Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Scafell Pike. Najwyższy szczyt Anglii w Lake District National Park

Aktualizacja: 2024-06-10
Szlak na Scafell Pike
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5
  • Scafell Pike to najwyższy szczyt Anglii, liczy 978 m n.p.m.
  • Najłatwiejsza i najkrótsza wędrówka prowadzi przez Brown Tongue, z parkingu wasdale, liczy 10 km w obie strony
  • My wchodziliśmy od doliny Great Langdale, spod Hotelu The Old Dungeon Ghyllod, przez przełęcz Esk House i szczyt Broad Crag Col, jest dość wymagający, szczególnie stromy i kamienisty jest końcowy odcinek, liczy 20 km w obie strony
  • Przy Hotelu jest też pub, parking oraz przystanek autobusu
  • Szlaki nie mają tu kolorów i prowadzą dość intuicyjnie, niewyraźnie, warto wspomagać się nawigacją i pilnować kamiennych kopczyków, które wskazują najłatwiejszą trasę przejścia

Scafell Pike o wysokości 978 metrów nad poziomem morza to najwyższa góra Anglii, dlatego pozwala spojrzeć z góry na cały kraj. A widoki stąd są piękne, trzeba tylko trafić na pogodny dzień, jak nam się to udało. Ten sterczący w pasmie Southern Fells górski wierzchołek, w Krainie Jezior (Lake District), w hrabstwie Kumbria, stał się dla nas ważnym celem wyprawy do północnej Anglii. Zaplanowaliśmy ją wraz z zaprzyjaźnionymi blogerami, kontynuując zeszłoroczną podróż, której efektem było m.in. zdobycie Snowdonu, najwyższego szczytu Walii (1085 m n.p.m.)

Jezioro Angle Tarn
Jezioro Angle Tarn

Scafell Pike 978 m n.p.m., najwyższy szczyt w Anglii

Choć wysokość góry nie jest imponująca, wręcz przeciwnie, to nie radzę Ci jej lekceważyć. Pogoda w angielskich górach potrafi szybko i diametralnie się zmienić. A ponadto szlaki często nie należą do bardzo łatwych, a przynajmniej część z nich. Duża ilość kamieni i głazów i brak jasno wytyczonych ścieżek w niektórych fragmentach potrafią stworzyć zagrożenie i warto zachować szczególną ostrożność!

Szlak na Scafell Pike
Szlak na Scafell Pike
Kopczyki kamienne
Kopczyki kamienne
Szlak na Scafell Pike
Szlak na Scafell Pike

 

Najłatwiejszy i najkrótszy szlak na szczyt Scafell Pike z Wasdale Head

Najłatwiejsza i najkrótsza trasa na Scafell prowadzi ze wsi Wasdale Head. Wiedzie ona przez Brown Tongue. Szlak jest na tyle łatwy, że idą nim nawet dzieci i turyści z pieskami. Liczy 5 km w jedną stronę, jeśli wraca się tą samą trasą, to w sumie 10 km można pokonać spokojnie w 5 godzin. Na miejscu czeka parking. To trasa, którą wybiera większość turystów.

Nasza trasa spod Hotelu The Old Dungeon Ghyll przez przełęcz Esk House

Na wstępie powiem, że jest długa i wymagająca! Już na pierwszym etapie, planując nocleg, popełniliśmy błąd, bowiem nie mając na miejscu samochodu, zablokowaliśmy sobie dojazd do łatwiejszych szlaków na Scafell Pike, które wiodą z drugiej strony góry. Pozostały nam długie i całkiem wymagające podejścia, z ograniczeniem czasowym w postaci godzin przyjazdu i odjazdu autobusu.

Śpiąc w Ambleside, wyruszyliśmy o 9.25 autobusem do doliny Great Langdale w Parku Narodowym Lake District, by po około 30 minutach wyjść na szlak pieszy spod Hotelu The Old Dungeon Ghyll.

Hotel The Old Dungeon Ghyll
Hotel The Old Dungeon Ghyll
Great Langdale
Great Langdale
Szlak na Scafell Pike
Szlak na Scafell Pike

 

Angielskie Morskie Oko i Przełęcz Esk House

Do wyboru jest kilka szlaków, my podążyliśmy od Cumbria Way, obok Angle Tarn, swoistego angielskiego Morskiego Oka, przez przełęcz Esk House i szczyt Broad Crag Col. Przyznam, że wspinając się na głazowisko tego wierzchołka, byliśmy przekonani, że to kres naszej wędrówki i sam mości Scafell Pike. Jakie było nasze rozczarowanie, gdy z niego dostrzegliśmy całkiem jeszcze odległą, kamienną platformę pożądanego szczytu, a na niej kłębiących się turystów, wyglądających stad niczym mrówki. Czas gonił, bo nasza godzina 15.00, którą wyznaczyliśmy na czas odwrotu, by zdążyć na ostatni autobus, zbliżała się szybko i nieubłaganie.

