Łaźnie Afrodyty i Szlak Afrodyty na Cyprze. Trekking na Półwyspie Akamas

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2025-02-12
Szlak Afrodyty
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5
  • Łaźnie Afrodyty to urokliwe źródła w skalnej grocie na terenie ogrodu botanicznego, na północy Cypru
  • W Łaźniach rozpoczynają się Szlak Afrodyty i Szlak Adonisa oferujące widokowy trekking
  • Wstęp na teren łaźni i szlaku jest bezpłatny, parking również jest bezpłatny
  • Dojedziesz tu samochodem z Pafos w niecałą godzinę
  • Naszą trasę szlakiem Afrodyty znajdziesz zaznaczoną na mapie poniżej

Łaźnie Afrodyty to jedno z kilku ciekawych miejsc na Cyprze związanych z tą boginią miłości i piękna. Same łaźnie są niewielkie. To urokliwe źródełko ukryte w skalnej grocie na dzikim półwyspie Akamas, w cieniu bujnej roślinności i starego figowca. Mówi się, że woda z tego źródła dodaje urody, zachowuje młodość, a dodatkowo Afrodycie służyła jako odnowa dziewictwa. Dziś wejście do łaźni jest niestety zabronione. Za to wokół roztacza się piękny teren na wspaniały, widokowy trekking Szlakiem Afrodyty lub Szlakiem Adonisa, który Ci bardzo gorąco polecam!

Szlak Afrodyty
Szlak Afrodyty

Lokalizacja, parking i dojazd do Łaźni Afrodyty (Baths of Aphrodite)

Łaźnie Afrodyty znajdują się w pobliżu wioski rybackiej Latsi (Latchi). Znajdziesz je na terenie ogrodu botanicznego, nad brzegiem morza, za portem rybackim w Latsi, w kierunku krańca półwyspu Akamas. To około 40 km z Pafos. Najlepiej dojechać tu wypożyczonym samochodem, drogą nr B7 do Polis a dalej E713. Trwa to niespełna 1 godzinę. Jeśli nie masz samochodu, to autobusem linii 645 można w godzinę dojechać do Polis, a stamtąd 4 km busikiem do Łaźni. 
Przy Łaźniach znajduje się duży bezpłatny parking, skąd prowadzą znaki, więc trudno się zgubić. Na parkingu czeka restauracja Baths of Aphrodite.

Parking przy łaźniach
Parking przy łaźniach

Łaźnie Afrodyty (Loutra tis Afroditis) - legenda i mitologia

Według mitologii greckiej, to właśnie tutaj Afrodyta codziennie zażywała kąpieli. Woda ze źródła miała dodawać jej urody i zachować jej młodość. Co ciekawe, po każdej kąpieli na nowy wychodziła ze źródła jako dziewica. Dlatego spotykała się tutaj ze swymi kochankami. Właśnie tutaj poznała Adonisa. Podczas polowania zatrzymał się przy tym źródle, by napić się wody. Wtedy ujrzał nagą Afrodytę i zakochał się w niej od pierwszego spojrzenia. Być może dlatego, że łyk wody ze źródła ma działać jak miłosne zaklęcie.

Cóż, dzisiaj woda jest niezdatna do picia, a wchodzić do niej też nie wolno, bo jest ogrodzona. Także miejsce straciło nieco na romantyczności, ale można sobie ją nadal wyobrazić. Przyznam, że mnie to miejsce ciut rozczarowało. Spodziewałam się czegoś bardziej efektownego, za to szlak okazał się śliczniejszy, niż przypuszczałam.

Łaźnie Afrodyty
Łaźnie Afrodyty
Łaźnie Afrodyty
Łaźnie Afrodyty

 

Szlak Afrodyty (Aphrodite Nature Trail) i Szlak Adonisa

Na pewno warto podążyć dalej, bo rozpoczyna się tutaj słynny Szlak Afrodyty, który dalej pnie się w górę i oferuje zachwycające widoki na lazurowe wody zatoki Chrysochou i niemal cały półwysep.

Przebieg Szlaków

Aphrodite Nature Trail to okrężna trasa o długości około 7,5 km. Jego przejście zajmuje około 3 godzin. Biegnie tu również Szlak Adonisa. Początek mają wspólny i w dużym fragmencie oba szlaki podążają razem, ale pod starym dębem liczącym 500 lat rozchodzą się w dwóch różnych kierunkach. To tutaj, w cieniu okazałego dębu, pod wieżą, miała odpoczywać Afrodyta po kąpieli i tulić się z Adonisem na pożegnanie. Owa wieża nosi miano Wieży Królowej, a dziś zachowała się jedynie jako ruiny. Trasa Szlaku Afrodyty wiedzie przez bardzo malownicze tereny parku narodowego, zarówno w pobliżu morza, jak i stromą ścieżką niemal na szczyt góry Moutti tis Sotiras.

