Kolorowe Jeziorka Mużaków

Kolorowe Jeziorka Mużaków
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Światowy Geopark Łuk Mużakowa

Jest takie cudowne miejsce w Polsce, położone na granicy z Niemcami, które polecam odwiedzić każdemu. Choć wpisane w 2015 roku na Listę Unesco i uznane w świecie naukowym, nadal bardzo mało popularne wśród turystów, nie wiem dlaczego. Mówię o Światowym Geoparku Łuk Mużakowa przy miejscowości Łęknica, gdzie odnaleźć można m.in. przepiękne, kolorowe jeziorka wyglądające niczym z bajki.

Kolorowe Jeziorka Mużaków
Kolorowe Jeziorka Mużaków

Niemal każde jeziorko ma inną barwę, co pozwala wpaść w zachwyt nawet dorosłym, nie mówiąc o dzieciach. Przeszłość geologiczna tego miejsca wiąże się najpierw z lodowcem, a potem z górnictwem i działalnością wydobywczą węgla brunatnego, stąd unikatowe kolorki wody, pochodzące od zróżnicowanych złóż. To  największe w Polsce „pojezierze antropogeniczne” kryjące około 110 zbiorników pokopalnianych o różnym składzie chemiczny, a co za tym idzie, innej barwie. Na całym Łuku Mużakowa, wraz ze stroną niemiecką tych jezior jest blisko 350! To największe skupisko kolorowych jezior w Europie.

Kolorowe Jeziorka Mużaków
Kolorowe Jeziorka Mużaków

Geościeżka Dawna Kopalnia Babina

Niezależnie od procesu powstania, miejsce to pozostaje śliczne i warto wpisać je na swoją turystyczną mapę Polski. Część jezior poznasz wędrując dobrze przygotowaną ścieżką "Dawna Kopalnia Babina" na terenie Geoparku Łuk Mużakowa. Jeziorek jest sporo, nie każde ma tu swoją nazwę, ale każde ma swój urok.

Przy ścieżce zobaczysz tylko kilka jeziorek, pozostałe usiane są po okolicy, warto również do nich dotrzeć 🙂  Trzeba tylko uważać na dzieci czy pieska, bo woda w tych zbiornikach może być niebezpieczna, z racji odmiennych składów chemicznych.

Kolorowe Jeziorka Mużaków
Kolorowe Jeziorka Mużaków

Jezioro Afryka

Największe przy ścieżce i najpopularniejsze zarazem jest Jezioro Afryka, które mieni się kolorami rdzy i czerwieni, kiedy inne bardziej wpadają w turkusy, lazury i pstre zielenie. Afryka ma też wyjątkowe brzegi, z kopułami niczym wygasłe wulkany. Można poznawać je ze ścieżki, z plaży, kładki drewnianej, a nawet wysokiej wieży widokowej, stojącej u brzegu jeziora, z której pięknie widać charakterystyczny półwysep "grzbiet słonia", który wziął nazwę od swego unikalnego kształtu. Zaś kształt samego zbiornika przyczynił się do powstania jego nazwy, bowiem przypomina kształt kontynentu afrykańskiego.

Kolorowe Jeziorka Mużaków - Jezioro Afryka
Kolorowe Jeziorka Mużaków - Jezioro Afryka

Poszukiwać kolorowych jeziorek na Łuku Mużakowa można pieszo albo z siodełka roweru, a na ścieżkę wejdziesz poprzez bramy przy parkingach w Nowych Czaplach lub w Łęknicy. Zwiedzanie jest bezpłatne, parkingi również.

Wieża widokowa Mużaków
Wieża widokowa Mużaków

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: darmowe parkingi są przy bramach prowadzących na ścieżkę, w Łęknicy i Nowych Czaplach
Ścieżka w suche dni z powodzeniem nadaje się dla wózków, to również idealne miejsce na rower

Kolorowe Jeziorka
Geopark Łuk Mużakowa
Łęknica, Nowe Czaple

Noclegi w Łęknicy

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Kolorowe Jeziorka Mużaków
Kolorowe Jeziorka Mużaków
Jezioro Afryka
Kolorowe Jeziorka Mużaków
Kolorowe Jeziorka Mużaków
(5 głosów: 6)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 6)
Twoja ocena jest dla nas ważna
sylwerg
Fantastyczne miejsce zarówno na spacer jak i na przejażdżkę rowerem . Widoki z wieży niesamowite .
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024