Pałac w Dęblinie

Pałac w Dęblinie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Historia Pałacu

Pałac Mniszchów w Dęblinie ma bogatą historię, prawdopodobnie już pod koniec XVI wieku w istniała tu siedziba dziedzica dóbr dęblińskich, ale w dokumentach pojawia się dopiero rokokowy pałac zbudowany przed 1747 rokiem według projektu Pawła Antoniego Fontany.

Klasycystyczna forma pałacu to efekt przebudowy z końca lat 70-tych XVIII wieku, wówczas też powstał tu park w stylu francuskim, założony w 1779 roku, wkrótce przekształcony na park angielski czyli krajobrazowy.

Pałac w Dęblinie
Pałac w Dęblinie

W połowie XIX wieku pałac przebudowała rodzina Paskiewiczów, którzy bogate wyposażenie wywieźli do rodzinnego Homla. W tym czasie wybudowano od strony północnej dwie oficyny.

Latem 1915 roku, w czasie I wojny światowej pałac został spalony przez wojska rosyjskie. Odbudowa nastąpiła w latach 1924-27, z uwzględnieniem potrzeb przeniesionej tu z Grudziądza Szkoły Lotniczej.

Podczas II wojny światowej pałac powtórnie został spalony, ale tym razem przez wojska niemieckie. Został odremontowany w latach 50-tych XX wieku i później jeszcze w roku 1980.

Dęblin pałac
Dęblin pałac

Pałac dzisiaj

Obecnie pałac w Dęblinie nadal pozostaje siedzibą Szkoły Orląt, cały zespół składa się z pałacu zwróconego frontem na północ, w kierunku dwóch oficyn, pawilonu ogrodowego, kordegardy, domu ogrodnika, willi oficerskich oraz pozostałości zabytkowego parku malowniczo rozciągającego się ku dolinie Wieprza.

Pałac Mniszchów
ul. Dywizjonu 303 nr 35, Dęblin

Dęblin Szkoła Orlat
Park pałacowy w Dęblinie
Park w Dęblinie

Noclegi w Dęblinie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Park w Dęblinie
(4.5 głosów: 6)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 6)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024