50°47'50" N
20°27'35" E
Świętokrzyskie
2015-10-23 10:30:56
337m npm
Ważna
Zdjęcia (6)

Historia zamku

Zamek w Chęcinach wzniesiono na przełomie XIII i XIV stulecia i od początku był miejscem ważnych wydarzeń politycznych. To tutaj prawdopodobnie przechowywane były czasowo skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej oraz skarbiec koronny.W połowie XIV wieku zamek został rozbudowany przez króla Kazimierza Wielkiego, stając się wówczas jedną z najpotężniejszych warowni w całej Polsce. Nic więc dziwnego, że chęciński zamek był rezydencją rodzin królewskich. Gościły tu: Adelajda - druga żona Kazimierza Wielkiego oraz jego siostra - Elżbieta, sprawująca rządy w imieniu swego syna Ludwika Węgierskiego. Mieszkała tu również znana ze swego bogactwa królowa Bona.

Okres świetności twierdzy w Chęcinach zakończył się w XVIII wieku, głównie za sprawą ataków Szwedów, którzy dwukrotnie ją zniszczyli. Od tego czasu zamek przestał być rezydencją starościńską, a po III rozbiorze Polski niezamieszkały zamek całkowicie popadł w ruinę.Zamek dzisiaj

Obecnie zamek chęciński jest zrekonstruowany i zabezpieczony jako "trwała ruina". Odbudowano wieże, a we wschodniej baszcie urządzono punkt widokowy. Warownia dzieli się na dwie części: starszą rozciągającą się pomiędzy dwoma okrągłymi basztami oraz młodszą w dolnej części, z ostrołukową furtą i czworoboczną basztą. Cały obiekt udostępniony jest do zwiedzania.

Zamek Królewski
Góra Zamkowa, Chęciny
Parking pod Zamkiem
ul. Jędrzejowska, 350 metrów do zamku
http://zamekcheciny.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Noclegi Spoko

Powiązane miejsca

Komentarze

2017-08-21 13:36:44

Dobre miejsce na weekndowy wypad. Warto wspomnieć, że na zamku pare filmów nakręcono :) na pewno warto znać i zwiedzić. A Kielce blisko to przy okazji można i to miasto zobaczyć. 

2017-08-10 17:58:10

Zgadza się, bardzo fajne miejsce i piękny widok z góry samej wieży, zdecydowanie poelcam na rodzinny i jednodniowy wypad, podobnie jak góry świętokrzyskie, natomiast na cały weekedned warto podjechać również do Krakowa, odległość nie jest duża, a ciekawych atrakcji i zabytków nie brakuje:)

2017-07-23 15:03:12

Niesamowite widoki z ruin. Są tam również najróżniejsze atrakcje (np. dyby, w które można się zakuć), ale nie wiem czy są one cały czas.

2015-07-21 21:34:17

Uroczy zamek nad spokojnym miasteczkiem.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: