Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Kolorowe Jeziorka Mużaków

Kolorowe Jeziorka Mużaków

(5 głosów: 6)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Światowy Geopark Łuk Mużakowa

Jest takie cudowne miejsce w Polsce, położone na granicy z Niemcami, które polecam odwiedzić każdemu. Choć wpisane w 2015 roku na Listę Unesco i uznane w świecie naukowym, nadal bardzo mało popularne wśród turystów, nie wiem dlaczego. Mówię o Światowym Geoparku Łuk Mużakowa przy miejscowości Łęknica, gdzie odnaleźć można m.in. przepiękne, kolorowe jeziorka wyglądające niczym z bajki.Kolorowe Jeziorka Mużaków
Kolorowe Jeziorka Mużaków

Niemal każde jeziorko ma inną barwę, co pozwala wpaść w zachwyt nawet dorosłym, nie mówiąc o dzieciach. Przeszłość geologiczna tego miejsca wiąże się najpierw z lodowcem, a potem z górnictwem i działalnością wydobywczą węgla brunatnego, stąd unikatowe kolorki wody, pochodzące od zróżnicowanych złóż. To  największe w Polsce „pojezierze antropogeniczne” kryjące około 110 zbiorników pokopalnianych o różnym składzie chemiczny, a co za tym idzie, innej barwie. Na całym Łuku Mużakowa, wraz ze stroną niemiecką tych jezior jest blisko 350! To największe skupisko kolorowych jezior w Europie.

Kolorowe Jeziorka Mużaków
Kolorowe Jeziorka Mużaków

Geościeżka Dawna Kopalnia Babina

Niezależnie od procesu powstania, miejsce to pozostaje śliczne i warto wpisać je na swoją turystyczną mapę Polski. Część jezior poznasz wędrując dobrze przygotowaną ścieżką "Dawna Kopalnia Babina" na terenie Geoparku Łuk Mużakowa. Jeziorek jest sporo, nie każde ma tu swoją nazwę, ale każde ma swój urok.Przy ścieżce zobaczysz tylko kilka jeziorek, pozostałe usiane są po okolicy, warto również do nich dotrzeć 🙂  Trzeba tylko uważać na dzieci czy pieska, bo woda w tych zbiornikach może być niebezpieczna, z racji odmiennych składów chemicznych.

Kolorowe Jeziorka Mużaków
Kolorowe Jeziorka Mużaków

Jezioro Afryka

Największe przy ścieżce i najpopularniejsze zarazem jest Jezioro Afryka, które mieni się kolorami rdzy i czerwieni, kiedy inne bardziej wpadają w turkusy, lazury i pstre zielenie. Afryka ma też wyjątkowe brzegi, z kopułami niczym wygasłe wulkany. Można poznawać je ze ścieżki, z plaży, kładki drewnianej, a nawet wysokiej wieży widokowej, stojącej u brzegu jeziora, z której pięknie widać charakterystyczny półwysep "grzbiet słonia", który wziął nazwę od swego unikalnego kształtu. Zaś kształt samego zbiornika przyczynił się do powstania jego nazwy, bowiem przypomina kształt kontynentu afrykańskiego.Kolorowe Jeziorka Mużaków - Jezioro Afryka
Kolorowe Jeziorka Mużaków - Jezioro Afryka

Poszukiwać kolorowych jeziorek na Łuku Mużakowa można pieszo albo z siodełka roweru, a na ścieżkę wejdziesz poprzez bramy przy parkingach w Nowych Czaplach lub w Łęknicy. Zwiedzanie jest bezpłatne, parkingi również.

Wieża widokowa Mużaków
Wieża widokowa Mużaków

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: darmowe parkingi są przy bramach prowadzących na ścieżkę, w Łęknicy i Nowych Czaplach
Ścieżka w suche dni z powodzeniem nadaje się dla wózków, to również idealne miejsce na rower

Adres

Kolorowe Jeziorka
Geopark Łuk Mużakowa
Łęknica, Nowe Czaple

GPS: 51°32'27N, 14°46'30E

Kolorowe Jeziorka Mużaków na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Łęknicy wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Łęknica noclegi

Łęknica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Kolorowe Jeziorka Mużaków
Kolorowe Jeziorka Mużaków
Jezioro Afryka
Kolorowe Jeziorka Mużaków
Kolorowe Jeziorka Mużaków
51°32'27N, 14°46'30E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

sylwerg
Fantastyczne miejsce zarówno na spacer jak i na przejażdżkę rowerem . Widoki z wieży niesamowite .

Kolorowe Jeziorka Mużaków na blogu

Top 10 niecodziennych atrakcji w Polsce! Ciekawe osobliwości przyrodnicze.

Otaczająca nas przyroda jest wspaniała i choć sporo turystów lubi zamki czy parki rozrywki, zawsze znajdą się miłośnicy atrakcji stworzonych właśnie przez naturę, szczególnie gdy stanowią one jakieś niecodzienne osobliwości przyrodnicze, przez co budzą zachwyt i naszą ciekawość. W Polsce nie brakuje takich unikalnych miejsc, sprawdź nasze propozycje!

05 marzec 2020 11:34
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021