Pafos na Cyprze. Starożytne zabytki i atrakcje, które warto zobaczyć w Pafos

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2025-01-08
Nea Pafos
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5
  • Pafos to popularny kurort na Cyprze
  • Liczy około 40 tys. ludzi i jest czwartym co do wielkości miastem na wyspie
  • Oferuje unikalne atrakcje UNESCO, sięgające czasów starożytnych
  • Bogata jest infrastruktura turystyczna miasta, z hotelami, restauracjami i plażami
  • W Pafos jest sporo parkingów, przy każdej atrakcji i są one bezpłatne
  • Ruch na Cyprze jest lewostronny

Pafos to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na Cyprze. Położone urokliwie na wybrzeżu, w zachodniej części wyspy, skrywa antyczne zabytki wpisane na listę UNESCO. Odkrycie jednego z nich wiąże się z polskimi naukowcami. Miasto było stolicą Cypru od II wieku p.n.e. A co warto zwiedzić w Pafos?

Nea Pafos, latarnia
Nea Pafos, latarnia

Noclegi w Pafos na Cyprze

Będąc na Cyprze spaliśmy w Paphos, w Nereus Hotel. Jest bardzo dogodnie położony, około 1 km od najbliższej plaży, niedaleko promenady. Wygląda bardzo ładnie, jest duży i bardzo przyzwoity jak na swoją niewygórowaną cenę. Zapewnia bardzo dobre i dość bogate śniadania, również na ciepło. Mankamentem jest tylko to, że codziennie dostępne są te same produkty. Oferuje bar, bilard, a nawet basen. Pokój jest śliczny i zawiera wszystko, co potrzeba, łóżko, szafę, biurko, krzesło i fotel, a także czajnik z zestawem kaw i herbat. Do tego oczywiście prywatna łazienka, z wanną. Jest też klimatyzacja. Nam nie działała w pierwszym dniu, ale w następnym, kiedy zgłosiliśmy problem, zaoferowano nam inny pokój, z działającą klimą. Hotel zamawialiśmy z wyprzedzeniem przez booking, kosztował około 250 zł za dobę za pokój. Opłacić musieliśmy dopiero na kilka dni przed wylotem na Cypr.

Pafos to dobry pomysł na miejsce nocowania na wyspie, ponieważ samo miasto jest bardzo atrakcyjne, leży na wybrzeżu, a dodatkowo wokół niego blisko do innych ciekawych miejsc. Jeszcze lepszy może okazać się Limassol, położony w centralnej części wybrzeża, skąd najłatwiej dojechać do każdego niemal zakątka wyspy, ale to miasto jest głośniejsze, bardziej rozrywkowe, z wieżowcami, więc nie do końca w naszym stylu. Nieco gorzej usytuowana jest Larnaca, choć ta z kolei pozwala łatwo dotrzeć na Cape Greco. My w Larnace lądowaliśmy i startowaliśmy do Polski, na lotnisko w Pyrzowicach (Katowice).

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 
Nereus Hotel
Nereus Hotel
Nereus Hotel
Nereus Hotel
Nereus Hotel
Nereus Hotel

Atrakcje w Pafos. Co warto zobaczyć w antycznym Paphos?

Miasto skrywa tak niesamowite atrakcje, że to wielka strata ich nie zobaczyć. Starożytne stanowiska archeologiczne z mozaikami liczącymi 2 tysiące lat, niezwykłe grobowce wykute w skale, piękne plaże i miejsce, w którym narodziła się Afrodyta, bogini piękności i płodności. Oto lista najpiękniejszych atrakcji Pafos, sprawdź nasz przewodnik po mieście!

Park Archeologiczny Nea Pafos (Kato Pafos)

Park Archeologiczny Nea Pafos to jedna z głównych atrakcji miasta. To zabytek z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO obejmujący ruiny starożytnego miasta, które istniało od IV wieku p.n.e. do średniowiecza. Zobaczysz tu ruiny willi z zachwycającymi mozaikami. Zdobiły one domy i łaźnie. Najsłynniejsze z nich znajdują się w Domu Dionizosa. Przedstawiają sceny mitologiczne i codzienne życie mieszkańców. Skryte są pod zadaszeniem, podobnie, jak te w domu Aiona. Inne pozostają pod chmurką i niektórych nawet można dotknąć. By podziwiać takie skarby, warto wyruszyć w świat.

