Złoty Stok. Atrakcje, które warto zwiedzić
Złoty Stok to znana miejscowość położona w województwie dolnośląskim, na skraju Kotliny Kłodzkiej, przy trasie nr 390, pomiędzy Kamieńcem Ząbkowickim i Lądkiem Zdrój.
Choć Złoty Stok jest małym miasteczkiem, to posiada bogatą i ciekawą przeszłość. Swoją sławę miasto zawdzięcza złotu, które znalazło się nawet w nazwie miejscowości.
Złote miasto
Choć słowo "złoto" kojarzy się z gorączką złota i ze Złotoryją oraz polskimi płukaczami złota, to jednak największe w Polsce złote zagłębie to Kopalnia Złota w Złotym Stoku (ul. Złota 7). Znajduje się tu prawie jedna trzecia tego kruszcu w kraju.
Atrakcje Złotego Stoku
Nie tylko kopaliny są atutem miasta. Drugi człon jego nazwy wskazuje, iż Złoty Stok położony jest na zboczach Gór Złotych w Sudetach. Piękne widoki, olbrzymie połacie lasów i górzysty charakter terenu potrafią zachwycić nie tylko miłośników przyrody.
Kopalnia Złota
Zwiedzanie Kopalni odbywa się na odcinku 500 m, a rozpoczyna się od Sztolni Gertrudy. Skąd taka nazwa? Dawno temu w kopalni tej miał miejsce potężny zawał, pod którym zginęło 4 górników. W tych czasach o podjęciu akcji ratowniczej decydował właściciel kopalni i często niestety rezygnował z niej, gdyż było to nieopłacalne. Tak było i wtedy, więc Gertruda, żona jednego z zasypanych górników, postanowiła sama go szukać. Weszła w labirynty kopalni... i już nigdy nie wyszła, o czym pisano nawet w kronikach miejskich. Później nieraz górnicy mówili, że gdy zbłądzili w kopalni, słyszeli tajemne korki, a gdy za nimi podążali, wychodzili cało w podziemi. Mówi się, że to dobry duch Gertrudy ratuje górników.
Na trasie zwiedzania zobaczyć można: dawne plany kopalni, narzędzia górnicze, minerały, piec muflowy, laboratoryjny piec, w którym wytapiano złoto czy XVIII-wieczny wózek do transportu urobku. Jest nawet laboratorium Scharfenberga, który chcąc odkryć eliksir młodości, odkrył arszenik - potężną truciznę, która jednak ma ponoć właściwości odmładzające.
Później przechodzi się przez Chodnik śmierci, gdzie skazywano na śmierć górników podejrzanych o kradzież złota. Odbywało się to w ten sposób, że w specjalnie przygotowane otwory wkładano ręce górnika i wypełnianą zaprawą, tak że nie mógł się ruszyć, a głód i szczury robiły swoje. Dalej na trasie jest Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli. To kolekcja tabliczek związanych głównie z przepisami BHP, niektóre są śmieszne 🙂 Do ściany z tabliczkami można zjechać na metalowej zjeżdżalni, dla podniesienia adrenaliny.
Największą atrakcją w Kopalni jest jednak Podziemny Pomarańczowy Tramwaj, którym jedzie się około 300 metrów do pięknego, podziemnego wodospadu, o wysokości około 8 m. Jest on kolorowo podświetlony.
Sztolnia Ochrowa
To nowinka w kompleksie, dostępna do zwiedzania od tego roku, w weekendy. Znajduje się między Osadą Górniczą a Kopalnią. Bilet kupuje się osobno, w kasie Kopalni.
Sztolnia Ochrowa to tajemniczy zakątek, przez setki lat była zatopiona i zapomniana. Dziś została przygotowana do zwiedzania, jako ponad 100-metrowy chodnik. Przed wejściem do Sztolni znajduje się źródło arsenowo-żelazowe. Żelazowy element daje czerwonawe zabarwienie i charakterystyczny smak, zaś arsenowy element sprawia, że picie tej wody powoduje odmładzanie 🙂 Więc dwa kubeczki wypiliśmy! Nie ma obaw, arszenik was nie zabije, trzeba by jednorazowo wypić 8 litrów tej wody, aby narazić się na śmierć 🙂 Legenda mówi, że arszenikiem z Kopalni Złota w Złotym Stoku podtruwał się sam Napoleon. Zabarwienie sztolni ochrą sprawia, że jest tutaj wyjątkowo, skojarzyło mi się to z Indianami.
Średniowieczna Osada Górnicza
Średniowieczny Park Techniki, bo tak się kiedyś nazywało to miejsce, mieliśmy już okazję zwiedzać kilka lat temu. Jest to również ciekawa atrakcja, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Wszyscy mogą być angażowani w zwiedzanie, przez co można lepiej przeżyć tą przygodę. Dzieci dowiedzą się, jak to ciężko pracowali kiedyś górnicy... ale nie tylko, okazuje się, że trudne zadania miały też kobiety i dzieci, które już w tak młodym wieku przy robocie popijali piwo. Trzeba przyznać, że tamto piwo było lurowate i niejednokrotnie bezpieczniejsze od wody ze względu na bakterie. Osada górnicza to ewenement w skali Europy!
Średniowieczna Osada Górnicza to dokładna replika średniowiecznej osady z urządzeniami zbudowanymi w skali 1:1. Znajdziesz tu m.in. 15-metrowy kierat obsługiwany dawniej przez konie, oraz 3-tonowe koło deptakowe obsługiwane właśnie przez dzieci. Urządzenia powstały na podstawie średniowiecznych rycin Georgiusa Agricoli.
Dodatkowo w Osadzie Górniczej zwiedza się też pełen tajemnic i strachów podziemny tunel, który kończy się wizytą w Chacie Kata. Atrakcja nawiązuje do średniowiecznego Urzędu Kata w Złotym Stoku.
Leśny Park Przygody
W dawnym, nieczynnym kamieniołomie natomiast powstał Leśny Park Przygody Skalisko (ul. Staszica) - ciekawe miejsce rekreacji rodzinnej, z trasą z przeszkodami wbudzającymi wyższy poziom adrenaliny. Jest też trasa dla dzieci oraz spokojne ścieżki spacerowe.
Noclegi w Złotym Stoku
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Chcesz rozszerzyć swoje zwiedzanie o kolejne ciekawe miejsca? W promieniu 50 kilometrów znajdziesz inne miejscowości i regiony, które są warte odwiedzenia. Oto nasze propozycje na dalsze odkrycia!
- Jedlina-Zdrój, odległość: 49.2 km
- Nysa, odległość: 32.7 km
- Kotlina Kłodzka, odległość: 15.7 km
- Paczków, odległość: 9.5 km
- Wambierzyce, odległość: 30.1 km
- Stronie Śląskie, odległość: 16.6 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!