Geościeżka Dawna Kopalnia Babina w Łęknicy

Geościeżka Dawna Kopalnia Babina
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Geopark Łuk Mużakowa

Ścieżka Geoturystyczna Dawna Kopalnia Babina w Łęknicy to niewątpliwy "must be" każdego krajtrotera przemierzającego polskie szlaki turystyczne. Jest ona elementem Światowego Geoparku "Łuk Mużakowa" znajdującego się na Liście Unesco. Na terenie chroniącym morenę czołową po skandynawskim lodowcu zachowało się sporo antropogenicznych jeziorek, niezwykle pięknych i barwnych za sprawą płytko zalegających kopalin, które były tutaj eksploatowane.

Geościeżka Dawna Kopalnia Babina
Geościeżka Dawna Kopalnia Babina

Kolorowe jeziorka na Geościeżce

Dziś to antropogeniczne pojezierze czyli powstałe w wyniku działalności człowieka stanowi prawdziwy cud, z kwaśnymi wodami mieniącymi się różnymi kolorami. Węgiel brunatny pomalował wody na kolor brunatny i czerwony, iły i gliny na zielenie, szmaragdy i turkusy, zaś piaski szklarskie na błękity. Na terenie całego Geoparku Łuku Mużakowa odnaleźć można blisko 350 kolorowych jezior, zaś po stronie polskiej występuje około 110 takich cudnych kolorowych zbiorników.

Geościeżka Dawna Kopalnia Babina
Geościeżka Dawna Kopalnia Babina

Jak dojechać do Geościeżki Dawna Kopalnia Babina

Część polskich kolorowych jeziorek zobaczysz właśnie spacerując wygodną i utwardzoną ścieżką Dawna Kopalnia Babina poprowadzoną między Łęknicą i Nowymi Czaplami. Jej długość to około 5 km. Na jej trasę prowadzą 3 wielkie drewniane bramy, na początku przy parkingach i w środkowej części trasy. W pobliżu tej ostatniej stanęła wysoka wieża widokowa, która pozwala podziwiać największe tu jezioro Afryka. Nazwa powstała od jego kształtu, ponieważ przypomina on ten kontynent. Na trasie czekają też ławki i miejsca piknikowe.

Wieża widokowa na geościeżce
Wieża widokowa na geościeżce

Naprawdę warto odwiedzić to miejsce. Bezpłatne parkingi znajdują się w miejscowościach Łęknica (jeden parking) oraz Nowe Czaple (dwa parkingi), mapki można dostać w informacji turystycznej w Łęknicy, koło Parku Mużakowskiego, który też koniecznie trzeba odwiedzić. Ścieżkę można pokonywać pieszo albo rowerami, spokojnie przejedziesz również wózkiem, bo my w ten sposób transportowaliśmy naszą najmłodszą córkę 🙂 Śnieżną zimą to idealne miejsce na biegówki.

Zobacz nasze zestawienie: Gdzie na Majówkę w Polsce? Pomysły na majowe wycieczki jednodniowe i weekendowe

Geościeżka Dawna Kopalnia Babina
Geościeżka Dawna Kopalnia Babina

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Bilety: wstęp bezpłatny
Parkingi znajdują się w miejscowościach Łęknica (jeden parking) oraz Nowe Czaple (dwa parkingi)

Geościeżka Dawna Kopalnia Babina
Łęknica, zjazd z ul. Leśnej
Nowe Czaple, zjazd z drogi 350
Informacje o ścieżce

Noclegi w Łęknicy

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Geościeżka Dawna Kopalnia Babina
Geościeżka Dawna Kopalnia Babina
Geościeżka Dawna Kopalnia Babina
Geościeżka Dawna Kopalnia Babina
Geościeżka Dawna Kopalnia Babina
Geościeżka Dawna Kopalnia Babina
Nowe Czaple - geościeżka
(5 głosów: 9)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 9)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Jacek
Polecam na spacer , początek trasy z parkingu przed brama do dawnej kopalni. Po drodze mijamy kilka jeziorek o zróżnicowanych kolorach. Po pewnym czasie docieramy do głównej atrakcji jeziora z wieżą widokową. Zwiedzanie najlepiej zaplanować w słoneczna pogodę, ponieważ tylko wtedy można zobaczyć pełna gamę kolorów. Na wizytę należy przeznaczyć 3 do 4 godzin .
sylwerg
Polecam każdemu , wieża widokowa z dwiema platformami i kolorowe jeziorka . Najlepiej zwiedzać na rowerze .
Avatar użytkownika Sylvester
Sylvester
Trasa fantastyczna , jeziorka robią niesamowite wrażenie. Bardzo dobre przygotowanie miejsc widokowych pod turystów w różnym wieku . Dobrze oznakowane. Jedyny minus to zamknięta wieża widokowa , więc na pewno wrócę jak otworzą.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024