Ławeczka Georga Philippa Telemanna w Żarach stanęła w 2010 roku, w centralnej części Rynku, przy fontannie i Ratuszu. Mieszkańcy i turyści chętnie przysiadają przy postaci, jak to zwykle bywa z modnymi ostatnio pomnikami w postaci uroczych ławeczek. A postać nie byle jaka, tak jak miejsce, w którym została upamiętniona!



Georg Philipp Telemann to genialny, niemiecki kompozytor okresu baroku, obok Bacha najwybitniejszy przedstawiciel swych czasów czyli XVIII wieku. A dlaczego znalazł się na żarskim rynku? Tak się złożyło, że ten wybitny multiinstrumentalista przez kilka lat gościł w żarskim pałacu, na prośbę jego właściciela - hrabiego Erdmanna II von Promnitza. W latach 1704-08 młody Telemann kierował nadworną kapelą, grał na organach na nabożeństwach i komponował. 

Postać Telemanna na ławeczce gra na skrzypcach, bo mimo tego, że podobno matka w dzieciństwie wyrzuciła mu wszystkie instrumenty, on jednak wspaniale grał nie tylko na fortepianie, ale i innych instrumentach. Ławeczka powstała z okazji 750-lecia istnienia miasta Żary, w ramach projektu "Telemann w Żarach".

Ławeczka Telemanna
Rynek, Żary



Żary noclegi

Żary to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145375 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021