Zamek w Wiśle

Aktualizacja: 2024-01-05
Wisła zamek prezydencki
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Zameczek Prezydenta RP w Wiśle to Historyczna Rezydencja Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej - Narodowy Zespół Zabytkowy i dzieło polskiej architektury dwudziestolecia międzywojennego. Dziś to po prostu popularna atrakcja turystyczna Wisły, znajdująca się za wodospadem na WisełceJeziorem Czerniańskim.

Zamek Dolny
Zamek Dolny

Historia zamku

Zamek w Wiśle Czarnem wzniesiony został w latach 1929-31, w miejscu spalonego zameczku myśliwskiego Habsburgów z początku XX wieku. Był on darem ludu śląskiego dla Ignacego Mościckiego i jego następców. W 1931 roku przekazano mu go wraz z honorowym obywatelstwem Wisły.

Projektant budynku to wybitny polski architekt Adolf Szyszko-Bohusz. Nadał mu wygląd nawiązujący do średniowiecznego zamku. W czasie II wojny światowej obiekt pełnił funkcję rezydencji wypoczynkowej dla dostojników III Rzeszy. Po wojnie należał do Rady Ministrów, a później do górników. W 2002 roku zamek wrócił pod opiekę Prezydenta RP i z inicjatywy Aleksandra Kwaśniewskiego rozpoczęto jego kompleksową renowację.

Budowle tworzące zamek w Wiśle

- Zamek - historyczna rezydencja RP Ignacego Mościckiego

- Drewniana zabytkowa kaplica z 1909 roku, wybudowana w stylu alpejskim. To jedyna pozostałość po dawnym zameczku należącym do Habsburgów

- Zamek Dolny i Gajówka, udostępnione na wypoczynek turystom

Taras widokowy

W Zamku Dolnym powstał taras, czyli platforma widokowa w formie dużego podestu okalającego południową ścianę budynku. Zabezpieczony jest barierkami i rzeczywiście jest doskonałym miejscem widokowym. Poniżej rozpościerają się wody zbiornika w Wiśle Czarne, zapora oraz zalesione stoki, na które można patrzeć przez zamontowane lunety.

Informacje praktyczne

Zameczek Prezydenta RP
Stok Zadniego Gronia w Wiśle Czarnem
ul. Zameczek, Wisła

Noclegi w Wiśle

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

kawiarnia w Zamku Dolnym
Gajówka i Zamek Dolny
Zamek Dolny i lądowisko dla śmigłowca
(4.3 głosów: 88)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 88)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Lutodar
Lutodar
Zamek obejrzany z dość bliska.
Avatar użytkownika MalwinaM
MalwinaM
Przez corone nie udało się wejść ale trasa z Wisły Czarne przez Kozińce, przełęcz Kubalonke przez Zameczek do zapory bardzo przyjemna
Michalina

Kiedy byłam dzieckiem w Zameczku organizowano półkolonie. Tym sposobem mogę się pochwalić, że nocowałam tam 🙂

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024