Rynek w Kazimierzu Dolnym

Kazimierz Dolny - rynek
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Brukowany Rynek to serce urokliwego Kazimierza Dolnego. To tutaj licznie gromadzą się mieszkańcy, turyści oraz artyści kochający to miasto. Piękna zabudowa i ciekawe detale sprawiają, że chce się tutaj przebywać i wracać.

Kazimierz Dolny - rynek
Kazimierz Dolny - rynek

Kamienice Przybyłów

Na Rynku po wojnie odbudowano wspaniałe, zabytkowe kamieniczki. Zachwycają tu bliźniacze Pod Świętym Mikołajem i Pod Świętym Krzysztofem z XVII wieku, o manierystycznym wystroju. Obie mają identyczny układ fasad - przyziemie z trzyarkadowym podcieniem oraz piętro z trzema oknami. Dachy budynków ozdobione są wysokimi attykami. Ich właścicielami byli bracia Mikołaj i Krzysztof Przybyłowie, którzy przyozdobili fasady figurami swych patronów. Najlepiej podziwiać kamienice późnym popołudniem, kiedy błyszczą w promieniach chylącego się słońca.

Kamienice Przybyłów
Kamienice Przybyłów
Kazimierz Dolny - rynek
Kazimierz Dolny - rynek

Inne zabytki na Rynku

Na uwagę na Rynku zasługuje też barokowa kamienica Gdańska. Przypomina ona o czasach, kiedy Kazimierz Dolny prowadził intensywne kontakty handlowe z Gdańskiem i nawet małym Gdańskiem był nazywany. 

Kamienica Gdańska
Kamienica Gdańska

W centralnym punkcie placu stoi studnia, nadając fajnego klimatu. Spodobała mi się ona tym bardziej, że podobna zdobi Rynek w moich rodzinnych Tarnowskich Górach. No a dodatkowo widać stąd nie tylko Rynkową zabudowę, ale i piękną Farę, ruiny zamku i baszty, a obok Wzgórze Trzech Krzyży. Posiedzieć tu wieczorną porą, przy muzyczce, to fantastyczna sprawa.

Kazimierz Dolny - rynek
Kazimierz Dolny - rynek

Na Rynku czeka kilka kawiarni, m.in. Rynkowa, w której zawsze lubili przesiadać artyści. I my w niej na chwilę przysiedliśmy, podziwiając piękny plac, który mamy tutaj jak na dłoni 🙂Film o Kazimierzu Dolnym

Spacerowaliśmy wieczorową porą po kazimierskim rynku. Zobacz, jak było cudownie.

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parkingi płatne w okolicy, np. przy zamku

Rynek
ul. Rynek, Kazimierz Dolny

Noclegi w Kazimierzu Dolnym

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kazimierz Dolny - rynek
Kazimierz Dolny - rynek
Kazimierz Dolny - rynek
Kazimierz Dolny - rynek
Kazimierz Dolny - rynek
Kazimierz Dolny - rynek
Kaizmierz Dolny Rynek
Kazimierz Dolny Kamienice Przybyłów
Kazimierz Dolny
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 212)
Twoja ocena
Iza Dukała (z Krakowa)
Byłam, widziałam, zakochałam się w tym mieście
Avatar użytkownika Dariusz żólkowski
Dariusz żólkowski
A o Górze Trzech Krzyży ani słóweczka? Ale wstyd!
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024