Geościeżka w Łęknicy, Anna Piernikarczyk

Ścieżka Geoturystyczna Dawna Kopalnia Babina w Łęknicy to niewątpliwy "must be" każdego krajtrotera przemierzającego polskie szlaki turystyczne. Jest ona elementem Geoparku "Łuk Mużakowa" znajdującego się na Liście Unesco. Na terenie chroniącym morenę czołową po skandynawskim lodowcu zachowało się sporo antropogenicznych jeziorek, niezwykle pięknych i barwnych za sprawą płytko zalegających kopalin, które były tutaj eksploatowane. Dziś to antropogeniczne pojezierze czyli powstałe w wyniku działalności człowieka stanowi prawdziwy cud, z kwaśnymi wodami mieniącymi się różnymi kolorami. Węgiel brunatny pomalował wody na kolor brunatny i czerwony, iły i gliny na zielenie, szmaragdy i turkusy, zaś piaski szklarskie na błękity.

Po stronie polskiej występuje około 100 takich jeziorek, najlepiej je oglądać właśnie spacerując wygodną i utwardzoną ścieżką Kopalnia Babina poprowadzoną między Łęknicą i Nowymi Czaplami. Jej długość to około 5 km. Na jej trasę prowadzą 3 wielkie drewniane bramy, na początku przy parkingach i w środkowej części trasy. W pobliżu tej ostatniej stanęła wysoka wieża widokowa, która pozwala podziwiać największe tu jezioro Afryka. Nazwa powstała od jego kształtu, ponieważ przypomina on ten kontynent.

Naprawdę warto odwiedzić to miejsce. Parkingi znajdują się w miejscowościach Łęknica oraz Nowe Czaple, mapki można dostać w informacji turystycznej w Łęknicy, koło Parku Mużakowskiego, który też koniecznie trzeba odwiedzić.
Ścieżka Geoturystyczna Dawna Kopalnia Babina
Łęknica, zjazd z ul. Leśnej
Nowe Czaple, zjazd z drogi 350
Informacje o ścieżceAnna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

51°32'34" N, 14°46'27" E
Lubuskie
2019-07-25
2020-01-28 13:46

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą