Geościeżka Dawna Kopalnia Babina w Łęknicy

Geościeżka Dawna Kopalnia Babina w Łęknicy

Geościeżka Dawna Kopalnia Babina
Łęknica, zjazd z ul. Leśnej
Nowe Czaple, zjazd z drogi 350
Informacje o ścieżce

51°32'32" N, 14°46'29" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Geopark Łuk Mużakowa

Ścieżka Geoturystyczna Dawna Kopalnia Babina w Łęknicy to niewątpliwy "must be" każdego krajtrotera przemierzającego polskie szlaki turystyczne. Jest ona elementem Światowego Geoparku "Łuk Mużakowa" znajdującego się na Liście Unesco. Na terenie chroniącym morenę czołową po skandynawskim lodowcu zachowało się sporo antropogenicznych jeziorek, niezwykle pięknych i barwnych za sprawą płytko zalegających kopalin, które były tutaj eksploatowane.Kolorowe jeziorka

Dziś to antropogeniczne pojezierze czyli powstałe w wyniku działalności człowieka stanowi prawdziwy cud, z kwaśnymi wodami mieniącymi się różnymi kolorami. Węgiel brunatny pomalował wody na kolor brunatny i czerwony, iły i gliny na zielenie, szmaragdy i turkusy, zaś piaski szklarskie na błękity. Na terenie całego Geoparku Łuku Mużakowa odnaleźć można blisko 350 kolorowych jezior, zaś po stronie polskiej występuje około 110 takich cudnych kolorowych zbiorników.

Geościeżka Dawna Kopalnia Babina
Geościeżka Dawna Kopalnia Babina

Jak dojechać do ścieżki

Część polskich kolorowych jeziorek zobaczysz właśnie spacerując wygodną i utwardzoną ścieżką Dawna Kopalnia Babina poprowadzoną między Łęknicą i Nowymi Czaplami. Jej długość to około 5 km. Na jej trasę prowadzą 3 wielkie drewniane bramy, na początku przy parkingach i w środkowej części trasy. W pobliżu tej ostatniej stanęła wysoka wieża widokowa, która pozwala podziwiać największe tu jezioro Afryka. Nazwa powstała od jego kształtu, ponieważ przypomina on ten kontynent. Na trasie czekają też ławki i miejsca piknikowe.

Naprawdę warto odwiedzić to miejsce. Bezpłatne parkingi znajdują się w miejscowościach Łęknica (jeden parking) oraz Nowe Czaple (dwa parkingi), mapki można dostać w informacji turystycznej w Łęknicy, koło Parku Mużakowskiego, który też koniecznie trzeba odwiedzić. Ścieżkę można pokonywać pieszo albo rowerami, spokojnie przejedziesz również wózkiem, bo my w ten sposób transportowaliśmy naszą najmłodszą córkę 🙂 Śnieżną zimą to idealne miejsce na biegówki.

Geościeżka w Łęknicy
Geościeżka w Łęknicy
Geościeżka Dawna Kopalnia Babina


Geościeżka Dawna Kopalnia Babina Geościeżka Dawna Kopalnia Babina Geościeżka Dawna Kopalnia Babina Geościeżka Dawna Kopalnia Babina Geościeżka Dawna Kopalnia Babina Geościeżka Dawna Kopalnia Babina Geościeżka Dawna Kopalnia Babina Geościeżka Dawna Kopalnia Babina Geościeżka Dawna Kopalnia Babina Geościeżka Dawna Kopalnia Babina Nowe Czaple - geościeżka

Łęknica noclegi

Łęknica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149528 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Sylvester Domator 19 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-06-06 na
Trasa fantastyczna , jeziorka robią niesamowite wrażenie. Bardzo dobre przygotowanie miejsc widokowych pod turystów w różnym wieku . Dobrze oznakowane. Jedyny minus to zamknięta wieża widokowa , więc na pewno wrócę jak otworzą.
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021