Pałac w Dęblinie

Pałac w Dęblinie

(4.5 głosów: 6)

Historia Pałacu

Pałac Mniszchów w Dęblinie ma bogatą historię, prawdopodobnie już pod koniec XVI wieku w istniała tu siedziba dziedzica dóbr dęblińskich, ale w dokumentach pojawia się dopiero rokokowy pałac zbudowany przed 1747 rokiem według projektu Pawła Antoniego Fontany.Klasycystyczna forma pałacu to efekt przebudowy z końca lat 70-tych XVIII wieku, wówczas też powstał tu park w stylu francuskim, założony w 1779 roku, wkrótce przekształcony na park angielski czyli krajobrazowy.

Pałac w Dęblinie
Pałac w Dęblinie

W połowie XIX wieku pałac przebudowała rodzina Paskiewiczów, którzy bogate wyposażenie wywieźli do rodzinnego Homla. W tym czasie wybudowano od strony północnej dwie oficyny.

Latem 1915 roku, w czasie I wojny światowej pałac został spalony przez wojska rosyjskie. Odbudowa nastąpiła w latach 1924-27, z uwzględnieniem potrzeb przeniesionej tu z Grudziądza Szkoły Lotniczej.Podczas II wojny światowej pałac powtórnie został spalony, ale tym razem przez wojska niemieckie. Został odremontowany w latach 50-tych XX wieku i później jeszcze w roku 1980.

Dęblin pałac
Dęblin pałac

Pałac dzisiaj

Obecnie pałac w Dęblinie nadal pozostaje siedzibą Szkoły Orląt, cały zespół składa się z pałacu zwróconego frontem na północ, w kierunku dwóch oficyn, pawilonu ogrodowego, kordegardy, domu ogrodnika, willi oficerskich oraz pozostałości zabytkowego parku malowniczo rozciągającego się ku dolinie Wieprza.Pałac Mniszchów
ul. Dywizjonu 303 nr 35, Dęblin

Dęblin Szkoła Orlat
Park pałacowy w Dęblinie
Park w Dęblinie
Park w Dęblinie

Dęblin noclegi

Dęblin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Dęblin
Pałace i dworki
Ważna
pałace zabytki
51°33'2N, 21°52'26E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021