49°13'56" N, 20°5'8" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Dolina Roztoki to dolina U-kształtna w Tatrach Wysokich, czyli została przekształcona przez lodowiec. Dolina Roztoki to odgałęzienie Doliny Białki oraz dolne przedłużenie Doliny Pięciu Stawów Polskich.Krajobraz Doliny Roztoki różni się od tego w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Dnem płynie tu potok Roztoka - dopływ Białki wypływający z Wielkiego Stawu Polskiego. Niedaleko tego stawu potok tworzy najwyższy wodospad w Polsce - Siklawę. Od dołu zaś dolinę ograniczają mniejsze wodospady znane jako Wodogrzmoty Mickiewicza.

spojrzenie w stronę wylotu Dol. Roztoki
spojrzenie w stronę wylotu Dol. Roztoki

Do wysokości około 1370 m n.p.m. w Dolinie Roztoki porasta las świerkowy, który wyżej przechodzi w bór limbowy z modrzewiem. To jeden z najlepiej zachowanych w Tatrach naturalnych lasów, świerki liczą tu nawet 300-400 lat! Powstał tu rezerwat ścisły - ostoja jeleni, kozic oraz niedźwiedzi.

Szlaki do Doliny Roztoki

- zielony szlak - wygodne, szerokie dojście do Końskiego Żlebu, tu szlaki się rozdwaja, szlak zielony odchodzi w prawo przez Bacową Wantę, obok Siklawy do Doliny Pięciu Stawów Polskich, zimą ten odcinek jest zamykanu ze względu na lawiny

w górnej części Dol. Roztoki
Wodogrzmoty Mickiewicza
w Dol. Roztoki


- czarny szlak - wiedzie od rozgałęzienia w lewo i prowadzi zakosami wśród kosodrzewiny do schroniska, szlak trudniejszy niż zielony i okrężny, dla doświadczonych turystów

Dol. Roztoki w górnej części Dol. Roztoki Siklawa Siklawa

Tatry noclegi

Tatry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145587 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Janusz Jankowski Zapaleniec 570 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-09-19 na

Przeszliśmy rodzinką w kierunku 5-ki ,średnia trudnoś piękne widoki.Polecam każdemu.

 

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021