Szlak na Scafell Pike
Szlak na Scafell Pike
Przy Angle Tarn
Przy Angle Tarn
Jezioro Angle Tarn
Jezioro Angle Tarn
Szlak na Scafell Pike
Szlak na Scafell Pike

 

Kopczyki na szlaku

Ostatkiem sił przyspieszyliśmy i weszliśmy na najtrudniejszy odcinek szlaku, pokryty wielkimi głazami. Nie oznaczony i bardzo intuicyjny. Od razu podpowiem Wam, abyście trzymali się kopczyków usypanych z kamieni. Tak turyści wyznaczają najłatwiejszą drogę przejścia. W pewnym momencie ścieżka trochę zanika i warto się nimi wspierać, by dobrze trafić na dalszy fragment drogi. Zaćmienie jakieś sprawiło, że nie zorientowaliśmy się w temacie i całkiem na dziko podeszliśmy najbardziej stromy fragment, pokonując go "na czterech", z duszą na ramieniu. Musieliśmy wspinać się po skałach i muszę przyznać, że lekko odezwał się we mnie lęk wysokości, bo fragment był szczególnie trudny. Ale jaka była satysfakcja, gdy osiągnęliśmy wierzchołek!

Co prawda nasz "wyczyn" ostygł nieco, gdy na szczycie zobaczyliśmy dzieci i psy. Cóż, oni podążali łatwiejszym szlakiem z drugiej strony. Zejście poszło już łatwiej, wzdłuż kopczyków. Pogoda jak na angielski szczyt była bardzo łaskawa i przyjemna, a po długiej wędrówce, w barze przy hotelu jeszcze przed ostatnim autobusem, padnięci, zdążyliśmy spróbować złotego napoju.

Szlak na Scafell Pike
Szlak na Scafell Pike
Pod szczytem z Przemkiem
Pod szczytem z Przemkiem
Ostatni fragment szlaku
Ostatni fragment szlaku
Pod szczytem z Grzegorzem
Pod szczytem z Grzegorzem
Szlak na Scafell Pike
Szlak na Scafell Pike

Widoki ze szlaku i szczytu

Ogromnym plusem są niekończące się horyzonty i cudne pejzaże. Tu nie ma punktów widokowych, całość stanowi jeden, wspaniały przyrodniczy obraz. Piękne, skaliste szczyty skąpane w zieleni traw, poprzecinane wartkimi strumykami, spływającymi ze zboczy. Jakże by to mogło się nie podobać? Jakby tego było mało, nasza trasa prowadziła obok malowniczego oczka wodnego. Mi przypomniało nasze Morskie Oko. Z samego szczytu też roztacza się imponująca panorama 360 stopni. To naprawdę warto zobaczyć! Wokół wznosi się wiele szczytów górskich, ale jest też widok na jezioro.

Szlak na Scafell Pike
Szlak na Scafell Pike
Szczyt Scafell Pike
Szczyt Scafell Pike
Szlak na Scafell Pike
Szlak na Scafell Pike
Szlak na Scafell Pike
Szlak na Scafell Pike

Myśliwce nad Lake District

Podchodząc na wierzchołek mieliśmy niecodzienną okazję podziwiać odrzutowce nisko pędzące nad naszymi głowami. Podobno często się tutaj pojawiają, bo to miejsce ich ćwiczeń. Myślę więc, że mknące samoloty RAFu można dopisać do listy atrakcji regionu. Były to F15 i F22.

Szlak w liczbach

Długość szlaku: 9,5 km w jedną stronę. Całość trasy dobiła do 20 km!
Czas wejścia: 3h 45 minut, z odpoczynkami i przerwami na loty dronem, całość zajęła nam około 7h

Szlak na Scafell Pike na mapie

Naszą trasę zaznaczyliśmy na mapie, aby ułatwić Ci planowanie. Jeśli nie lubisz długo wędrować, wybierz krótszy szlak z Wasdale Head, ale nasza droga na szczyt była bardzo malownicza i widokowa.

Park Narodowy Lake District, czyli Kraina Jezior

Lake District National Park powstał w 1951 roku. Chroni angielskie "naj": największe jezioro w Anglii, czyli Windermere i najwyższy szczyt, czyli Scafell Pike. Lake District nazywany Krainą Jezior to najpopularniejsze miejsce Brytyjczyków na łonie natury, chętnie wykorzystywane do aktywnego wypoczynku, nie tylko turystyki pieszej, ale i wodnej. My byliśmy tu w czasie długiego weekendu i turystów nie brakowało. Nasz szlak jednak był dużo spokojniejszy od okolicy szczytu.

Jezioro Angle Tarn
Jezioro Angle Tarn

Schodzenie ze szlaku w angielskich parkach narodowych

Muszę Wam powiedzieć, że tutaj jest troszkę inaczej niż w naszych polskich parkach narodowych. U nas można się poruszać tylko po szlaku i w ogóle nie można z nich zbaczać. Tutaj natomiast można się poruszać bardziej swobodnie, ścieżkami różnymi, można nawet nieco z nich zejść, byleby nie przeszkadzać zwierzętom i nie niszczyć roślin.
Nie ma też takich standardowych oznakowań szlaku kolorami, jak jest w Polsce.  Są tutaj ścieżki, którymi wędruje się w górach, z pewną dozą dowolności. Podobnie było rok temu na Snowdonie. Oba szczyty przywodzą nam na myśl zarazem Tatry, Bieszczady i Babią Górę!

Szlak na Scafell Pike
Szlak na Scafell Pike

Nasz film

Zapraszamy też na nasz film z Północnej Anglii. Prócz zdobycia najwyższego szczytu Anglii zobaczyliśmy wiele innych ciekawych atrakcji. Zachęcam!

Góry Wielkiej Brytanii

Trzeba przyznać, że stare i stłumione zacnym wiekiem góry Wielkiej Brytanii nie imponują wysokością. Najwyższe wierzchołki znajdziesz w Szkocji, na północy głównej wyspy. Wyrastają tam Góry Kaledońskie i Grampiany. Dominująca góra tych pierwszych to Carn Eige o wysokości 1182 m n.p.m. Granitowe masywy Grampianów są wyższe i najbardziej górujący ponad nimi Ben Nevis wznoszący się na wysokość 1345 m n.p.m. stanowi zarazem najwyższy wierzchołek wysp brytyjskich (UK).

National Three Peaks Challenge - Scafell Pike, Ben Nevis i Snowdon, czyli 3 najwyższe szczyty w każdym kraju UK

A czy wiedzieliście, że na wyspach bardzo popularny jest National Three Peaks Challenge? To niezwykle trudne wyzwanie, często obierane jako cel charytatywny. To wyprawa polegająca na tym, by zdobyć 3 najwyższe punkty w każdym kraju Wielkiej Brytanii. Są to:

  • Ben Nevis (1345 m n.p.m.) w Szkocji
  • Scafell Pike (978 m n.p.m.) w Anglii
  • Snowdon (1085 m n.p.m.) w Walii 

Zdobycie szczytów to jednak sprawa najłatwiejsza w tym wyzwaniu. Liczy się czas, bowiem wg klasycznych reguł należy to zrobić w ciągu 24 godzin, łącząc wejście na góry i dojechanie do nich samochodem. A odległość od szkockiego dominanta do walijskiego masywu to 620 km! Mniej więcej w połowie drogi jest najwyższy szczyt angielski. Tak więc cała wyprawa Three Peaks Challenge to nieco ponad 700 km w samochodzie i blisko 40 km na nogach! Oczywiście na całkiem innych zasadach, ale my mamy już 2 z tych trzech szczytów, pomału rysuje się plan zdobycia Benka do kompletu!

Szlak na Scafell Pike
Szlak na Scafell Pike
Przystanek pod hotelem
Przystanek pod hotelem

Noclegi Scafell Pike

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Szczyt Scafell Pike
Szlak na Scafell Pike
Szlak na Scafell Pike
Hotel The Old Dungeon Ghyll
Hotel The Old Dungeon Ghyll
Ekipa zdobywców
Szlak na Scafell Pike
Szlak na Scafell Pike
Szlak na Scafell Pike
Hotel The Old Dungeon Ghyll
Hotel The Old Dungeon Ghyll
(5 głosów: 9)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 9)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Anna Wszędobylska
Piękny angielski krajobraz!
Asia
Ben Nevis już za nami więc kto wie co będzie następne 😉
Grzegorz z Podróże bez ości
Podobał mi się ten szlak 🙂
Karolina z Rudeiczarne.pl
Ależ mieliście fantastyczną pogodę! 🙂
Kasia - Kasai.eu
Świetna relacja! Aż się chce ram wędrować 🙂
Przemek
Bardzo ciekawy i wymagający szlak
Asia
Gratulujemy zdobycia 😉
Przemek
Świetny szlak i wycieczka. Szczyt bardzo wymagający 🙂
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Piękny szczyt. Najlepsze jest to, że nie trzeba wchodzić na samą górę, żeby rozkoszować się widokami, bo te towarzyszą cały czas.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024