Koprzywnica - kościół znad zalewu Koprzywianka, Anna Piernikarczyk

Opis Koprzywnicy

Koprzywnica to urocze miasteczko przenoszące myślami w głąb historii, położone w województwie świętokrzyskim, przy trasie Sandomierz - Kraków, nad pełną pstrągów Koprzywianką i utworzonym na niej zalewem o tej samej nazwie.Miasto lokował w 1268 roku na prawie niemieckim Bolesław Wstydliwy, a właścicielami ośrodka byli cystersi, do roku 1819 - kasaty zakonu.

Kapitularz w Koprzywnicy - lapidarium

Klasztor w Koprzywnicy

Najcenniejszym zabytkiem Koprzywnicy jest pocysterski zespół klasztorny - arcydzieło polskiej sztuki romańskiej - bardzo cenny obiekt. Zachował się tu wspaniały kościół NMP i Św. Floriana.

Tu, gdzie dziś rozciąga się Koprzywnica, niegdyś porastała pierwotna Puszcza Sandomierska i choć z tych borów ostały się jedynie pojedyncze okazy pomnikowe, to miasto otaczają piękne lasy bogate i cenne przyrodniczo. Prócz lasów krajobraz okolicy urozmaicają pagórki, urokliwe wąwozy, łany zbóż, zagajniki i wijące się strugi rzek.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°35'36" N, 21°34'57" E
Świętokrzyskie
2017-01-31
2020-02-02 02:01

Noclegi w okolicy

Zajazd Przystocze

Wasze opinie

Sylwia96 Nowicjusz 0 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-03-19 na
Nic specjalnego, miasto mało zadbane, atrakcji bardzo niewiele, praktycznie nie ma co robić.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020