Kolorowe Jeziorka
Geopark Łuk Mużakowa
Łęknica, Nowe Czaple

51°32'27" N, 14°46'30" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Światowy Geopark Łuk Mużakowa

Jest takie cudowne miejsce w Polsce, położone na granicy z Niemcami, które polecam odwiedzić każdemu. Choć wpisane w 2015 roku na Listę Unesco i uznane w świecie naukowym, nadal bardzo mało popularne wśród turystów, nie wiem dlaczego. Mówię o Światowym Geoparku Łuk Mużakowa przy miejscowości Łęknica, gdzie odnaleźć można m.in. przepiękne, kolorowe jeziorka wyglądające niczym z bajki.Niemal każde jeziorko ma inną barwę, co pozwala wpaść w zachwyt nawet dorosłym, nie mówiąc o dzieciach. Przeszłość geologiczna tego miejsca wiąże się najpierw z lodowcem, a potem z górnictwem i działalnością wydobywczą węgla brunatnego, stąd unikatowe kolorki wody, pochodzące od zróżnicowanych złóż. To  największe w Polsce „pojezierze antropogeniczne” kryjące około 110 zbiorników pokopalnianych o różnym składzie chemiczny, a co za tym idzie, innej barwie. Na całym Łuku Mużakowa, wraz ze stroną niemiecką tych jezior jest blisko 350! To największe skupisko kolorowych jezior w Europie.

Kolorowe Jeziorka Mużaków
Kolorowe Jeziorka Mużaków

Geościeżka Dawna Kopalnia Babina

Niezależnie od procesu powstania, miejsce to pozostaje śliczne i warto wpisać je na swoją turystyczną mapę Polski. Część jezior poznasz wędrując dobrze przygotowaną ścieżką "Dawna Kopalnia Babina" na terenie Geoparku Łuk Mużakowa. Jeziorek jest sporo, nie każde ma tu swoją nazwę, ale każde ma swój urok.

Przy ścieżce zobaczysz tylko kilka jeziorek, pozostałe usiane są po okolicy, warto również do nich dotrzeć 🙂  Trzeba tylko uważać na dzieci czy pieska, bo woda w tych zbiornikach może być niebezpieczna, z racji odmiennych składów chemicznych.

Jezioro Afryka
Kolorowe Jeziorka Mużaków
Kolorowe Jeziorka Mużaków


Jezioro Afryka

Największe przy ścieżce i najpopularniejsze zarazem jest Jezioro Afryka, które mieni się kolorami rdzy i czerwieni, kiedy inne bardziej wpadają w turkusy, lazury i pstre zielenie. Afryka ma też wyjątkowe brzegi, z kopułami niczym wygasłe wulkany.

Można poznawać je ze ścieżki, z plaży, kładki drewnianej, a nawet wysokiej wieży widokowej, stojącej u brzegu jeziora, z której pięknie widać charakterystyczny półwysep "grzbiet słonia", który wziął nazwę od swego unikalnego kształtu. Zaś kształt samego zbiornika przyczynił się do powstania jego nazwy, bowiem przypomina kształt kontynentu afrykańskiego.

Kolorowe Jeziorka Mużaków
Kolorowe Jeziorka Mużaków


Poszukiwać kolorowych jeziorek na Łuku Mużakowa można pieszo albo z siodełka roweru, a na ścieżkę wejdziesz poprzez bramy przy parkingach w Nowych Czaplach lub w Łęknicy. Zwiedzanie jest bezpłatne, parkingi również.

Kolorowe Jeziorka Mużaków Kolorowe Jeziorka Mużaków Wieża widokowa Mużaków Kolorowe Jeziorka Mużaków Kolorowe Jeziorka Mużaków

Łęknica noclegi

Łęknica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1144872 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021