Szlak Afrodyty
Szlak Afrodyty
Ruiny na szlaku Afrodyty
Ruiny na szlaku Afrodyty
Zejście do parkingu
Zejście do parkingu
Szlak Afrodyty
Szlak Afrodyty
Szlak Afrodyty
Szlak Afrodyty
Szlak Afrodyty
Szlak Afrodyty
Dąb na rozwidleniu Szlaków
Dąb na rozwidleniu Szlaków

Spektakularne widoki

Najwyższy punkt na trasie Szlaku znajduje się na wysokości 333 m n.p.m. Są tu ławeczki i roztacza się stąd wspaniały widok na północny kraniec wyspy. Choć nie jest bardzo wysoko, to idąc z poziomu morza, można się zmęczyć. Sam wierzchołek szlak omija, ale warto odbić na chwilę ze szlaku na najwyższe wzgórze okolicy, liczące 370 m n.p.m., by podziwiać jeszcze bardziej spektakularne krajobrazy. Widoki ze szczytu zapierają dech, bo wokół jak okiem sięgnąć rozlewa się morze i widać stąd poszarpane krańce dzikiego półwyspu Akamas. Oblewają go granatowe i turkusowe wody zatoki. Efekt jest tym potężniejszy, że góra oferuje niemal pionowe ściany i stojąc na ich szczycie, ma się wrażenie ogromnej potęgi natury. Stąd krętym i stromym szlakiem zeszliśmy nad brzeg morza, by już szeroką ścieżką wrócić na parking.

Szlak Afrodyty to idealna propozycja dla miłośników pieszych wędrówek, pięknych krajobrazów i mitologicznych opowieści. Trekking na półwyspie Akamas, dzięki unikalnej i nieskażonej cywilizacją przyrodzie, a także bogatej historii i legendarnej przeszłości zapewnia niezapomniane wspomnienia i wspaniałe wrażenia.

Szczyt góry
Szczyt góry
Szczyt góry poza szlakiem
Szczyt góry poza szlakiem
Szlak Afrodyty
Szlak Afrodyty
Szlak Afrodyty
Szlak Afrodyty

Nasza pętla na mapie

My przeszliśmy pętlę około 8 kilometrów. Spod łaźni ruszyliśmy w górę szlakiem Afrodyty. Szlak jest bardzo ładny, miejscami kamienisty. W czasie naszej wspinaczki było bardzo dużo rozmoczonej gliny. A to dlatego, że 2 dni wcześniej na Cypr zawitał wiatr bora i przyniósł potężne opady. Weszliśmy na sam szczyt, a stamtąd krętym i stromym szlakiem zeszliśmy nad brzeg morza, by już szeroką ścieżką wrócić na parking.

Legenda a Afrodycie i Adonisie

A dlaczego szlaki Afrodyty i Adonisa się łączą? Bo połączyło ich szczególne uczucie. Afrodyta była żoną Hefajstosa, ale ten był nieokrzesany i nieczuły, więc miała licznych kochanków. Najważniejszym kochankiem był właśnie Adonis. Oprócz tego darzyła uczuciem Aresa, który był bardzo zazdrosny. Wypuścił więc odyńca, który kłem poszarpał krocze Adonisa. Tak młodzieniec zmarł, ale z jego krwi, która skapnęła na ziemię wyrosły kwiatki o nazwie Adonisy. Można je dziś spotkać na trasie Szlaku.

Szlak Afrodyty i Szlak Adonisa
Szlak Afrodyty i Szlak Adonisa

Inne atrakcje na Cyprze

  • Pafos - turystyczne miasto z promenadą, starożytnymi ruinami i antycznymi grobowcami
  • Cape Greco - dziki i widokowy przylądek na południowo-wschodnim wybrzeżu Cypru
  • Ayia Napa ze skalnym Mostem Miłości, popularną atrakcją Cypru
  • Skała Afrodyty - najpiękniejszy zakątek Cypru, gdzie narodziła się bogini miłości
  • Góry Troodos - pasmo górskie z najwyższym szczytem Cypru Olimbosem, zwanym też Olimpem
  • Wąwóz Avakas i Plaża Lara - niesamowicie piękny kanion wapienny z ciekawym szlakiem na trekking i plaża, na której jaja składają duże żółwie
  • Wrak Edro III - na zachodnim wybrzeżu turystów przyciąga wrak statku, który zatonął w 2011 roku

Noclegi na Cyprze

Będąc na Cyprze spaliśmy w Pafos, w Nereus Hotel. Wygląda bardzo ładnie, jest duży i bardzo przyzwoity jak na swoją niewygórowaną cenę. Zapewnia smaczne śniadania. Pokój zawiera wszystko, co potrzeba, łóżko, szafę, biurko, krzesło i fotel, a także czajnik z zestawem kaw i herbat. Do tego oczywiście prywatna łazienka. Jest też klimatyzacja. Hotel zamawialiśmy z wyprzedzeniem przez booking, kosztował około 250 zł za dobę za pokój. Opłacić musieliśmy dopiero na kilka dni przed wylotem na Cypr.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Gdzie jeszcze warto pojechać?

Jeśli szukasz kolejnych inspiracji do podróży, mamy dla Ciebie kilka propozycji. Odkryj inne wyjątkowe miejsca na świecie, które warto dodać do swojej listy marzeń.

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Łaźnie Afrodyty
Szlak Afrodyty
Szlak Afrodyty
Szlak Afrodyty
Ruiny wieży na szlaku
Szlak Afrodyty
Szlak Afrodyty
Szczyt góry poza szlakiem
Szlak Afrodyty
(5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie