Zamek w Żarach

Zamek w Żarach

(4 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kompleks zamkowo-pałacowy w Żarach to ogromny gmach stojący w centrum miejscowości, niedaleko Rynku. Była to zapewne można i wielce okazała rezydencja podnosząca znacząco rangę tego miasta, dziś jednak kolos budzi mieszane uczucia, bowiem zły stan murów nieco przeraża i budzi smutek. Pięknie byłoby cieszyć nim oko, jak pobliskim pałacem w Żaganiu, jednak nie ma na to na razie szans. Co prawda pozostaje w rękach prywatnych, ale trudno sobie wyobrazić, by w ciągu najbliższych lat udało się przywrócić dawny blask tej wielkiej rezydencji. 

A znamienite rody niegdyś tu mieszkały. Początki zamku wiążą się najpewniej z Czechem Albrechtem Dewinem, który już w XIII wieku wystawił tu swą rycerską siedzibę, znacznie rozbudowaną po 1355 roku przez śląsko-łużycki ród Bibersteinów. Wtedy też dostawiono gotycką wieżę widoczną do dziś. Po długich rządach tej rodziny nastała era Promnitzów na zamku. Pierwszy przedstawiciel rodu - Baltazar, nabył majątek w 1558 roku i od razu przekształcił twierdzę w renesansową rezydencję. Jakby tego było mało, w kolejnych wiekach jego potomkowie obok czworobocznej warowni wystawili okazały pałac, z którego urządzili sobie reprezentacyjną, główną siedzibę rodową. To wtedy u Promnitzów przez parę lat gościł słynny niemiecki kompozytor Telemann, jeszcze jako młodzieniec upiększał oprawę nabożeństw, komponował i kierował kapelą dworską. To właśnie z tego powodu dziś na rynku żarskim stoi ławeczka Telemanna, upamiętniająca lokalną działalność najwybitniejszego niemieckiego kompozytora XVIII wieku, obok Bacha.

Kompleks zamkowo-pałacowy w Żarach
Kompleks zamkowo-pałacowy w Żarach


XIX wiek był dużo smutniejszy dla zamku, opuszczony przez właścicieli, stał się gmachem więziennym. Odtąd już było tylko gorzej, po wojnie jeszcze na chwilę kompleks był siedzibą urzędu, ale gdy ten przeniósł się do ratusza, nic nie uchroniło budowli przed dewastacją. Przyczynili się do tego sami mieszkańcy miasta, jak i czas nie szczędzący nikogo i niczego. I tak kompleks dzisiaj trwa w ruinie, niedostępny dla turystów, czekając na lepsze czasy.

Zespół zamkowo-pałacowy
ul. Zamkowa, Żary

Żary zamek
Żary zamek

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Żary noclegi

Żary to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Żary zamek
Kompleks zamkowo-pałacowy w Żarach
Pałac w Żarach
Żary
Normalna
gotyckie zamki
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023