Historia pałacu Czartoryskich
Pierwszy zamek obronny powstał w Puławach w latach 1671-76 dla marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Budowla miała kształt prostokąta z czterema alkierzami, jednak mimo funkcji obronnych, została wraz z otoczeniem zniszczona przez Szwedów w 1706 roku.
Odbudowę rezydencji prowadzili Sieniawscy oraz z wielkim sukcesem Czartoryscy. Największy blask pałac jako ośrodek kulturalny zyskał na przełomie XVIII i XIX wieku, za sprawą działalności Izabeli i Adama Kazimierza Czartoryskich.

Zgromadzili oni na puławskim dworze liczne grono znakomitych malarzy, pisarzy, architektów oraz muzyków. To tutaj powstało w 1801 roku pierwsze w Polsce muzeum narodowe - Świątynia Sybilli, tutaj gromadzono wspaniały księgozbiór, finansowano prace naukowe. Na dworze kształcona też była młodzież arystokratyczna i ziemiańska. W tym też czasie pałac otoczył wspaniały ogród angielski. Właśnie wtedy, w XIX wieku Puławy zyskały miano "Polskich Aten".
Niestety za udział w powstaniu listopadowym Adam Jerzy Czartoryski - syn Izabeli i Adama Kazimierza, został skazany na śmierć. By uniknąć wyroku wyjechał z rodziną na emigrację do Paryża, a dobra Czartoryskich skonfiskowały władze rosyjskie, które zorganizowały tutaj Aleksandryjski Instytut Wychowanie Panien, a od 1862 naukowe placówki rolnicze.

Pałac dzisiaj
Obecnie te tradycje kontynuuje działający w pałacu Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy. Pałac Czartoryskich udostępniony jest dla zwiedzających, park jest dostępny od świtu do zmierzchu bezpłatnie, do wnętrz pałacowych należy wykupić bilet.
Pałac Czartoryskich - Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznastwa
ul. Czartoryskich 8, Puławy
tel. 81/ 886-34-21 wewn. 314



Godziny otwarcia i informacje praktyczne
- poniedziałek: 09:00–17:00
- wtorek: 09:00–17:00
- środa: 09:00–17:00
- czwartek: 09:00–17:00
- piątek: 09:00–17:00
- sobota: 09:00–17:00
- niedziela: 09:00–17:00
Puławy noclegi
Puławy to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami


