Ławeczka Telemanna w Żarach

Ławeczka Telemanna w Żarach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Ławeczka Georga Philippa Telemanna w Żarach stanęła w 2010 roku, w centralnej części Rynku, przy fontannie i Ratuszu. Mieszkańcy i turyści chętnie przysiadają przy postaci, jak to zwykle bywa z modnymi ostatnio pomnikami w postaci uroczych ławeczek. A postać nie byle jaka, tak jak miejsce, w którym została upamiętniona!

Georg Philipp Telemann to genialny, niemiecki kompozytor okresu baroku, obok Bacha najwybitniejszy przedstawiciel swych czasów czyli XVIII wieku. A dlaczego znalazł się na żarskim rynku? Tak się złożyło, że ten wybitny multiinstrumentalista przez kilka lat gościł w żarskim pałacu, na prośbę jego właściciela - hrabiego Erdmanna II von Promnitza. W latach 1704-08 młody Telemann kierował nadworną kapelą, grał na organach na nabożeństwach i komponował. Postać Telemanna na ławeczce gra na skrzypcach, bo mimo tego, że podobno matka w dzieciństwie wyrzuciła mu wszystkie instrumenty, on jednak wspaniale grał nie tylko na fortepianie, ale i innych instrumentach. Ławeczka powstała z okazji 750-lecia istnienia miasta Żary, w ramach projektu "Telemann w Żarach".

Ławeczka Telemanna
Rynek, Żary

Noclegi w Żarach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 1)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024