Katedra w Bielsku-Białej. Od gotyku po modernizm
Historia katedry
Katedra w Bielsku-Białej wzniesiona została w latach 1443-47, w stylu gotyckim, przez księcia cieszyńskiego Wacława I. Od tej chwili patron nowej świątyni stał się jednocześnie patronem miasta.
Przez ponad 70 lat świątynia służyła jako zbór luterański, ale w 1630 roku powróciła w ręce katolików. Budowla kilkakrotnie niszczona była przez pożary, którym szczęśliwie oparła się kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej z obrazem słynącym łaskami. Kaplica ta znana jest z nabożeństw polskich, jakie odprawiał w niej na początku XX wieku ks. Stanisław Stojałowski - obrońca polskości Bielska i Białej, o czym wspomina pamiątkowa tablica.
Na początku XX wieku kościół w Bielsku został gruntownie przebudowany wg projektu architekta wiedeńskiego Leopolda Bauera. Wtedy to zyskał obecny kształt, z charakterystyczną wysoką wieżą sięgającą 61 m, zwieńczoną kilkoma kondygnacjami widokowych loggii, powstałych na wzór wież włoskich. Ponadto rozszerzono nawy świątyni i wzniesiono neoromańską fasadę od strony zachodniej.
Katedra dzisiaj
Dziś świątynia stojąca niedaleko Rynku, w dzielnicy Bielsko, przedstawia mieszankę stylów, od gotyku po modernizm. Korpus jest dwuczęściowy i składa się z części niższej gotycko-barokowej z przyporami oraz wyższej części, która wraz z wieżą reprezentuje styl neoromański z wpływami secesji. W 1992 roku kościół w Bielsku-Białej został podniesiony do godności katedry.
Informacje praktyczne
Katedra Św. Mikołaja
Plac Św. Mikołaja 16, Bielsko-Biała
www.katedra.bielsko.pl
Noclegi w Bielsku-Białej
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Skrzyczne w Beskidzie Śląskim, odległość: 15.1 km
- Jezioro Goczałkowickie, odległość: 15.1 km
- Ogrody Kapias w Goczałkowicach Zdroju, odległość: 15.6 km
- Zamek w Żywcu, odległość: 18.5 km
- Zamek w Pszczynie, odległość: 19 km
- Żubry w Jankowicach, odległość: 21.3 km
- Barania Góra w Beskidzie Śląskim, odległość: 23.3 km
- Wodospad w Wiśle, odległość: 23.6 km
- Obóz Auschwitz, odległość: 25.7 km
- Obóz Birkenau, odległość: 25.8 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!