Wodogrzmoty Mickiewicza inaczej Wodospady Mickiewicza to malownicze wodospady w Tatrach Wysokich, tworzone przez trzy większe i kilka mniejszych kaskad. Wodospady powstały na potoku Roztoka, w Dolinie Roztoki, a potok ten wypływa z Doliny Pięciu Stawów Polskich.
Trzy większe Wodogrzmoty Mickiewicza to: Wyżni Wodogrzmot, Pośredni Wodogrzmot i Niżni Wodogrzmot. Powstały w miejscu, gdzie potok pokonuje próg skalny, którym Dolina Roztoki schodzi do Doliny Białki. Ponad Wodogrzmotami rośnie reliktowy drzewostan modrzewiowo-limbowy.
Pierwszy człon nazwy pochodzi od huku, jaki czynią spadające w dół wodospady. Zaś drugi człon powstał w 1891 roku, kiedy Towarzystwo Tatrzańskie nadało imię Adama Mickiewicza Wodogrzmotom na pamiątkę sprowadzenia rok wcześniej prochów wieszcza na Wawel.
Wodogrzmoty Mickiewicza są dostępne dla turystów, prowadzą do nich ścieżki, a ponadto znajdują się przy popularnej drodze nad Morskie Oko. Widać z niej, a dokładniej z mostu Pośredni Wodogrzmot, a poniżej mostu widoczny jest Niżni Wodospad.
Obok wodospadów z drogą Balzera nad Morskie Oko krzyżuje się zielony szlak ze schroniska Roztoka do Doliny Pięciu Stawów Polskich.
- czerwony szlak z Toporowej Cyrhli przez Psią Trawkę, Rówień Waksmundzką nad Wodogrzmoty i dalej nad Morskie Oko
- zielony szlak ze schroniska na polanie Stara Roztoka do Doliny Roztoki, a dalej do Doliny Pięciu Stawów Polskich
Zakopane to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.