego okolice.....wypad w  Pieprzówki.....był cudowną odskocznią od zwiedzania Starego Miasta......ale że było wtedy bardzo upalnie.....pot sie lał podwójnie.Strome podejścia,odkrytym terenem dawały rezultaty.....Ale warto tam być i podziwiać panoramę Sandomierza......a widoczność.....bardzo dobra!!

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020