Puławy najlepsze atrakcje. Pałac Czartoryskich, Świątynia Sybilli i park.

Anna Piernikarczyk
Puławy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Puławy to miasto historyczne w województwie lubelskim, malowniczo położone nad Wisłą. Pomiędzy Lublinem i Radomiem, niedaleko Kazimierza Dolnego. Ze względu na rozwój kulturalny Puławy zyskały miano Polskich Aten. To tutaj powstało pierwsze muzeum w Polsce. Do dziś to ciekawe miejsce przyciąga turystów.

"Ojczyzno! Nie mogłam Cię obronić, niech Cię przynajmniej uwiecznię"
Tak o Rzeczypospolitej pisała Izabela Czartoryska. Puławy więc na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy zaborcy podzielili się Polską, stały się ostoją polskości. Księżna zaczęła u siebie gromadzić pamiątki i relikwie po polskich władcach i bohaterach. Nie mogliśmy więc pominąć Puław podczas naszej obecności w tych rejonach.

Puławy
Puławy

Atrakcje w Puławach

W mieście zobaczysz kilka ciekawych atrakcji turystycznych. Mimo to miejsce pozostaje wciąż nie zadeptane i spokojne, idealne na spacery w bliskości natury. Największą atrakcją Puław jest czartoryski pałac z ciekawym Muzeum we wnętrzach.

1. Pałac Czartoryskich w Puławach

Pałac to wspaniała budowla, udostępniona dla turystów odpłatnie. We wnętrzu mieści się muzeum, w którym prezentowane są narodowe pamiątki i inne wystawy. Jeśli wsłuchać się w te treści, to są przejmujące. Samo wnętrze rezydencji już sprawia spore wrażenie, szczególnie klatka schodowa jest okazała. Interesujący jest cały zespół pałacowo-parkowy, z otaczającym parkiem krajobrazowym. Ten zabytkowy park dostępny jest bezpłatnie. Bilet do pałacu natomiast pozwala też zwiedzić Świątynię Sybilli, Domek Gotycki i Domek Żółty.

 
Pałac, ul. Czartoryskich
Puławy
Puławy
Pałac w Puławach
Pałac w Puławach
Pałac w Puławach
Pałac w Puławach

2. Świątynia Sybilli

Piękna budowla powstała w kształcie rotundy z kolumnami. Jest wzorowana na antycznych obiektach. Stoi w parku pałacowym i stanowi najpopularniejszy i najpiękniejszy obok pałacu obiekt w kompleksie. To tutaj Izabela zgromadziła pamiątki narodowe i tak powstało pierwsze muzeum na ziemiach polskich. Odwiedzając pałac czytaliśmy o tym i nawet usłyszeliśmy w filmie.

Rozczarowaliśmy się, gdy weszliśmy do unikalnej, pięknej świątyni. Bo próżno dziś tu owych pamiątek szukać. Na miejscu powiedziano nam, że zbiory zostały rozkradzione w czasie wojny. W Internecie przeczytaliśmy, że są częściowo prezentowane w innych muzeach. Tutaj natomiast jest pusto. Rodzi to smutek, za to sam obiekt zdecydowanie też wart jest uwagi.

Puławy Świątynia Sybilli
Puławy Świątynia Sybilli
Puławy Świątynia Sybilli
Puławy Świątynia Sybilli

3. Domek Gotycki

Domek Gotycki z kolumienkami w parku to tak naprawdę domek neogotycki. Nazywany jednak gotyckim, z powodu jego niewielkich rozmiarów. Ta ciekawa budowla z czerwonej cegły została zbudowana w latach 1801-09. Projektował ją Piotr Aigner. Co ciekawe, to swoiste lapidarium, bo w mury wbudowano fragmenty starych zamków czy kościołów, przywiezione z Włoch, Hiszpanii oraz historycznych miejsc w Polsce, np. z Rzymu czy Gostynina. Zgromadziła je księżna Izabela Czartoryska. Rosjanie później je zniszczyli, ale część wróciło na swoje miejsce.

Na tablicach z marmuru ponad dawnym wejściem widnieją napisy: fragment Eneidy Wergiliusza i wiersz Delille'a. Izabela umieściła też tutaj uratowane przed dewastacją słynne Głowy wawelskie, ale te najpierw pojechały do Rosji, a stamtąd wróciły do Krakowa. Dziś mieści się tu wystawa w ramach Muzeum Czartoryskich w Puławach (ten sam bilet co pałac).

Puławy Domek Gotycki
Puławy Domek Gotycki
Puławy Domek Gotycki
Puławy Domek Gotycki

4. Schody Angielskie

Ciekawa konstrukcja ceglana zagubiona w parku Czartoryskich, obok Domku Żółtego. Szczęśliwie wypatrzyliśmy ją wśród zieleni, bo to zaułek niecodzienny. Bardzo romantyczne i klimatyczne miejsce.

Puławy schody angielskie
Puławy schody angielskie

5. Park Pałacowy w Puławach

To piękny, rozległy park w stylu angielskim. Miejscami przypomina bardziej las niż park. Wśród drzew skryły się zabytki - budowle i rzeźby. Park otwarty jest dla turystów od świtu do zmierzchu, bezpłatnie. W Parku pałacowym urocza jest też Łacha Wiślana - klimatyczne starorzecze, wzdłuż którego prowadzi trakt spacerowy i ścieżka rowerowa. Śliczne miejsce na zachód słońca.

