Kolorowe Jeziorka Mużaków
Światowy Geopark Łuk Mużakowa
Jest takie cudowne miejsce w Polsce, położone na granicy z Niemcami, które polecam odwiedzić każdemu. Choć wpisane w 2015 roku na Listę Unesco i uznane w świecie naukowym, nadal bardzo mało popularne wśród turystów, nie wiem dlaczego. Mówię o Światowym Geoparku Łuk Mużakowa przy miejscowości Łęknica, gdzie odnaleźć można m.in. przepiękne, kolorowe jeziorka wyglądające niczym z bajki.
Niemal każde jeziorko ma inną barwę, co pozwala wpaść w zachwyt nawet dorosłym, nie mówiąc o dzieciach. Przeszłość geologiczna tego miejsca wiąże się najpierw z lodowcem, a potem z górnictwem i działalnością wydobywczą węgla brunatnego, stąd unikatowe kolorki wody, pochodzące od zróżnicowanych złóż. To największe w Polsce „pojezierze antropogeniczne” kryjące około 110 zbiorników pokopalnianych o różnym składzie chemiczny, a co za tym idzie, innej barwie. Na całym Łuku Mużakowa, wraz ze stroną niemiecką tych jezior jest blisko 350! To największe skupisko kolorowych jezior w Europie.
Geościeżka Dawna Kopalnia Babina
Niezależnie od procesu powstania, miejsce to pozostaje śliczne i warto wpisać je na swoją turystyczną mapę Polski. Część jezior poznasz wędrując dobrze przygotowaną ścieżką "Dawna Kopalnia Babina" na terenie Geoparku Łuk Mużakowa. Jeziorek jest sporo, nie każde ma tu swoją nazwę, ale każde ma swój urok.
Przy ścieżce zobaczysz tylko kilka jeziorek, pozostałe usiane są po okolicy, warto również do nich dotrzeć 🙂 Trzeba tylko uważać na dzieci czy pieska, bo woda w tych zbiornikach może być niebezpieczna, z racji odmiennych składów chemicznych.
Jezioro Afryka
Największe przy ścieżce i najpopularniejsze zarazem jest Jezioro Afryka, które mieni się kolorami rdzy i czerwieni, kiedy inne bardziej wpadają w turkusy, lazury i pstre zielenie. Afryka ma też wyjątkowe brzegi, z kopułami niczym wygasłe wulkany. Można poznawać je ze ścieżki, z plaży, kładki drewnianej, a nawet wysokiej wieży widokowej, stojącej u brzegu jeziora, z której pięknie widać charakterystyczny półwysep "grzbiet słonia", który wziął nazwę od swego unikalnego kształtu. Zaś kształt samego zbiornika przyczynił się do powstania jego nazwy, bowiem przypomina kształt kontynentu afrykańskiego.
Poszukiwać kolorowych jeziorek na Łuku Mużakowa można pieszo albo z siodełka roweru, a na ścieżkę wejdziesz poprzez bramy przy parkingach w Nowych Czaplach lub w Łęknicy. Zwiedzanie jest bezpłatne, parkingi również.
Informacje praktyczne
Cały rok całą dobę
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: darmowe parkingi są przy bramach prowadzących na ścieżkę, w Łęknicy i Nowych Czaplach
Ścieżka w suche dni z powodzeniem nadaje się dla wózków, to również idealne miejsce na rower
Kolorowe Jeziorka
Geopark Łuk Mużakowa
Łęknica, Nowe Czaple
Noclegi w Łęknicy
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Geopark Łuk Mużakowa, odległość: 0 km
- Geościeżka Dawna Kopalnia Babina w Łęknicy, odległość: 0.1 km
- Park Mużakowski Unesco, odległość: 3.2 km
- Zamek Bad Muskau, odległość: 3.7 km
- Skansen Łużycki Buczyny, odległość: 7.1 km
- Wieża Bismarcka w Żarach, odległość: 25.5 km
- Wieża widokowa Promnitza w Żarach, odległość: 25.6 km
- Zamek w Żarach, odległość: 27.6 km
- Rynek w Żarach, odległość: 27.7 km
- Fara w Żarach, odległość: 27.8 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!