Rynek w Sandomierzu

Rynek w Sandomierzu

(4.6 głosów: 221)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Rynek w Sandomierzu to główny plac w mieście o całkiem sporych wymiarach. Wita on turystów pięknymi kamieniczkami, przyjazną atmosferą i stojącym w centralnym punkcie wspaniałym renesansowym Ratuszem o gotyckim rodowodzie. Wokół Rynku w sezonie ustawiają się piękne zabytkowe samochody wożące turystów po Starówce. Ponadto kupisz tu lokalne produkty, jak Podpiwek Sandomierski, cydr czy Krówki Sandomierskie.

Rynek w Sandomierzu
Rynek w Sandomierzu

Ratusz w Sandomierzu

Ten jeden z najpiękniejszych renesansowych ratuszy w Polsce odznacza się niecodzienną bryłą, powstałą w XIV i XV wieku, ozdobioną w XVI wieku attyką. Jest to najstarsza budowla na Rynku w Sandomierzu. Otynkowana na biało wieża dobudowana została w XVII wieku, z arkadowym wejściem do sal parteru pokryta jest blaszanym dachem i zwieńczona orłem z czasów Księstwa Warszawskiego. Stanowi ona świetny element kontrastowy dla ciemnej bryły pozostałej części budowli z czerwonej cegły.Rynek w Sandomierzu
Rynek w Sandomierzu

Instalacja "Zakotwiczenie Nieba"

Przed ratuszem, w południowo-zachodnim narożniku Rynku pojawiła się w 2004 roku niecodzienna rzeźba - to stara kotwica ze sterczącym ku górze łańcuchem. W ten sposób zakotwiczono w Sandomierzu niebo. Jak twierdzi twórca instalacji, kotwica nie tylko symbolizuje nadzieję, ale jest też symbolem portowego miasta Sandomierza, którego losy nierozerwalnie łączą się z Wisłą - królową polskich rzek. To stara kotwica najpewniej z XIX wieku, a znaleziona na dnie Wisły. Dziś, mimo uwag niektórych Sandomierzan, zdobi rynek i stanowi jego atrakcję, bo mało kto przechodzi obok niej obojętnie, nie wykonując sobie z nią zdjęcia.

Ratusz w Sandomierzu
Ratusz w Sandomierzu

Muzeum

W piwnicach ratuszowych niegdyś ponoć przetrzymywano więźniów. Dziś wnętrza ratusza kryją Muzeum Okręgowe, prezentowane są tutaj m.in. zabytkowe meble, historyczne dokumenty i pieczęcie oraz słynne szachy sandomierskie datowane na XII-XIII wiek.

Kamienice w Rynku

W zachodniej pierzei Rynku wyróżniają się trzy zabytkowe budowle - Kamienica Pod Skrzydłami (Rynek 4) z renesansowym portalem, Konwikt Boboli (Rynek 5) oraz słynna Kamienica Oleśnickich z podcieniami (Rynek 10). Pod nr 14 znajduje się Kamienica Mikołaja Gomółki - słynnego sandomierskiego muzyka i kompozytora, a w pierzei południowej stoją gotycko-renesansowe: podcieniowy dom Węgra Lazarczyka (Rynek 27) oraz Kamienica Dutreppich (Rynek 31).

Rynek w Sandomierzu
Rynek w Sandomierzu
Rynek w Sandomierzu
Rynek w Sandomierzu

Podziemna Trasa Turystyczna

Z Rynku wchodzi się też do słynnych Podziemi Sandomierskich udostępnionych do zwiedzania w postaci Podziemnej Trasy Turystycznej o długości prawie 500 m (ul. Oleśnickich).Meleksy na Rynku

Na zabytkowym rynku w Sandomierzu, w sezonie turystycznym ustawiają się meleksy w stylu retro, malowane na różne kolory. Meleksami tymi można przejechać się przez miasto i poznać urokliwe zabytki i zakątki Sandomierza oraz posłuchać ciekawych opowieści. Meleksów nie trzeba wcześniej zamawiać, bo stoją zwykle dostępne i czekają na turystów. W sytuacji, kiedy bardzo zależy Ci na konkretnym terminie albo chcesz odbyć przejażdżkę większą liczbą osób, można zarezerwować termin (Urszula Puzio, tel. 600-981-985). Jednorazowo meleksy mogą zabrać nawet 100 osób. To fajny pomysł na wycieczkę weselną 🙂 

Meleksy dostępne są codziennie, w okresie wiosenno-jesiennym 10.00-18.00, latem 9.00-20.00. Meleksami można też zorganizować wycieczkę tematyczną:

  • "Śladami Legend"
  • "Królowa Jadwiga w Sandomierzu"
  • "Król Kazimierz Wielki w Sandomierzu"
  • "Ścieżki pisarzy" - Żeromski, Iwaszkiewicz, Myśliwski 
Rynek w Sandomierzu - meleksy retro
Rynek w Sandomierzu - meleksy retro

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę

Adres

Rynek, Sandomierz

GPS: 50°40'46N, 21°44'58E

Sandomierz noclegi

Sandomierz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Rynek w Sandomierzu - Wystawa Ojca Mateusza
Sandomierz - ratusz
Sandomierz Rynek, gustaw5 gustaw525@wp.pl
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Bey2023
Piękny
Zbigniew
Absolutna rewelacja. Wystarczy
Dariusz żólkowski
Byłem w Sandomierzu przed pandemią. Piękny rynek, pyszne piwko a widok z Bramy Opatowskiej zapierał dech w piersiach. Szkoda tylko że nie byłem w zamku.
Anna Piernikarczyk
Rynek w Sandomierzu jest naprawdę piękny i unikatowy, bo dość mocno pochyły. Sporo uroku dodaje my jeden z najładniejszych ratuszy renesansowych w Polsce
Łukasz Piernikarczyk
Jeden z najładniejszych rynków w całej Polsce!
DominikPL
Ciekawe miejsce
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023