Kościół Na Wodzie w Zwierzyńcu

Aktualizacja: 2023-11-08
Zwierzyniec Kościół na wodzie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Kościół Św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu na Roztoczu, nazywany Kościołem na Wodzie to niezwykle efektowna, barokowa świątynia, stojąca na wyspie stawu kościelnego. Do świątyni można dotrzeć poprzez romantyczny most.

Kościół Na Wodzie w Zwierzyńcu wzniesiono w latach 1741-47, z fundacji Tomasza i Teresy z Michowskich Zamoyskich, wg projektu Columbaniego. Jest to świątynia murowana, z mansardowym dachem i barokowym wystrojem wnętrza.

Zwierzyniec Kościół na wodzie
Zwierzyniec Kościół na wodzie

Początkowo kościół używany był jako kaplica, z czasem jednak dobudowano boczne skrzydła. Budowla zasługuje na uwagę m.in. ze względu na późnobarokową architekturę oraz XVIII-wieczne polichromie autorstwa Łukasza Smuglewicza.

Kult MB Częstochowskiej

Dla ludu ogromne znaczenie ma uznawany za cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej, ufundowany przez ordynatową Różę Zamoyską w 1907 roku. Znajduje się on w ołtarzu głównym świątyni. Przy kościele na wodzie odnaleźć też można XVIII-wieczny cmentarz, stare, cenne drzewa, staw oraz malownicze wysepki.

Zwierzyniec Kościół na wodzie
Zwierzyniec Kościół na wodzie

Informacje praktyczne

Kościół Na Wodzie
ul. Ordynacji Zamojskiej, Zwierzyniec

Noclegi w Zwierzyńcu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Zwierzyniec Kościół na wodzie
Staw Kościelny
Staw Kościelny
Zwierzyniec
Zwierzyniec Kościół na wodzie
(4.3 głosów: 74)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 74)
Twoja ocena jest dla nas ważna
KrysTa
W skrócie : jednonawowy barok. Kościół z połowy XVIII wieku, wybudowany pośrodku stawu przez Zamoyskich dla których była to kaplica rodzinna - pałacowa. Jak przystało na barok, kościół ma bardzo bogaty wystrój. Wzrok przykuwają zwłaszcza piękne polichromie zdobiące nie tylko ściany, ale i sklepienie.
Avatar użytkownika Ewelina
Ewelina

piękne miejsce, wiosną możemy poczuć się jak w bajce 🙂

Avatar użytkownika kasia ejsmont
kasia ejsmont

A jak byliśmy w maju 2014 to oczywiście trafiliśmy na renont i cała fasada zasłonieta jakąś płachtą.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024