Dla nas bohaterem jest tutaj przede wszystkim willa Tezeusza, którą w XX wieku, a dokładniej w 1969 roku odkryli Polacy, naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. Ta wielka posiadłość skrywała aż 100 pokoi, a wisienką na torcie jest zachowana mozaika, która przedstawia Tezeusza z Minotaurem. Pochodzi z II wieku, czyli z okresu rzymskiego i ma prawie 2000 lat. To naprawdę coś niesamowitego. Miasteczko jest bardzo rozległe. Odnajdziesz  tu również agorę oraz odeon, czyli mniejszy odpowiednik rzymskiego teatru.
Info: Bilet wstępu 4,5 euro (niecałe 20 zł), bezpłatny parking na miejscu

Nea Pafos
Nea Pafos
Nea Pafos
Nea Pafos
Nea Pafos
Nea Pafos
Nea Pafos, teatr
Nea Pafos, teatr

Latarnia morska w Pafos

Na terenie Nea Pafos w krajobrazie wybija się też latarnia morska. Nie jest ona antyczna, pochodzi z XIX wieku. Pozostawili ją tu Brytyjczycy. Dodaje sporo uroku temu miejscu i pięknie wybija się biała wieża na tle błękitnego nieba i granatu morza.

Nea Pafos, latarnia
Nea Pafos, latarnia

Promenada w Pafos

Nad brzegiem morza spacerować można przyjemną promenadą w Pafos, przy której ulokowany jest także port. To długi na ponad 8 kilometrów deptak. Idealny nie tylko na przyjemny spacer, ale również na przejażdżkę rowerem. Znajdziesz tu wiele restauracji, kawiarni oraz sklepów z pamiątkami. To doskonałe miejsce na relaks i podziwianie widoków na Morze Śródziemne. Na nadmorskiej promenadzie w Pafos poczujesz klimat śródziemnomorskiej wyspy. Ta malownicza atrakcja turystyczna przyciąga sporo zwiedzających, również z Polski.
Info:  parking bezpłatny

Pafos
Pafos

Zamek w Pafos

Nad samym morzem, przy promenadzie, nieopodal Nea Pafos, stoi średniowieczny zamek w Pafos. To bardzo skromna i surowa budowla kamienna, wystawiona w XIII wieku, jako fort obronny. Różnie toczyły się jego losy, swego czasu pełnił nawet funkcję meczetu i magazynu soli. Dziś zamek jest otwarty dla zwiedzających, dostępny po wykupieniu taniego biletu. Z góry zobaczysz piękny widok na miasto, port oraz morze. Piękny obrazek samej warowni rysuje się cudownie z pobliskiego punktu widokowego na metalowej platformie. Podobno szczególnie pięknie jest tutaj o zachodzie słońca. Same wnętrza nie przedstawiają szczególnie wielkiej ciekawostki, więc można sobie je podarować, jeśli nie masz zbyt wiele czasu. 

Warto natomiast w tym miejscu wspomnieć o niecodziennej ciekawostce z polskim akcentem. W średniowieczu Cypr był królestwem i posłańcy od cypryjskiego króla przybyli do Wiślicy, do króla Władysława Jagiełły. Chcieli od niego pożyczyć pieniądze na walkę z muzułmanami. Mieli to przypieczętować ślubem syna króla Janusa z córką naszego króla, Jadwigą. Nie doszło jednak do tej współpracy, gdyż Polacy byli zajęci swoją walką z Tatarami, a córka Jagiełły już od roku nie żyła.
Info: bilet 2,5 euro, parking bezpłatny

Pafos
Pafos
Pafos
Pafos
Pafos
Pafos
Pafos zamek
Pafos zamek

Grobowce Królewskie w Pafos

Grobowce Królewskie to miejsce, które polecam Wam gorąco. Jest wyjątkowe i nas zachwyciło. Pochodzi z czasów jeszcze przedrzymskich, czyli starożytnej Grecji. To monumentalne nekropolie wykute w skale, datowane na II wiek p.n.e. Jest ich tutaj około 100. Grzebano tutaj głównie majętnych obywateli, urzędników i arystokrację starożytnego miasta w okresie od IV wieku p.n.e. do III wieku n.e. Tak więc użytkowano je przez 700 lat! 

Niektóre grobowce są tak wystawne, że przylgnęło miejscu określenie “królewskie”. Zachwycają imponującymi komnatami oraz kolumnami, a ich architektura przypomina starożytne egipskie grobowce. Nam przypomniały katakumby św. Pawła z Rabatu na Malcie, tym bardziej, że tutaj również schronienie znajdowali pierwsi chrześcijanie. Miejsce wpisane jest na listę UNESCO.
Info: bilet 2,5 euro, parking bezpłatny

Pafos, Grobowce Królewskie
Pafos, Grobowce Królewskie
Pafos, Grobowce Królewskie
Pafos, Grobowce Królewskie
Pafos
Pafos
Pafos, Grobowce Królewskie
Pafos, Grobowce Królewskie

Kościół Panayia Chrysopolitissa w Paphos

Kościół Panayia Chrysopolitissa to ciekawa, średniowieczna świątynia. Obecnie (2024) kładka wokół budowli jest nieczynna z powodu remontu. Nam natomiast udało się zajrzeć do środka, bo miało się rozpoczynać nabożeństwo. Co ciekawe, było to anglikańskie nabożeństwo w cerkwi Chrysopolitissa, która skrywa też katolicką parafię św. Pawła. A najbardziej fascynujący jest fakt, że dawniej stała tu wczesnobizantyjska świątynia, która była znacznie większa niż ta obecna. Na terenie jej ruin stoi słup, przy którym biczowano św. Pawła. Wyruszył on na Cypr na w swoją pierwszą misję.

