Puławy najlepsze atrakcje. Pałac Czartoryskich, Świątynia Sybilli i park.
Puławy to miasto historyczne w województwie lubelskim, malowniczo położone nad Wisłą. Pomiędzy Lublinem i Radomiem, niedaleko Kazimierza Dolnego. Ze względu na rozwój kulturalny Puławy zyskały miano Polskich Aten. To tutaj powstało pierwsze muzeum w Polsce. Do dziś to ciekawe miejsce przyciąga turystów.
"Ojczyzno! Nie mogłam Cię obronić, niech Cię przynajmniej uwiecznię"
Tak o Rzeczypospolitej pisała Izabela Czartoryska. Puławy więc na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy zaborcy podzielili się Polską, stały się ostoją polskości. Księżna zaczęła u siebie gromadzić pamiątki i relikwie po polskich władcach i bohaterach. Nie mogliśmy więc pominąć Puław podczas naszej obecności w tych rejonach.
Atrakcje w Puławach
W mieście zobaczysz kilka ciekawych atrakcji turystycznych. Mimo to miejsce pozostaje wciąż nie zadeptane i spokojne, idealne na spacery w bliskości natury. Największą atrakcją Puław jest czartoryski pałac z ciekawym Muzeum we wnętrzach.
1. Pałac Czartoryskich w Puławach
Pałac to wspaniała budowla, udostępniona dla turystów odpłatnie. We wnętrzu mieści się muzeum, w którym prezentowane są narodowe pamiątki i inne wystawy. Jeśli wsłuchać się w te treści, to są przejmujące. Samo wnętrze rezydencji już sprawia spore wrażenie, szczególnie klatka schodowa jest okazała. Interesujący jest cały zespół pałacowo-parkowy, z otaczającym parkiem krajobrazowym. Ten zabytkowy park dostępny jest bezpłatnie. Bilet do pałacu natomiast pozwala też zwiedzić Świątynię Sybilli, Domek Gotycki i Domek Żółty.
2. Świątynia Sybilli
Piękna budowla powstała w kształcie rotundy z kolumnami. Jest wzorowana na antycznych obiektach. Stoi w parku pałacowym i stanowi najpopularniejszy i najpiękniejszy obok pałacu obiekt w kompleksie. To tutaj Izabela zgromadziła pamiątki narodowe i tak powstało pierwsze muzeum na ziemiach polskich. Odwiedzając pałac czytaliśmy o tym i nawet usłyszeliśmy w filmie.
Rozczarowaliśmy się, gdy weszliśmy do unikalnej, pięknej świątyni. Bo próżno dziś tu owych pamiątek szukać. Na miejscu powiedziano nam, że zbiory zostały rozkradzione w czasie wojny. W Internecie przeczytaliśmy, że są częściowo prezentowane w innych muzeach. Tutaj natomiast jest pusto. Rodzi to smutek, za to sam obiekt zdecydowanie też wart jest uwagi.
3. Domek Gotycki
Domek Gotycki z kolumienkami w parku to tak naprawdę domek neogotycki. Nazywany jednak gotyckim, z powodu jego niewielkich rozmiarów. Ta ciekawa budowla z czerwonej cegły została zbudowana w latach 1801-09. Projektował ją Piotr Aigner. Co ciekawe, to swoiste lapidarium, bo w mury wbudowano fragmenty starych zamków czy kościołów, przywiezione z Włoch, Hiszpanii oraz historycznych miejsc w Polsce, np. z Rzymu czy Gostynina. Zgromadziła je księżna Izabela Czartoryska. Rosjanie później je zniszczyli, ale część wróciło na swoje miejsce.
Na tablicach z marmuru ponad dawnym wejściem widnieją napisy: fragment Eneidy Wergiliusza i wiersz Delille'a. Izabela umieściła też tutaj uratowane przed dewastacją słynne Głowy wawelskie, ale te najpierw pojechały do Rosji, a stamtąd wróciły do Krakowa. Dziś mieści się tu wystawa w ramach Muzeum Czartoryskich w Puławach (ten sam bilet co pałac).
4. Schody Angielskie
Ciekawa konstrukcja ceglana zagubiona w parku Czartoryskich, obok Domku Żółtego. Szczęśliwie wypatrzyliśmy ją wśród zieleni, bo to zaułek niecodzienny. Bardzo romantyczne i klimatyczne miejsce.
5. Park Pałacowy w Puławach
To piękny, rozległy park w stylu angielskim. Miejscami przypomina bardziej las niż park. Wśród drzew skryły się zabytki - budowle i rzeźby. Park otwarty jest dla turystów od świtu do zmierzchu, bezpłatnie. W Parku pałacowym urocza jest też Łacha Wiślana - klimatyczne starorzecze, wzdłuż którego prowadzi trakt spacerowy i ścieżka rowerowa. Śliczne miejsce na zachód słońca.
6. Domek Żółty w parku
Dom ten zwany również Aleksandryjskim wybudowano w latach 1801-05 dla cara Aleksandra I. Mieszkał on tutaj podczas jego wizyt w Puławach. Później mieszkali tu inni goście, m.in. przełożona Instytutu Wychowania Panien - Anastazja Zenaida Groten czy ksiądz prawosławny posługujący w cerkwi Opieki Matki Boskiej. W Domku Żółtym dostępna jest dziś wystawa w ramach tego samego biletu co pałac. Opowiada o historii Puław, szczególnie tej najmłodszej.
7. Brama rzymska
Ciekawostką jest, że brama ta powstała na wzór Łuku Tytusa w Rzymie. Miało to miejsce w 1829 roku i od początku stanowiła trwałą ruinę. Za czasów Czartoryskich aż do dziś stanowi jedno z wejść do parku. Znajduje się niedaleko mostku nad ulicą Głęboką. Dojdziesz tu aleją spod Domu Gotyckiego.
8. Kościół Wniebowzięcia NMP w Puławach
Kościół powstał w 1803 roku jako klasycystyczna kaplica przy rodowej rezydencji Czartoryskich. Fundatorem świątyni był książę Adam Kazimierz Czartoryski, a projektem zajął się polski architekt Piotr Aigner. Od 1919 roku jest to samodzielna parafia w Puławach. Do dziś budowla zachowała charakterystyczną kolumnadę.
9. Kościół Św. Józefa
Dzisiejsza, murowana świątynia powstała w latach 1725-28 wg projektu Franciszka Magiera, z fundacji Elżbiety Sieniawskiej. Parafię erygowano wcześniej, bo w 1676 roku, a już od 1601 roku grzebano tu zmarłych przy drewnianej kaplicy. Była to wówczas samodzielna miejscowość Włostowice.
10. Las Odkrywców w Ułężu
Niecodzienny park rozrywki, swoisty plac zabaw, ale ogromny i drewniany, całkowicie naturalny, położony w lesie, z wieloma ciekawostkami do odkrycia i ciekawą plażą nad stawem.
Puławy - mapa atrakcji turystycznych
Poniżej znajdziesz mapę z atrakcjami Puław. Gromadzą się one głównie w parku pałacowym, dlatego też spacerując po nim, zobaczysz niemal wszystkie z nich. Samochód można zostawić naprzeciw bramy pałacowej. Jest tam bezpłatny parking przy ulicy.
Nasz film
W wyniku naszej wizyty w Puławach zrobiliśmy film pokazujący najpiękniejsze atrakcje tego uroczego miasta. Zobacz pałac i park naszymi oczami.
Puławy - dojazd
Od wschodu przebiega droga ekspresowa S17, która łączy Warszawę z Lublinem, więc samochodem z tych miejscowości dostaniesz się tutaj najłatwiej (45 minut z Lublina i 90 minut ze stolicy). Od północy Puławy oblewa krótki odcinek drogi S12. Droga ma prowadzić do Piotrkowa Trybunalskiego i gdy będzie gotowa, znacznie przyspieszy podróż z zachodnich kierunków, jednak zanim to się stanie, może bardziej się opłacać, przyjechać tutaj od strony Warszawy czy Lublina niż krajowymi i wojewódzkimi drogami po zachodniej stronie Puław.
Pociągiem można tutaj dostać się z Lublina czy Warszawy. To w zasadzie jedyne obsługiwane kierunki. Dworzec PKP jest jednak dość znacznie oddalony od puławskiego pałacu - 2,5 km. Czeka Cię więc półgodzinny spacer lub przejażdżka autobusem linii nr 1 (najszybciej, choć i tak około 20 minut z dojściem do i z przystanków).
Puławy - noclegi
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Chcesz rozszerzyć swoje zwiedzanie o kolejne ciekawe miejsca? W promieniu 50 kilometrów znajdziesz inne miejscowości i regiony, które są warte odwiedzenia. Oto nasze propozycje na dalsze odkrycia!
- Nałęczów, odległość: 22.3 km
- Kozłówka, odległość: 37.7 km
- Janowiec, odległość: 11.1 km
- Kazimierz Dolny, odległość: 10.2 km
- Dęblin, odległość: 17.1 km
- Gołąb, odległość: 10.1 km
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!