Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Historia Pałacu

Pałac Mniszchów w Dęblinie ma bogatą historię, prawdopodobnie już pod koniec XVI wieku w istniała tu siedziba dziedzica dóbr dęblińskich, ale w dokumentach pojawia się dopiero rokokowy pałac zbudowany przed 1747 rokiem według projektu Pawła Antoniego Fontany.Klasycystyczna forma pałacu to efekt przebudowy z końca lat 70-tych XVIII wieku, wówczas też powstał tu park w stylu francuskim, założony w 1779 roku, wkrótce przekształcony na park angielski czyli krajobrazowy.

Pałac w Dęblinie
Pałac w Dęblinie

W połowie XIX wieku pałac przebudowała rodzina Paskiewiczów, którzy bogate wyposażenie wywieźli do rodzinnego Homla. W tym czasie wybudowano od strony północnej dwie oficyny.

Latem 1915 roku, w czasie I wojny światowej pałac został spalony przez wojska rosyjskie. Odbudowa nastąpiła w latach 1924-27, z uwzględnieniem potrzeb przeniesionej tu z Grudziądza Szkoły Lotniczej.

Podczas II wojny światowej pałac powtórnie został spalony, ale tym razem przez wojska niemieckie. Został odremontowany w latach 50-tych XX wieku i później jeszcze w roku 1980.

Dęblin pałac
Dęblin Szkoła Orlat
Park pałacowy w Dęblinie


Pałac dzisiaj

Obecnie pałac w Dęblinie nadal pozostaje siedzibą Szkoły Orląt, cały zespół składa się z pałacu zwróconego frontem na północ, w kierunku dwóch oficyn, pawilonu ogrodowego, kordegardy, domu ogrodnika, willi oficerskich oraz pozostałości zabytkowego parku malowniczo rozciągającego się ku dolinie Wieprza.

Pałac Mniszchów
ul. Dywizjonu 303 nr 35, Dęblin

Park w Dęblinie
Park w Dęblinie


Park w Dęblinie

Dęblin noclegi

Dęblin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020