 
Park, ul. Czartoryskich
Puławy park
Puławy park
Puławy park
Puławy park

6. Domek Żółty w parku

Dom ten zwany również Aleksandryjskim wybudowano w latach 1801-05 dla cara Aleksandra I. Mieszkał on tutaj podczas jego wizyt w Puławach. Później mieszkali tu inni goście, m.in. przełożona Instytutu Wychowania Panien - Anastazja Zenaida Groten czy ksiądz prawosławny posługujący w cerkwi Opieki Matki Boskiej. W Domku Żółtym dostępna jest dziś wystawa w ramach tego samego biletu co pałac. Opowiada o historii Puław, szczególnie tej najmłodszej.

 
Domek Żółty, ul. Czartoryskich 8B
Puławy
Puławy

7. Brama rzymska

Ciekawostką jest, że brama ta powstała na wzór Łuku Tytusa w Rzymie. Miało to miejsce w 1829 roku i od początku stanowiła trwałą ruinę. Za czasów Czartoryskich aż do dziś stanowi jedno z wejść do parku. Znajduje się niedaleko mostku nad ulicą Głęboką. Dojdziesz tu aleją spod Domu Gotyckiego.

 
Brama Rzymska, ul. Głęboka 9

8. Kościół Wniebowzięcia NMP w Puławach

Kościół powstał w 1803 roku jako klasycystyczna kaplica przy rodowej rezydencji Czartoryskich. Fundatorem świątyni był książę Adam Kazimierz Czartoryski, a projektem zajął się polski architekt Piotr Aigner. Od 1919 roku jest to samodzielna parafia w Puławach. Do dziś budowla zachowała charakterystyczną kolumnadę.

 
Kościół Wniebowzięcia NMP, ul. Aignera 1
Kościół w Puławach
Kościół w Puławach

9. Kościół Św. Józefa

Dzisiejsza, murowana świątynia powstała w latach 1725-28 wg projektu Franciszka Magiera, z fundacji Elżbiety Sieniawskiej. Parafię erygowano wcześniej, bo w 1676 roku, a już od 1601 roku grzebano tu zmarłych przy drewnianej kaplicy. Była to wówczas samodzielna miejscowość Włostowice.

 
Kościół Św. Józefa, ul. Włostowicka 61

10. Las Odkrywców w Ułężu

Niecodzienny park rozrywki, swoisty plac zabaw, ale ogromny i drewniany, całkowicie naturalny, położony w lesie, z wieloma ciekawostkami do odkrycia i ciekawą plażą nad stawem.

Las Odkrywców
Las Odkrywców

Puławy - mapa atrakcji turystycznych

Poniżej znajdziesz mapę z atrakcjami Puław. Gromadzą się one głównie w parku pałacowym, dlatego też spacerując po nim, zobaczysz niemal wszystkie z nich. Samochód można zostawić naprzeciw bramy pałacowej. Jest tam bezpłatny parking przy ulicy.

Nasz film

W wyniku naszej wizyty w Puławach zrobiliśmy film pokazujący najpiękniejsze atrakcje tego uroczego miasta. Zobacz pałac i park naszymi oczami.

Puławy - dojazd

Od wschodu przebiega droga ekspresowa S17, która łączy Warszawę z Lublinem, więc samochodem z tych miejscowości dostaniesz się tutaj najłatwiej (45 minut z Lublina i 90 minut ze stolicy). Od północy Puławy oblewa krótki odcinek drogi S12. Droga ma prowadzić do Piotrkowa Trybunalskiego i gdy będzie gotowa, znacznie przyspieszy podróż z zachodnich kierunków, jednak zanim to się stanie, może bardziej się opłacać, przyjechać tutaj od strony Warszawy czy Lublina niż krajowymi i wojewódzkimi drogami po zachodniej stronie Puław.

Pociągiem można tutaj dostać się z Lublina czy Warszawy. To w zasadzie jedyne obsługiwane kierunki. Dworzec PKP jest jednak dość znacznie oddalony od puławskiego pałacu - 2,5 km. Czeka Cię więc półgodzinny spacer lub przejażdżka autobusem linii nr 1 (najszybciej, choć i tak około 20 minut z dojściem do i z przystanków).

Pałac w Puławach
Pałac w Puławach

Puławy - noclegi

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Chcesz rozszerzyć swoje zwiedzanie o kolejne ciekawe miejsca? W promieniu 50 kilometrów znajdziesz inne miejscowości i regiony, które są warte odwiedzenia. Oto nasze propozycje na dalsze odkrycia!

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Puławy pałac
Puławy
Puławy park
Puławy Domek Żółty
Pałac w Puławach
Pałac w Puławach
Pałac w Puławach
Pałac w Puławach
Puławy Świątynia Sybilli
Puławy Świątynia Sybilli
Puławy Domek Gotycki
Widok na park krajobrazowy
Puławy
Puławy
Kościół Wniebowzięcia NMP
Puławy IT
Puławy
Las Odkrywców
(4.3 głosów: 113)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie