Dolina Pięciu Stawów Polskich

Dol. 5 Stawów Polskich
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.9

Dolina Pięciu Stawów to piękna dolina położona w Tatrach Wysokich między Morskim Okiem a Kozim Wierchem (2291 m n.p.m.). Jest ona wysoko wyniesiona ponad górną granicę lasu, na wysokości powyżej 1665 m n.p.m. i kryje pięć stawów dających jej nazwę.

Stawy w Dolinie Pięciu Stawów

Największy z nich to Wielki Staw o powierzchni ponad 34 ha i głębokości prawie 80 m. Pozostałe to: Przedni Staw, Mały Staw, Czarny Staw i Zadni Staw. Oprócz nich w dolinie znajduje się jeszcze szósty, niewielki staw zwany Wole Oko. Dolinę odwadnia Potok Roztoka, który spadając do Doliny Roztoki tworzy Wielką Siklawę - najpotężniejszy wodospad w Tatrach.

stawy
stawy

Najwyższe schronisko w Polsce

W Dolinie Pięciu Stawów Polskich, nad Przednim Stawem, w latach 1948-53 wybudowano schronisko góskie, na wysokości 1671 m n.p.m. i tym sposobem jest to najwyżej położone schronisko w Polsce. Zimą dojście do tego miejsca może sprawić problemy.

Dojście do Doliny Pięciu Stawów

Prócz szlaków biegnących z sąsiednich dolin przez otaczające szczyty, drogą dojścia do Doliny Pięciu Stawów jest zielony szlak prowadzący z Wodogrzmotów Mickiewicza i przez Dolinę Roztoki. Jeden z dwóch wariantów tego szlaku prowadzi przy wodospadzie Wielka Siklawa, gdzie podziwiać można 70-metrową kaskadę.

Dolina Pięciu Stawów Polskich
Dolina Pięciu Stawów Polskich

Od wiosny do jesieni, przy dobrej pogodzie warto połączyć wycieczkę nad Morskie Oko z wyprawą do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Od Morskiego Oka do Doliny Pięciu Stawów wiedzie niebieski szlak poprzez Świstówkę Roztocką. To wspaniała wyprawa na cały dzień, z pięknymi widokami!

Noclegi w Tatrach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Tatry - dolina pięciu stawów
Schr. nad Przednim Stawem
Dolina Pięciu Stawów
Stawy Polskie
Dol. 5 Stawów Polskich
Opalony Wierch ponad stawami
Dolina Pięciu Stawów Polskich w Tatrach
Dolina Pięciu Stawów Polskich w Tatrach
widok na Orlą Perć
w drodze na Zawrat
Widok na Dolinę Roztoki ze szlaku na przełęcz Krzyżne
Dolina Pięciu Stawów Polskich
(4.9 głosów: 236)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.9 głosów: 236)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Dariusz żólkowski
Dariusz żólkowski
Nigdy tu nie byłem ale mam pytanie. Wszyscy piszecie o Morskim Oko, ale cudowny Wielki Staw Polski ani nie ma opisu ani choć jednej fotografii choć to największy staw w Tatrach. Czy Pani Ani nie jest z tego powodu trochę wstydu?
Avatar użytkownika Karolina
Karolina

Według mnie jest to najpiękniejsza dolina w polskich Tatrach. Zachwyca swoim niepowtarzalnym urokiem, naturą, spokojem i widokami okolicznych szczytów. To tu można odpocząć, zrelaksować się nad stawami czy zjeść przepyszną szarlotkę w tutejszym schronisku. To miejsce do którego corocznie wracam już od kilku lat. 

Avatar użytkownika Zośka92
Zośka92

Rewelacja ! Obowiązkowo trzeba zobaczyć na własne oczy, bo żadne zdjęcie nie odwzajemni tego pięknego widoku 😉 trasa na cały dzień, męcząca ale jakże człowiek później zadowolony!

Lechna

stawy  wśród gór  , coć pięknego

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024