Żary
Zamki
gotyckie, zamki
Normalna
Lubuskie
2019-10-04
2020-01-28 13:46
51°38'24" N, 15°8'31" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Kompleks zamkowo-pałacowy w Żarach to ogromny gmach stojący w centrum miejscowości, niedaleko Rynku. Była to zapewne można i wielce okazała rezydencja podnosząca znacząco rangę tego miasta, dziś jednak kolos budzi mieszane uczucia, bowiem zły stan murów nieco przeraża i budzi smutek. Pięknie byłoby cieszyć nim oko, jak pobliskim pałacem w Żaganiu, jednak nie ma na to na razie szans. Co prawda pozostaje w rękach prywatnych, ale trudno sobie wyobrazić, by w ciągu najbliższych lat udało się przywrócić dawny blask tej wielkiej rezydencji. A znamienite rody niegdyś tu mieszkały. Początki zamku wiążą się najpewniej z Czechem Albrechtem Dewinem, który już w XIII wieku wystawił tu swą rycerską siedzibę, znacznie rozbudowaną po 1355 roku przez śląsko-łużycki ród Bibersteinów. Wtedy też dostawiono gotycką wieżę widoczną do dziś. Po długich rządach tej rodziny nastała era Promnitzów na zamku. Pierwszy przedstawiciel rodu - Baltazar, nabył majątek w 1558 roku i od razu przekształcił twierdzę w renesansową rezydencję. Jakby tego było mało, w kolejnych wiekach jego potomkowie obok czworobocznej warowni wystawili okazały pałac, z którego urządzili sobie reprezentacyjną, główną siedzibę rodową. To wtedy u Promnitzów przez parę lat gościł słynny niemiecki kompozytor Telemann, jeszcze jako młodzieniec upiększał oprawę nabożeństw, komponował i kierował kapelą dworską. To właśnie z tego powodu dziś na rynku żarskim stoi ławeczka Telemanna, upamiętniająca lokalną działalność najwybitniejszego niemieckiego kompozytora XVIII wieku, obok Bacha.

Kompleks zamkowo-pałacowy w Żarach
Kompleks zamkowo-pałacowy w Żarach

XIX wiek był dużo smutniejszy dla zamku, opuszczony przez właścicieli, stał się gmachem więziennym. Odtąd już było tylko gorzej, po wojnie jeszcze na chwilę kompleks był siedzibą urzędu, ale gdy ten przeniósł się do ratusza, nic nie uchroniło budowli przed dewastacją. Przyczynili się do tego sami mieszkańcy miasta, jak i czas nie szczędzący nikogo i niczego. I tak kompleks dzisiaj trwa w ruinie, niedostępny dla turystów, czekając na lepsze czasy.

Zespół zamkowo-pałacowy
ul. Zamkowa, Żary

Żary zamek
Żary zamek
Kompleks zamkowo-pałacowy w Żarach


Pałac w Żarach

Żary noclegi

Żary to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021