Kościół Św. Pawła, Pafos
Kościół Św. Pawła, Pafos
Kościół Św. Pawła, Pafos
Kościół Św. Pawła, Pafos
Kościół Św. Pawła, Pafos
Kościół Św. Pawła, Pafos
Kościół Św. Pawła, Pafos
Kościół Św. Pawła, Pafos

Ogród Zoologiczny w Pafos

Jeśli podróżujesz z dziećmi, to polecam Ogród Zoologiczny w Pafos. Największy na Cyprze. Jest domem dla wielu gatunków zwierząt, takich jak żyrafy, tygrysy czy krokodyle. Kolekcja papug i węży należy do największych w Europie. Młodzi turyści na pewno będą zachwyceni tym miejscem.

Kuklia (Palepafos) - świątynia Afrodyty

Niedaleko Pafos znajduje się miejscowość Kuklia, a w niej sanktuarium Afrodyty. Afrodyta była na Cyprze tak bardzo czczona, że poświęcono jej sanktuarium, o którym rozpisywał się sam Homer w swoich dziełach. Stanowiło centrum kultu bogini płodności w czasach przedhellenistycznych. I w starożytności leżało w mieście Palepafos, które było częścią Pafos. Dziś ruiny świątyni wpisano na listę UNESCO i można je zwiedzać odpłatnie. Obok wykopalisk podziwiać można wspaniałą mozaikę z wizerunkiem kobiety. To jednak nie Afrodyta, a Leda, spartańska królowa. Mozaika powstała w II wieku n.e.

W ramach tego samego biletu warto wstąpić obok do średniowiecznego zamku czy dworu Luzynianów. Dynastii, która rządziła Cyprem od XII wieku. Zabytki w środku są niesłychane, jak np. niesamowita, wapienna wanna z XI wieku przed naszą erą. Ma wyżłobione siedzisko oraz miejsce na gąbkę. Ludzka wygoda i pomysłowość to zaiste stare przymioty. Starożytnych zabytków jest tu znacznie więcej, jest to więc punkt obowiązkowy dla miłośników czasów antycznych.

A wiecie, jak to było z tą Afrodytą? Uchodzi za najpiękniejszą boginię. To Parys miał wybrać najpiękniejszą pomiędzy nią, Ateną i Herą. I tutaj Afrodyta wykazała się przewrotnością. Obiecała bowiem Parysowi, że jeśli to ją określi mianem najpiękniejszej, to pomoże mu zdobyć Helenę. Tak też Parys zrobił i pomogła mu ją porwać, co później przyczyniło się do wybuchu wojny trojańskiej.
Info: bilet wstępu 4,5 euro, na miejscu bezpłatny parking

Świątynia Afrodyty
Świątynia Afrodyty
Kuklia Muzeum
Kuklia Muzeum
Kuklia Muzeum
Kuklia Muzeum

Skała Afrodyty (Petra tou Romiou) na Cyprze

Skała Afrodyty, choć leżąca na południe od Pafos, często kojarzona jest z tym miastem. Zdecydowanie zalecam odwiedzenie tego magicznego zakątku, bo to naszym zdaniem najpiękniejszy fragment Cypru. Może dlatego nas tak urzekł, że ukazał nam się w świetle cudnego zachodu słońca. To legendarne miejsce narodzin bogini miłości, otoczone pięknymi plażami i klifami. To tutaj Afrodyta wyszła z piany. Przy wejściu na plażę na drzewie zobaczysz chusteczki. Wieszają je kobiety, które pragną potomstwa. Szukają wsparcia u bogini płodności, która podobno po każdej swojej upojnej nocy wychodziła z tych wód znów jako dziewica.

Grecka nazwa Petra tou Romiou znaczy dosłownie Skała Rzymianina i pochodzi od herosa Bazylego Digenisa Akritasa, który miał w tym miejscu bronić Cypru przed Arabami. Miotał w ich kierunku olbrzymie kamienie, a skała leżąca w wodzie została przez bohatera wyrwana z masywu górskiego.

Legenda głosi, że każdy śmiałek, który opłynie skałę trzykrotnie, otrzyma w zamian nieśmiertelność, wieczną młodość i prawdziwą miłość. Ale jeśli nawet się nie zanurzysz, to otrzymasz wspaniałe doznania estetyczne, bo plaża w otoczeniu skał wygląda magicznie. Choć nie ma tu drobniutkiego piasku, a jedynie kamienie, to miejsce jest fantastyczne i turyści zażywają tu kąpieli. Miejsce chronione jest poprzez Petra tou Romiou National Forest Park.
Info: Wstęp na plażę jest bezpłatny. Na miejscu czeka też bezpłatny parking oraz sklepik z pamiątkami, w którym można też coś zjeść.

Skała Afrodyty
Skała Afrodyty
Skała Afrodyty
Skała Afrodyty
Plaża Afrodyty
Plaża Afrodyty

Półwysep Akamas

Półwysep Akamas objęty parkiem narodowym leży w północno-zachodniej części Cypru, na północ od Pafos. To fantastyczne miejsce, które również warto odwiedzić. Rozciąga się na obszarze 230 kilometrów kwadratowych i przecina je wiele dróg i ścieżek. Przemierz kilka z nich, a przekonasz się, jak tu pięknie. Co warto zobaczyć na Półwyspie Akamas?

  • Łaźnie Afrodyty
  • Szlak Afrodyty i szlak Adonisa
  • Wąwóz Avakas
  • Plaża z Lara, gdzie olbrzymie żółwie latem składają swe jaja w piasku
Plaża Lara
Plaża Lara
Półwysep Akamas
Półwysep Akamas
Szlak Afrodyty
Szlak Afrodyty
Szlak Afrodyty
Szlak Afrodyty
Wąwóz Avakas
Wąwóz Avakas

Gdzie zjeść w okolicy?

Mi bardzo do gustu przypadły restauracje na promenadzie w Pafos. Mają wyjątkowy klimat i zapraszają ślicznym widokiem. Tutaj jednak byliśmy rano po śniadaniu i choć chciałam zaznać atmosfery tego miejsca, to nie mieliśmy ani ochoty na jedzenie, ani specjalnie czasu. Wam natomiast polecam. 

My ten najprzyjemniejszy moment dnia, kiedy można sobie zasiąść, odpocząć i przy okazji pokosztować lokalnych specjałów mieliśmy w miejscowości Kuklia niedaleko Pafos, z sanktuarium Afrodyty. W starożytności leżało tu miasteczko Palepafos, które było częścią Pafos. Zasiedliśmy w Gabriels Tavern Kouklia. Chcieliśmy wziąć meze, czyli menu degustacyjne, składające się głównie z lokalnych specjałów. Zaskoczyli nas jednak, że trzeba zamówić dwie porcje, a to dla nas za dużo. Wzięliśmy więc grillowane mięsa z jagnięciną na czele, ser halloumi, a do tego sałatkę i frytki. Jedzenie było pyszne, a w gratisie dostaliśmy deser, czyli ciasto pomarańczowe z mandarynkami. Akurat na drzewach tutaj wielokrotnie widzieliśmy dojrzałe pomarańcze. Dokupiliśmy kawę cypryjską, która idealnie się z tym deserem zgrała. Jest wyjątkowa, bo jest robiona z ziaren świeżych, a nie palonych. Nigdy nie stosuje się do niej mleczka i jest parzona w specjalnym naczyniu. Zaskoczył mnie jej smak, określiłabym ją jako kawa ziołowa. Za całość zapłaciliśmy 26 euro, w tym 16 euro za zestaw grillowanych mięs, 5 euro za sałatkę, 2 euro za wodę litrową i 3 euro za dwie kawy. Podobną kuchnię z greckimi specjałami jedliśmy na Krecie.

Gabriels Tavern Kuklia
Gabriels Tavern Kuklia
Gabriels Tavern Kuklia
Gabriels Tavern Kuklia
Gabriels Tavern Kuklia
Gabriels Tavern Kuklia
Gabriels Tavern Kuklia
Gabriels Tavern Kuklia

Wieczorem pospacerowaliśmy jeszcze po centrum Pafos, ale nie zrobiło ono na nas specjalnie dużego wrażenia. Zaskoczyła nas natomiast ogromna ilość świątecznych akcentów już na początku grudnia w słonecznym Cyprze. Niemniej Pafos to miejsce pełne historii i kultury, które oferuje wiele atrakcji dla turystów w każdym wieku. Zdecydowanie polecamy Wam zwiedzanie Pafos, gdy będziecie na Cyprze!

Pafos port
Pafos port

Gdzie jeszcze warto pojechać?

Jeśli szukasz kolejnych inspiracji do podróży, mamy dla Ciebie kilka propozycji. Odkryj inne wyjątkowe miejsca na świecie, które warto dodać do swojej listy marzeń.

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Pafos, promenada
Nea Pafos
Pafos
Pafos
Pafos
Pafos
Pafos
Pafos, Grobowce Królewskie
Pafos zamek
Pafos
Pafos, Grobowce Królewskie
Parking w Pafos
(4.5 głosów: 4)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie