Zamek w Baranowie Sandomierskim

Zdjęcia (17)

Renesansowe dzieło

Już w średniowieczu na prawym brzegu Wisły, na skraju osady baranowskiej istniał dwór obronny, który w XVI wieku przeszedł we władanie rodziny Leszczyńskich. Wkrótce powstała tu wspaniała renesansowa rezydencja. Zamek w Baranowie Sandomierskim wzniesiony został w typie "palazzo in forteca", na planie czworoboku, z narożnymi basztami łączącymi poszczególne skrzydła otaczające prostokątny arkadowy dziedziniec. Dwie kondygnacje kolumnowych arkad, wspartych na ozdobionych maszkaronami cokołach oraz reprezentacyjna klatka schodowa to wspaniałe dzieła Santi Gucciego.Wnętrze rezydencji zdobią sztukaterie, polichromie, obrazy i inne ozdoby. W latach 60. XX wieku zamek w Baranowie Sandomierskim przeszedł gruntowną renowację i dziś prezentuje się wspaniale, kryjąc w swych wnętrzach Muzeum oraz hotel. W podziemiach natomiast powstała dostępna dla turystów Zbrojownia Rycerska. Równie piękny jest park otaczający posiadłość. 

Zespół zamkowo-parkowy w Baranowie Sandomierskim stanowi jeden z najcenniejszych pomników świeckiego budownictwa z czasów polskiego Odrodzenia, mówiący o wytwornym smaku i elegancji znamienitej rodziny Leszczyńskich. Zwiedzanie jest odpłatne, zarówno parku, jak i wnętrz, do których należy wykupić droższy bilet.Zamek w Baranowie Sandomierskim
ul. Zamkowa 20, Baranów Sandomierski
tel. 15/ 811-80-39
www.baranow.com.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Komentarze

2011-09-12 16:42:16

Zamek w Baranowie sandomierskim jest naprawdę prześliczny. Warto go odwiedzić podczas wycieczki. Szczególnie warto udać się tam latem, wówczas można wspaniale odpocząć w przepięknym ogrodzie otaczającym zamek. Dodatkowo w bodajże każdy czwartek organizowane są tak zwane "biesiady czwartkowe" na których to można posmakować potraw z czasów szlacheckich. Wszystko w średniowiecznej atmosferze na krużganku zamku. Niesamowite przeżycie!

Tu jest oficjalna stronka zamku

http://www.baranow.com.pl/strona-glowna.html

2011-08-20 18:43:25

piękny zamek oraz park

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: