Dolina Roztoki

Dolina Roztoki
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Dolina Roztoki to dolina U-kształtna w Tatrach Wysokich, czyli została przekształcona przez lodowiec. Dolina Roztoki to odgałęzienie Doliny Białki oraz dolne przedłużenie Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Krajobraz Doliny Roztoki różni się od tego w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Dnem płynie tu potok Roztoka - dopływ Białki wypływający z Wielkiego Stawu Polskiego. Niedaleko tego stawu potok tworzy najwyższy wodospad w Polsce - Siklawę. Od dołu zaś dolinę ograniczają mniejsze wodospady znane jako Wodogrzmoty Mickiewicza.

spojrzenie w stronę wylotu Dol. Roztoki
spojrzenie w stronę wylotu Dol. Roztoki

Do wysokości około 1370 m n.p.m. w Dolinie Roztoki porasta las świerkowy, który wyżej przechodzi w bór limbowy z modrzewiem. To jeden z najlepiej zachowanych w Tatrach naturalnych lasów, świerki liczą tu nawet 300-400 lat! Powstał tu rezerwat ścisły - ostoja jeleni, kozic oraz niedźwiedzi.

Szlaki do Doliny Roztoki

- zielony szlak - wygodne, szerokie dojście do Końskiego Żlebu, tu szlaki się rozdwaja, szlak zielony odchodzi w prawo przez Bacową Wantę, obok Siklawy do Doliny Pięciu Stawów Polskich, zimą ten odcinek jest zamykanu ze względu na lawiny

w górnej części Dol. Roztoki
w górnej części Dol. Roztoki

- czarny szlak - wiedzie od rozgałęzienia w lewo i prowadzi zakosami wśród kosodrzewiny do schroniska, szlak trudniejszy niż zielony i okrężny, dla doświadczonych turystów

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Noclegi w Tatrach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

Wodogrzmoty Mickiewicza
w Dol. Roztoki
Dol. Roztoki
 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

w górnej części Dol. Roztoki
Siklawa
Siklawa
(4.6 głosów: 48)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 48)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Janusz Jankowski
Janusz Jankowski

Przeszliśmy rodzinką w kierunku 5-ki ,średnia trudnoś piękne widoki.Polecam każdemu.

 

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024