Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kalwaria w Kalwarii Zebrzydowskiej

Kalwaria w Kalwarii Zebrzydowskiej

Dróżki Kalwaryjskie

W małopolskiej miejscowości o nazwie Kalwaria Zebrzydowska odwiedzić warto słynną w całej Polsce kalwarię - historyczną Drogę Bolesną z wytyczonymi dróżkami i kaplicami, będącą swoistą kopią świętego miejsca w Jerozolimie. Zebrzydowska kalwaria jest położona obok Sanktuarium Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej i jest jego integralną częścią. Dróżki kalwaryjskie to około 6 km ścieżek wkomponowanych w piękny, beskidzki krajobraz, a przy nich stanęły barokowe i manierystyczne kapliczki. To nie tylko bardzo popularne miejsce pątnicze w Polsce, skłaniające do refleksji i modlitwy, ale też unikatowy, wspaniały kompleks krajobrazowo-architektoniczny, cenny w skali europejskiej. Dróżki kalwaryjskie w Kalwarii Zebrzydowskiej ulokowały się na stokach góry Lanckorońskiej (530 m n.p.m.) i góry Żar (527 m n.p.m.), 35 km od Krakowa i 14 km od Wadowic.Historia Kalwarii

Początki Kalwarii sięgają 1600 roku, kiedy Mikołaj Zebrzydowski - wojewoda krakowski, wzniósł na górze Żarek, w masywie Żaru, pierwszą kaplicę Ukrzyżowania Pana Jezusa według modelu jerozolimskiej kaplicy Świętego Krzyża, przywiezionego z Jerozolimy przez Hieronima Strzałę, dworzanina zamku lanckorońskiego. Wkrótce Mikołaj Zebrzydowski postanowił wznieść kaplicę Grobu Chrystusa, również według modelu jerozolimskiej kaplicy Grobu Pańskiego, a później stanęły tu stacje Męki Pańskiej. Kaplice powstały w latach 1605-17, a okoliczne wzgórza, które Zebrzydowskiemu przypominały ukształtowanie Jerozolimy, nazwał tamtymi nazwami - Wzgórze Żarek to Golgota, wzniesienie pod Lanckoroną to Góra Oliwna, pagórek przy Kaplicy Dom Kajfasza to Góra Syjon, wzniesienie pod Ratusz Piłata - Góra Moriah, zaś rzekę Skawinkę nazwano Cedronem.

Kalwaria Zebrzydowska
Kalwaria Zebrzydowska

Misterium Męki Pańskiej

Każdego roku przybywa do Kalwarii Zebrzydowskiej ponad milion pielgrzymów. Najwięcej pątników bywa tu w okresie Wielkanocnym, kiedy podczas Wielkiego Tygodnia odbywa się tutaj, właśnie na kalwaryjskich ścieżkach Misterium Męki Pańskiej. Również w sierpniu podczas święta Maryjnego pielgrzymów nigdy nie brakuje. Pielgrzymował tu często Jan Paweł II, najpierw jako dziecko ze swym ojcem, później jako ksiądz i ostatecznie jako papież Polak, a dziś Święty. To Maryję z Kalwarii Zebrzydowskiej przedstawił mu ojciec jako Matkę, po przedwczesnej śmierci matki Lolka.

Kalwaria Zebrzydowska Kalwaria Zebrzydowska Kalwaria Zebrzydowska Kalwaria Zebrzydowska

Kalwaria Zebrzydowska noclegi

Kalwaria Zebrzydowska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136145 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020