Wisła zamek prezydencki

Zamek w Wiśle

(4.3 głosów: 87)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Zameczek Prezydenta RP w Wiśle to Historyczna Rezydencja Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej - Narodowy Zespół Zabytkowy i dzieło polskiej architektury dwudziestolecia międzywojennego. Dziś to po prostu popularna atrakcja turystyczna Wisły, znajdująca się za wodospadem na WisełceJeziorem Czerniańskim.

Historia zamku

Zamek w Wiśle Czarnem wzniesiony został w latach 1929-31 w miejscu spalonego zameczku myśliwskiego Habsburgów z początku XX wieku. Był on darem ludu śląskiego dla Ignacego Mościckiego i jego następców. W 1931 roku przekazano mu go wraz z honorowym obywatelstwem Wisły.

Zamek Dolny, Wojtek
Zamek Dolny, Wojtek


Projektant budynku - wybitny polski architekt Adolf Szyszko-Bohusz, nadał mu wygląd nawiązujący do średniowiecznego zamku. W czasie II wojny światowej obiekt pełnił funkcję rezydencji wypoczynkowej dla dostojników III Rzeszy, po wojnie należał do Rady Ministrów, a później do górników. W 2002 roku zamek wrócił pod opiekę Prezydenta RP i z inicjatywy Aleksandra Kwaśniewskiego rozpoczęto jego kompleksową renowację.

Budowle tworzące kompleks zamkowy

- Zamek - historyczna rezydencja RP Ignacego Mościckiego

kawiarnia w Zamku Dolnym, Wojtek
kawiarnia w Zamku Dolnym, Wojtek

- Drewniana zabytkowa kaplica z 1909 roku, wybudowna w stylu alpejskim - jedyna pozostałość po dawnym zameczku należącym do Habsburgów

- Zamek Dolny i Gajówka, udostępnione na wypoczynek turystom

Gajówka i Zamek Dolny, Wojtek
Gajówka i Zamek Dolny, Wojtek


Taras widokowy

W Zamku Dolnym powstał taras czyli platforma widokowa w formie dużego podestu okalającego południową ścianę budynku. Zabezpieczony jest barierkami i rzeczywiście jest doskonałym miejscem widokowym. Poniżej rozpościerają się wody zbiornika w Wiśle Czarne, zapora oraz zalesione stoki, na które można patrzeć przez zamontowane lunety. 

Zameczek Prezydenta RP
Stok Zadniego Gronia w Wiśle Czarnem
ul. Zameczek, Wisła
zamek@wisla.pl
tel. 33/ 854-65-00
www.zamekwisla.pl

Zamek Dolny i lądowisko dla śmigłowca, Wojtek
Zamek Dolny i lądowisko dla śmigłowca, Wojtek

Wisła noclegi

Wisła to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

MalwinaM
Przez corone nie udało się wejść ale trasa z Wisły Czarne przez Kozińce, przełęcz Kubalonke przez Zameczek do zapory bardzo przyjemna
Michalina

Kiedy byłam dzieckiem w Zameczku organizowano półkolonie. Tym sposobem mogę się pochwalić, że nocowałam tam 🙂

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023