Koprzywnica. Atrakcje, które warto zwiedzić

Koprzywnica
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Koprzywnica to urocze miasteczko przenoszące myślami w głąb historii, położone w województwie świętokrzyskim, przy trasie Sandomierz - Kraków, nad pełną pstrągów Koprzywianką i utworzonym na niej zalewem o tej samej nazwie. Miasto lokował w 1268 roku na prawie niemieckim Bolesław Wstydliwy, a właścicielami ośrodka byli cystersi, do roku 1819 - kasaty zakonu. Do dziś jednak zachował się niezwykle cenny, romański klasztor. Tu, gdzie dziś rozciąga się Koprzywnica, niegdyś porastała pierwotna Puszcza Sandomierska i choć z tych borów ostały się jedynie pojedyncze okazy pomnikowe, to miasto otaczają piękne lasy bogate i cenne przyrodniczo. Prócz lasów krajobraz okolicy urozmaicają pagórki, urokliwe wąwozy, łany zbóż, zagajniki i wijące się strugi rzek.

Kościół Św. Floriana w Koprzywnicy
Kościół Św. Floriana w Koprzywnicy
Klasztor w Koprzywnicy
Klasztor w Koprzywnicy

Klasztor w Koprzywnicy

Najcenniejszym zabytkiem Koprzywnicy jest pocysterski zespół klasztorny - arcydzieło polskiej sztuki romańskiej - bardzo cenny obiekt, leżący na Szlaku Cysterskim. Obok pozostałości klasztoru zachował się wspaniały kościół NMP i Św. Floriana, w którym ciekawe są malowidła naścienne i nagrobek. W jedynym zachowanym skrzydle opactwa natomiast zachwyca romański kapitularz, dostępny po umówieniu dla turystów. Prócz cudnego, ascetycznego wnętrza kamiennego, oferuje też lapidarium z romańskimi elementami architektury.

Kościół w Koprzywnicy
Kościół w Koprzywnicy
Klasztor w Koprzywnicy
Klasztor w Koprzywnicy
Klasztor w Koprzywnicy
Klasztor w Koprzywnicy

Noclegi w Koprzywnicy

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Kościół w Koprzywnicy
Kościół w Koprzywnicy
Klasztor w Koprzywnicy
Klasztor w Koprzywnicy
Klasztor w Koprzywnicy
Kościół Św. Floriana w Koprzywnicy - sarkofag Niedrzwickich
(4.3 głosów: 30)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 30)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Niewiele w Polsce zachowało się tak cennych i starych klasztorów, warto to docenić, bo są wyjątkowym i unikalnym śladem przeszłości i sztuki tych ziem
Avatar użytkownika Sylwia96
Sylwia96
Nic specjalnego, miasto mało zadbane, atrakcji bardzo niewiele, praktycznie nie ma co robić.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024