Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Złoty Stok. Atrakcje, które warto zwiedzić

Złoty Stok
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Złoty Stok to znana miejscowość położona w województwie dolnośląskim, na skraju Kotliny Kłodzkiej, przy trasie nr 390, pomiędzy Kamieńcem Ząbkowickim i Lądkiem Zdrój.

Choć Złoty Stok jest małym miasteczkiem, to posiada bogatą i ciekawą przeszłość. Swoją sławę miasto zawdzięcza złotu, które znalazło się nawet w nazwie miejscowości.

Złoty Stok
Złoty Stok

Złote miasto

Choć słowo "złoto" kojarzy się z gorączką złota i ze Złotoryją oraz polskimi płukaczami złota, to jednak największe w Polsce złote zagłębie to Kopalnia Złota w Złotym Stoku (ul. Złota 7). Znajduje się tu prawie jedna trzecia tego kruszcu w kraju.

Atrakcje Złotego Stoku

Nie tylko kopaliny są atutem miasta. Drugi człon jego nazwy wskazuje, iż Złoty Stok położony jest na zboczach Gór Złotych w Sudetach. Piękne widoki, olbrzymie połacie lasów i górzysty charakter terenu potrafią zachwycić nie tylko miłośników przyrody.

Złoty Stok
Złoty Stok

Kopalnia Złota

Zwiedzanie Kopalni odbywa się na odcinku 500 m, a rozpoczyna się od Sztolni Gertrudy. Skąd taka nazwa? Dawno temu w kopalni tej miał miejsce potężny zawał, pod którym zginęło 4 górników. W tych czasach o podjęciu akcji ratowniczej decydował właściciel kopalni i często niestety rezygnował z niej, gdyż było to nieopłacalne. Tak było i wtedy, więc Gertruda, żona jednego z zasypanych górników, postanowiła sama go szukać. Weszła w labirynty kopalni... i już nigdy nie wyszła, o czym pisano nawet w kronikach miejskich. Później nieraz górnicy mówili, że gdy zbłądzili w kopalni, słyszeli tajemne korki, a gdy za nimi podążali, wychodzili cało w podziemi. Mówi się, że to dobry duch Gertrudy ratuje górników. 

Na trasie zwiedzania zobaczyć można: dawne plany kopalni, narzędzia górnicze, minerały, piec muflowy, laboratoryjny piec, w którym wytapiano złoto czy XVIII-wieczny wózek do transportu urobku. Jest nawet laboratorium Scharfenberga, który chcąc odkryć eliksir młodości, odkrył arszenik - potężną truciznę, która jednak ma ponoć właściwości odmładzające.

Złoty Stok
Złoty Stok
Złoty Stok

Później przechodzi się przez Chodnik śmierci, gdzie skazywano na śmierć górników podejrzanych o kradzież złota. Odbywało się to w ten sposób, że w specjalnie przygotowane otwory wkładano ręce górnika i wypełnianą zaprawą, tak że nie mógł się ruszyć, a głód i szczury robiły swoje. Dalej na trasie jest Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli. To kolekcja tabliczek związanych głównie z przepisami BHP, niektóre są śmieszne 🙂 Do ściany z tabliczkami można zjechać na metalowej zjeżdżalni, dla podniesienia adrenaliny. 

Największą atrakcją w Kopalni jest jednak Podziemny Pomarańczowy Tramwaj, którym jedzie się około 300 metrów do pięknego, podziemnego wodospadu, o wysokości około 8 m. Jest on kolorowo podświetlony.

Kopalnia Złota Sztolnia Gertruda
Kopalnia Złota Sztolnia Gertruda

Sztolnia Ochrowa

To nowinka w kompleksie, dostępna do zwiedzania od tego roku, w weekendy. Znajduje się między Osadą Górniczą a Kopalnią. Bilet kupuje się osobno, w kasie Kopalni. 
Sztolnia Ochrowa to tajemniczy zakątek, przez setki lat była zatopiona i zapomniana. Dziś została przygotowana do zwiedzania, jako ponad 100-metrowy chodnik. Przed wejściem do Sztolni znajduje się źródło arsenowo-żelazowe. Żelazowy element daje czerwonawe zabarwienie i charakterystyczny smak, zaś arsenowy element sprawia, że picie tej wody powoduje odmładzanie 🙂 Więc dwa kubeczki wypiliśmy! Nie ma obaw, arszenik was nie zabije, trzeba by jednorazowo wypić 8 litrów tej wody, aby narazić się na śmierć 🙂 Legenda mówi, że arszenikiem z Kopalni Złota w Złotym Stoku podtruwał się sam Napoleon. Zabarwienie sztolni ochrą sprawia, że jest tutaj wyjątkowo, skojarzyło mi się to z Indianami.

Średniowieczna Osada Górnicza

Średniowieczny Park Techniki, bo tak się kiedyś nazywało to miejsce, mieliśmy już okazję zwiedzać kilka lat temu. Jest to również ciekawa atrakcja, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Wszyscy mogą być angażowani w zwiedzanie, przez co można lepiej przeżyć tą przygodę. Dzieci dowiedzą się, jak to ciężko pracowali kiedyś górnicy... ale nie tylko, okazuje się, że trudne zadania miały też kobiety i dzieci, które już w tak młodym wieku przy robocie popijali piwo. Trzeba przyznać, że tamto piwo było lurowate i niejednokrotnie bezpieczniejsze od wody ze względu na bakterie. Osada górnicza to ewenement w skali Europy!

Średniowieczna Osada Górnicza to dokładna replika średniowiecznej osady z urządzeniami zbudowanymi w skali 1:1. Znajdziesz tu m.in. 15-metrowy kierat obsługiwany dawniej przez konie, oraz 3-tonowe koło deptakowe obsługiwane właśnie przez dzieci. Urządzenia powstały na podstawie średniowiecznych rycin Georgiusa Agricoli.

Dodatkowo w Osadzie Górniczej zwiedza się też pełen tajemnic i strachów podziemny tunel, który kończy się wizytą w Chacie Kata. Atrakcja nawiązuje do średniowiecznego Urzędu Kata w Złotym Stoku.

Chodnik Kopalni

Leśny Park Przygody

W dawnym, nieczynnym kamieniołomie natomiast powstał Leśny Park Przygody Skalisko (ul. Staszica) - ciekawe miejsce rekreacji rodzinnej, z trasą z przeszkodami wbudzającymi wyższy poziom adrenaliny. Jest też trasa dla dzieci oraz spokojne ścieżki spacerowe.

Noclegi w Złotym Stoku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

Muzeum Przestróg Uwag i Apeli
Muzeum Przestróg Uwag i Apeli
 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Podziemna kolejka
Podziemny wodospad w Kopalni
Sztolnia Ochrowa
wejście do sztolni
Osada Górnicza
Złoty Stok
Złoty Stok - Park Techniki
Złoty Stok - pod Kopalnią Złota
Złoty Stok - Chata Kata
Złoty Stok
Złoty Stok
Złoty Stok
Złoty Stok
Złoty Stok
Złoty Stok
Złoty Stok
Złoty Stok
Złoty Stok - Rynek
Złoty Stok - Mennica
Złoty Stok
Złoty Stok
Złoty Stok
Złoty Stok
Złoty Stok
(4.5 głosów: 97)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 97)
Twoja ocena jest dla nas ważna
leszek11_11

Fajne miejsce godne odwiedzenia

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024