Kalwaria w Kalwarii Zebrzydowskiej

Kalwaria Zebrzydowska
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Dróżki Kalwaryjskie

W małopolskiej miejscowości o nazwie Kalwaria Zebrzydowska odwiedzić warto słynną w całej Polsce kalwarię - historyczną Drogę Bolesną z wytyczonymi dróżkami i kaplicami, będącą swoistą kopią świętego miejsca w Jerozolimie. Zebrzydowska kalwaria jest położona obok Sanktuarium Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej i jest jego integralną częścią. Dróżki kalwaryjskie to około 6 km ścieżek wkomponowanych w piękny, beskidzki krajobraz, a przy nich stanęły barokowe i manierystyczne kapliczki. To nie tylko bardzo popularne miejsce pątnicze w Polsce, skłaniające do refleksji i modlitwy, ale też unikatowy, wspaniały kompleks krajobrazowo-architektoniczny, cenny w skali europejskiej. Dróżki kalwaryjskie w Kalwarii Zebrzydowskiej ulokowały się na stokach góry Lanckorońskiej (530 m n.p.m.) i góry Żar (527 m n.p.m.), 35 km od Krakowa i 14 km od Wadowic.

Historia Kalwarii

Początki Kalwarii sięgają 1600 roku, kiedy Mikołaj Zebrzydowski - wojewoda krakowski, wzniósł na górze Żarek, w masywie Żaru, pierwszą kaplicę Ukrzyżowania Pana Jezusa według modelu jerozolimskiej kaplicy Świętego Krzyża, przywiezionego z Jerozolimy przez Hieronima Strzałę, dworzanina zamku lanckorońskiego. Wkrótce Mikołaj Zebrzydowski postanowił wznieść kaplicę Grobu Chrystusa, również według modelu jerozolimskiej kaplicy Grobu Pańskiego, a później stanęły tu stacje Męki Pańskiej. Kaplice powstały w latach 1605-17, a okoliczne wzgórza, które Zebrzydowskiemu przypominały ukształtowanie Jerozolimy, nazwał tamtymi nazwami - Wzgórze Żarek to Golgota, wzniesienie pod Lanckoroną to Góra Oliwna, pagórek przy Kaplicy Dom Kajfasza to Góra Syjon, wzniesienie pod Ratusz Piłata - Góra Moriah, zaś rzekę Skawinkę nazwano Cedronem.

Kalwaria Zebrzydowska
Kalwaria Zebrzydowska

Misterium Męki Pańskiej

Każdego roku przybywa do Kalwarii Zebrzydowskiej ponad milion pielgrzymów. Najwięcej pątników bywa tu w okresie Wielkanocnym, kiedy podczas Wielkiego Tygodnia odbywa się tutaj, właśnie na kalwaryjskich ścieżkach Misterium Męki Pańskiej. Również w sierpniu podczas święta Maryjnego pielgrzymów nigdy nie brakuje. Pielgrzymował tu często Jan Paweł II, najpierw jako dziecko ze swym ojcem, później jako ksiądz i ostatecznie jako papież Polak, a dziś Święty. To Maryję z Kalwarii Zebrzydowskiej przedstawił mu ojciec jako Matkę, po przedwczesnej śmierci matki Lolka.

Informacje praktyczne

Kalwaria
ul. Bernardyńska i inne, Kalwaria Zebrzydowska

Kalwaria Zebrzydowska
Kalwaria Zebrzydowska

Noclegi w Kalwarii Zebrzydowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Kalwaria Zebrzydowska
Kalwaria Zebrzydowska
Kalwaria Zebrzydowska
(5 głosów: 4)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 4)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024