Rynek w Toruniu

Zdjęcia (8)

Rynek w Toruniu to najstarsza część miasta. Już w XIII wieku na placu o wymiarach 109 x 104 m powstały sukiennice, ławy chlebowe, waga miejska, sąd i wieża rynkowa. Później plac ten był systematycznie zabudowywany. W 2004 roku zakończono remont nawierzchni Rynku oraz nieco go uporządkowano, dzięki czemu obecnie prezentuje się wspaniale, z cudnymi zabytkami architektury. Rynek wraz z całym Starym Miastem wpisany jest na listę Unesco.Ratusz w Toruniu

Ze względów historycznych i architektonicznych na uwagę z pewnością zasługują tu Ratusz Staromiejski oraz kamienice mieszczańskie. Ratusz to piękna budowla, która została wtopiona w dawną gotycką wieżę. Ogrom budowli robi niemałe wrażenie. W jego wnętrzach mieści się Muzeum Okręgowe.

Kamienica Pod Gwiazdą (Rynek 35) to jedna z najładniejszych kamienic toruńskich, powstała w średniowieczu, a obecnie reprezentuje barok. Fasada bogato zdobiona jest dekoracją ornamentową wykonaną w stiuku. Na jej szczycie znajduje się ośmioramienna gwiazda, której budynek zawdzięcza swą nazwę. We wnętrzu znajduje się piękna dębowa klatka schodowa spiralna z postacią rzymskiej bogini oraz lwem trzymającym tarczę z datą przebudowy - 1697 rok. Obecnie w kamienicy mieści się pierwsze w Polsce Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu.Dwór Artusa (Rynek 6) stojący w południowej pierzei Rynku pochodzi z 1891 roku. Został zbudowany w stylu neorenesansowym na miejscu dawnego Dworu Artusa, w którym podpisano II pokój toruński. W ostatnich latach Dwór Artusa w Toruniu przeszedł remont, dzięki czemu wielka sala koncertowa i balowa oraz pozostałe pomieszczenia zyskały dawny wygląd. Dziś budynek jest siedzibą Centrum Kultury Dwór Artusa.

Pałac Meisnera (Rynek 7) to dawny pałac burmistrza toruńskiego i burgrabiego królewskiego Jakuba Meisnera. Zbudowano go w 1739 roku w stylu późnego baroku, a przebudowano na klasycystyczny pod koniec XIX wieku. Należał on do najwspanialszych XVIII-wiecznych pałaców toruńskich.

W Kamienicy pod numerem 33 w roku 1755 urodził się Samuel Thomas Soemmerring - syn lekarza toruńskiego. Był on największym anatomem ówczesnych czasów i po Mikołaju Koperniku jest najwybitniejszym synem Torunia.

Hotel Pod Trzema Koronami (Rynek 21) - kamienica należy do najstarszych zajazdów w mieście, choć niestety utraciła gotycki charakter podczas wielu przebudów. W 1697 roku przebywała tu królowa Maria - wdowa po królu Janie III Sobieskim. Był tu również car Piotr Wielki z synem Aleksym, przyjmowani przez króla Augusta II Mocnego. Obecny budynek o fasadzie neoklasycystycznej powrócił do dawnych właścicieli - braci Piotra i Jerzego Ruszkowskich.

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: