53°50'40" N
22°59'27" E
Podlaskie
2015-08-27 12:55:24
120m npm
Perełka
Zdjęcia (11)

Najbardziej znanym zabytkiem Augustowa leżącego na Pojezierzu Suwalskim, a przy tym wspaniałą atrakcją jest Kanał Augustowski. Kandyduje on do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.Kanał Augustowski ma długość 101 km (80 km w Polsce i 21 km na Białorusi) i łączy dorzecza Wisły oraz Niemna. Różnica poziomów zwierciadła wody uregulowana została poprzez budowę 18 śluz i 29 upustów. Połączenie Wisły i Niemna pozwoliło ominąć Prusy, które podczas zaborów zamknęły Polakom dostęp do swych portów bałtyckich.

Rejsy po kanale

Dziś Kanał ten wraz z augustowskimi jeziorami oraz Jeziorem Czarną Hańczą tworzy atrakcyjny szlak wodny, po którym organizowane są rejsy przez Żeglugę Augustowską. Po Kanale Augustowskim pływał nawet Papież Św. Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Ojczyzny. Niezwykłą atrakcją jest przepłynięcie tej wodnej arterii kajakiem, kanoe, łodzią rybacką czy też motorówką. Ale już samo podziwianie działania śluz jest bardzo ciekawe i pozwala docenić unikatowość tego obiektu.Zwiedzanie kanału

Kanał Augustowski zwiedzić też można samochodem. Drogi asfaltowe i żwirowe prowadzą nieopodal jego brzegów, tak więc łatwo dotrzeć do zabytkowych i ciekawych śluz: Augustów, Przewięź, Paniewo, Perkuć, Sosnówek, Tartak i Kudrynki. Na piechurów i rowerzystów czeka znakowany szlak zielony, który biegnie nad samym brzegiem Kanału z Augustowa do Mikaszówki (39,4 km).

Kanał Augustowski
ul. 29 Listopada, Augustów
Siedziba Żeglugi Augustowskiej
ul. 29 Listopada, Augustów

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Bociani domek

Powiązane miejsca

Komentarze

2016-08-03 10:00:50

Bardzo dawno temu miałem okazję płynąć kanałem. Nie wiele z tego pamiętam. Było by fajnie znowu odbyć taki rejs.

2016-08-03 09:41:51

Mordęga dla kajakarzy. Monotonny, prosty jak w mordę strzelił, krajobraz przez wiele kilometrów. Choć oczywiście dla samego transportu śluzą warto się tam pojawić na kajaku.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: