Nowy Targ. Atrakcje, które warto zwiedzić

Nowy Targ
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1

Nowy Targ to stolica Podhala w województwie małopolskim, przepięknie położona na wprost Zakopanego i wspaniałych Tatr, które przy dobrej widoczności widać stąd jak na dłoni. Nowy Targ leży na skrzyżowaniu tras nr 47 (zakopianka), nr 49 i nr 957.

Jarmarki w Nowym Targu

"Miasto", bo tak nazywany jest Nowy Targ przez Górali, od wieków słynie z handlu i rzemiosła, a szczególnie z wyrobu kożuchów i butów. Ostatnimi czasy znaczny rozgłos zyskały tutejsze jarmarki czwartkowe, które odbywają się także w soboty a nawet niedziele. Dziś to już nie tylko targowica podhalańskich Górali, ale wielki plac handlowy również dla przybyszów zza granicy. Jarmarki odbywają się placu targowym na osiedlu Bereki niedaleko Alei Tysiąclecia.

Rynek w Nowym Targu
Rynek w Nowym Targu

Zabytki w Nowym Targu

Nowy Targ kryje piękne zabytki, jak choćby kościół Św. Katarzyny (ul. Kościelna 1) z pięknymi ogrodami, położony nad Czarnym Dunajcem. Jego początki sięgają początku XIV wieku, kiedy powstała tu drewniana świątynia, a niedługo potem Kazimierz Wielki ufundował nowy kościół z murowanym prezbiterium poświęcony patronce miasta - św. Katarzynie Aleksandryjskiej. W obecnym kościele można znaleźć datę fundacji 1346. Kościół udostępniony jest dla turystów, a latem odbywają się tu koncerty organowe.

W północnej części Nowego Targu, na wzgórzu cmentarnym stoi natomiast drewniany kościółek Św. Anny. Prawdopodobnie powstał w XV wieku, choć być można znacznie wcześniej istniała juz tu świątynia. Wspaniały kościółek modrzewiowy leży na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej i w sezonie turystycznym udostępniony jest do zwiedzania (w piątki i soboty).

Największy kościół w Nowym Targu a i na całym Podhalu to kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa (al. Tysiąclecia 39) nazywany "nowym". Powstał w połowie XX wieku i kryje monumentalny ołtarz przedstawiający Ostatnią Wieczerzę. Wykonanał go krakowski rzeźbiarz Mieczysław Stobierske w pińczowskim marmurze.

Atrakcje w Nowym Targu

Nowy Targ oferuje coś więcej, niż tylko murowane pamiątki historii. Na Rynku w Ratuszu odwiedzić można Muzeum Podhalańskie z lokalną sztuką i historią regionu. W mieście wytyczono szereg tras rowerowych, oprowadzających po najciekawszych miejscach tego wspaniałego miasta, a na Dunajcu przepływającym przez Nowy Targ organizuje się niezapomniane spływy kajakowe.

Nowy Targ Ratusz
Nowy Targ Stary Kościół

Na wyciągnięcie dłoni mamy Gorce z Gorczańskim Parkiem Narodowym zapraszające do wędrówek po znakowanych szlakach turystycznych. Dużą atrakcją jest tutaj Kaplica Papieska na Polanie Rusnakowej leżąca przy żótym szlaku. W sezonie turystycznym w niedziele odprawiane są w niej msze święte.

Narciarstwo w Nowym Targu

Zimą natomiast w Nowym Targu działają wyciągi narciarskie - Zadział i Długa Polana, gdzie amatorzy białego szaleństwa szusują do późnych godzin wieczornych. Miejsce to jest przeznaczone do rekreacyjnej jazdy, głównie rodzinnej. Dostępne są też trasy narciarstwa biegowego nad Białym Dunajcem. Co roku na nowotarskim lotnisku i okolicznych terenach odbywa się Bieg Podhalański im. Jana Pawła II.

Nowy Targ
Nowy Targ

A gdy mimo wszystko braknie atakcji, to naprawdę bliziutko stąd do innych ciekawych miejscowości Podhala (Ludźmierz, Łopuszna czy Dębno), nad Zalew Czorsztyński, w Pieniny, nie wspominając już o Tatrach. Tak więc nie zwlekaj, tylko przybywaj do Nowego Targu...

Oficjalna strona Nowego Targu

Nowy Targ nowy kościół
Nowy Targ nowy kościół

Noclegi w Nowym Targu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Brama Kościelna w Nowym Targu
Rynek w Nowym Targu
Rynek - pomnik Orkana w Nowym Targu
(4.1 głosów: 88)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.1 głosów: 88)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024