Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Rynek w Zamościu

Aktualizacja: 2023-11-08
Rynek Wielki w Zamościu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Rynek Wielki w Zamościu to jeden z największych i najbardziej niesamowitych XVI-wiecznych placów w Europie. Jak przystało na miasto idealne, Rynek ma wymiary 100 x 100 m. Pośrodku każdej pierzei odchodzi ulica, a dodatkowo wychodzą one z naroży. Przy trzech pierzejach - południowej, wschodniej i zachodniej stoi po 8 pięknych kamienic. Północna pierzeja liczy 6 kamienic, ponieważ miejsce 2 pozostałych zajmuje okazały Ratusz. 

Na parterze kamienic widnieją arkadowe podcienia. Wiele domów zachowało tu renesansowe portale, drewniane stropy i polichromie. Rynek w Zamościu wraz z całym Starym Miastem został wpisany na listę Unesco.

Rynek Wielki w Zamościu
Rynek Wielki w Zamościu

Ratusz w Zamościu

Z całej zabudowy rynkowej na plan pierwszy wysuwa się zamojski Ratusz, którego wieża wspina się na wysokość 52 m. Dodatkowo wzrok przykuwają misterne schody, prowadzące do wejścia głównego.

Właśnie przed tymi oświetlonymi schodami w czerwcowe i lipcowe wieczory ożywa Zamojskie Lato Teatralne i odgrywane są przedstawienia.

A wiesz, czemu Ratusz nie stoi pośrodku Rynku ani nawet pośrodku pierzei? W ten sposób chciano przy projektowaniu miasta zaznaczyć, że to nie burmistrz ani rada miejska tutaj pracujący są w mieście najważniejsi. A jego właściciel - ordynat Zamoyski, rezydujący w pobliskim pałacu.

Rynek Wielki w Zamościu
Rynek Wielki w Zamościu

Kamienice Ormiańskie

Każda z kamienic rynkowych ma swoją bogatą i ciekawą historię. Cztery z nich - tzw. kamienice ormiańskie kryją w swych wnętrzach Muzeum Zamojskie. To najpiękniejsze kamienice na tym głównym placu. Kolorowe, bogato zdobione, z attykami. 

Najbliżej ratusza znajduje się zielona kamienica Wilczkowska, która należała do rajcy Jana Wilczka. Druga z kamienic - żółta, zwana Rudomiczowską, należała do prawnika, medyka i pisarza, a przy tym profesora Akademii Zamojskiej - Bazylego Rudomicza. Kolejna, czerwona to bardzo bogato dekorowana kamienica Pod Aniołem, a czwarta z nich to kamienica Pod Małżeństwem, gdyż na fasadzie widać płaskorzeźbą kobiety i mężczyzny. Nazywana jest też Szafirową od koloru fasady. Najmniejsza, złota to kamieniczka Pod Madonną, z racji płaskorzeźby.

Rynek Wielki w Zamościu
Rynek Wielki w Zamościu

Jedną z najstarszych kamienic w mieście jest Kamienica Morandowska, stojąca przy pierzei południowej. Zaprojektował ją dla swej rodziny sam Bernardo Morando. Włoski architekt, który zaplanował całe miasto idealne dla Jana Zamoyskiego. Stała się ona wzorem dla innych domów w Zamościu.

Informacje praktyczne

Rynek Wielki
Zamość

Noclegi w Zamościu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.7 głosów: 150)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 150)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika tomtur
tomtur
Rynek zamojski jest autentycznie piękny i urokliwy. Będąc na Roztoczu w 2019 r. planowałem ponownie podjechać do Zamościa ale nie udało się. Wy tego błedu nie popełniajcie.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024